Mela před brankou v utkání Tampa Bay vs. Montreal.

Mela před brankou v utkání Tampa Bay vs. Montreal. | foto: Reuters

Dva body Plekance Montrealu nestačily, výhru slavila Tampa Bay

• 7
Ve čtyřech pondělních zápasech hokejové NHL se prosadil pouze jediný Čech. Útočník Tomáš Plekanec s bilancí jedné branky a asistence alespoň zmírnil porážku Montrealu 2:4 na ledě Tampy Bay.

V souboji Tampy Bay s Montrealem se utkaly v pořadí druhý a třetí celek tabulky Východní konference. Poslední výsledky hostujícího kanadského souboru danému postavení ale příliš neodpovídají.

Canadiens v březnu zatím odehráli osm zápasů, z nichž šestkrát odcházeli poraženi. Naposledy je zdolala Tampa Bay, která své fanoušky potěšila výsledkem 4:2. Třemi body (2+1) se pod to podepsal kapitán domácích Steven Stamkos, jehož zámořští novináři zvolili první hvězdou před montrealským Tomášem Plekancem (1+1).

Stamkos nejprve asistoval u otevírací trefy Valtteri Filppuly z 11. minuty a ještě v první třetině sám zvyšoval na 2:0. Na startu druhého dějství se prosadil i obránce Victor Hedman a Lightning tak vedli již tříbrankovým rozdílem.

Góly z 32. a 41. minuty v podání Tomáše Plekanece, jenž v přesilovce z ostrého úhlu zaskočil brankáře Bena Bishopa a připsal si svou 21. trefu sezony, a P.A. Parenteaua hosté následně zápas zdramatizovali.

Na vyrovnání ale nedosáhli a Tampě v závěru pojistil dva body zakončením do prázdné branky produktivní Stamkos, jenž se s součtem 39 branek vyrovnal na druhé pozici dané ligové statistiky Ricku Nashovi z Rangers. Vedoucí Alex Ovečkin z Washingtonu má na kontě 45 branek.

Plekanec (čas na ledě: 21:49, +/-: 0, 3 střely) společně s domácím obráncem Andrejem Šustrem (16:05, +/-: 0, 1 střela) platili za jediné Čechy v zápase. Útočník Lightning Ondřej Palát je totiž kvůli zranění mimo hru.

V tabulce NHL jasně poslední hokejisté Buffala byli blízko prvního vítězství od nedávné přestupové uzávěrky, kdy rozprodali do ostatních týmů řadu hráčů jako posily pro play-off.

Sabres v březnu dosud nastoupili v šesti případech. Vše sice prohráli, dvakrát ale až po samostatných nájezdech. 11. března měli šanci na výhru proti Torontu (3:4SN) a naposledy v pondělí byli blízko plnému zisku dokonce proti soupeři bojujícímu o upevnění play-off.

Hostující Washington ovšem nakonec odjížděl se dvěma body po výsledku 3:4SN, když se v rozstřelu jako jediný prosadil Jevgenij Kuzněcov. Mladý ruský útočník skóroval i v řádné hrací době, když v 46. minutě při přesilovce poslal Capitals poprvé v zápase do vedení - 2:3. V 54. minutě ale za Sabres srovnal Johan Larsson.

Největší hvězdy na ledě, lídr střelecké tabulky a druhý muž bodování NHL Alex Ovečkin a čtvrtý v bodování Nicklas Bäcström, překvapivě vyšli na prázdno. Prvně jmenovaný ruský kanonýr přitom vypálil na branku Anderse Lindbacka hned devět puků.

Pouze jediný gól byl k vidění v konfrontaci Los Angeles s Arizonou. Obhájci Stanley Cupu si připsali cenné dva body po fotbalovém výsledku 1:0, který v 39. minutě trefil mladý útočník Andy Andreoff. Svou premiérovou brankou kariéry v NHL tak posunul Kings přes Winnipeg na osmou pozici tabulky Západní konference.

Na své šesté čisté konto sezony potřeboval domácí gólman Jonathan Quick 25 zákroků. V jednom případě jej prověřil i český útočník Martin Erat (16:15, +/-: 0, 1 střela).

Buffalo - Washington 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0)
6. Ennis, 11. Hodgson, 54. Larsson - 46. a rozhodující sam. nájezd Kuzněcov, 10. Glencross, 27. Green. Střely na branku: 33:38. Diváci: 19 070. Hvězdy utkání: 1. Larsson, 2. Ennis (oba Buffalo), 3. Kuzněcov (Washington).

Los Angeles - Arizona 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka:
39. Andreoff. Střely na branku: 35:25. Diváci: 18 230. Hvězdy utkání: 1. Andreoff, 2. Quick, 3. Muzzin (všichni Los Angeles).

Edmonton - Toronto 4:1 (4:1, 0:0, 0:0)
1. a 9. Pouliot, 8. Eberle, 11. Lander - 14. Van Riemsdyk. Střely na branku: 32:29. Diváci: 16 839. Hvězdy utkání: 1. Eberle, 2. Pouliot, 3. Nugent-Hopkins (všichni Edmonton).

Tampa Bay - Montreal 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
16. a 59. Stamkos, 11. Filppula, 23. Hedman - 32. Plekanec, 41. Parenteau (Plekanec). Střely na branku: 34:34. Diváci: 19 204. Hvězdy utkání: 1. Stamkos (Tampa), 2. Plekanec (Montreal), 3. Hedman (Tampa).