Eva Michaláková v Norsku přišla v roce 2011 o dva syny. Od té doby je...

Eva Michaláková v Norsku přišla v roce 2011 o dva syny. Od té doby je vychovávají norští pěstouni a matka se rozhodnutí tamějších úřadů marně snaží zvrátit (9. února 2015) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Michaláková viděla po roce jen mladšího syna, směla mluvit česky

  • 851
Norské úřady v pátek umožnily Češce Evě Michalákové schůzku, na které měla vidět své dvě děti. Pěstouni ale přivezli nakonec jen mladšího syna. Chlapci už téměř čtyři roky vyrůstají v náhradních norských rodinách kvůli podezření ze zneužívání a bití. Případ v Česku vzbudil velkou pozornost a provází jej kritika norských úřadů.

Schůzka se konala odpoledne v norském městě Drammen. V prostoru určeném úřady pro styk rodičů s dětmi byli kromě matky a jejího syna Davida také pěstouni, tlumočník a pracovnice norské sociálky. Setkání matky a jejího syna trvalo více než hodinu a půl.

„Neviděla jsem oba chlapce, jen mladšího Davídka. Úřady mi řekly, že starší syn Denis tam není, protože po našich setkáních má negativní reakce, proto rozhodly, že jej neuvidím,“ řekla iDNES.cz Eva Michaláková.

Poprvé s tlumočníkem

Na setkání se synem ji z nádraží v Drammen odvezla pracovnice norského úřadu na ochranu dětí Barnevern. Matce předem neřekla, kam jedou. „Na začátku schůzky byla silná bezpečnostní opatření, neboť je můj případ medializovaný. Musela jsem odevzdat fotoaparát nebo mobilní telefon,“ popsala Michaláková s tím, že obsah setkání si mohla nahrát.

Setkání se podle ní lišilo od těch minulých. Jednak přítomností pěstounů, ale také tlumočníkem z norštiny do češtiny. Matka proto mohla na dítě hovořit i česky, což podle ní dříve nebylo možné. Její mladší syn již česky hovořit příliš neumí, podle matky ale češtině stále rozumí, proto mu říkala některá česká slova, která označují třeba různá zvířata.

Matka Davidovi mohla při setkání předat dárky. Byly mezi nimi i ty, které si před Vánocemi pěstouni nepřevzali a které se jí vrátily.

Dítě nově schůzku na jejím konci hodnotilo - mělo si vybrat mezi kartičkou se smějícím se obličejem, nebo obličejem zamračeným. Podle Michalákové zvolil syn první možnost jako vyjádření toho, že se mu setkání líbilo.

Chlapce matka uvidí v létě

Michaláková na lednové schůzce, kde byli i její čeští právníci, úřadům uvedla, že si nepřeje, aby při setkání s jejími syny byli v té samé místnosti také jejich pěstouni (více o lednovém jednání na Barnevernu čtěte zde). Podle ní jí úřad slíbil, že jí vyjde v tomto vstříc. „Je to porušení dohody,“ domnívá se. Je přesvědčená, že pěstouni její syny proti ní navádí. „Davídek měl takové otázky, na které ve svém věku nemohl přijít sám,“ podotkla k pátečnímu setkání.

Další schůzka s dětmi by se měla konat v létě. Přesné datum zatím Michaláková nezná. Neví ani to, jak dlouho by setkání trvalo a zda na něm uvidí oba chlapce, nebo opět jen mladšího ze sourozenců. iDNES.cz také řekla, že nyní se chce soustředit na soud, jenž bude rozhodovat o její žalobě, kterou se domáhá vrácení synů zpět do péče.

Matka mladšího chlapce viděla po roce. Předchozí schůzku jí úřady umožnily loni 27. března. Dle rozhodnutí norských úřadů své syny smí vidět zvlášť dvakrát za rok, a to každého dvě hodiny. Norské úřady ale již avizovaly, že schůzky by mohly být zkráceny na 15 minut (více o návrhu čtěte zde).

O syny, kteří mají nyní devět a šest let, přišli rodiče před téměř čtyřmi lety kvůli podezření z jejich zneužívání, bití a tomu, že o ně nejsou schopni pečovat. Norské úřady tehdy uvedly, že na chování zejména otce dětí více doplácel Denis. Policie rodiče nikdy neobvinila, děti skončily ve dvou norských pěstounských rodinách.

Kvůli případu v březnu jednali v Norsku zástupci českých úřadů a Česko zemi odeslalo už dvě diplomatické nóty (více o jednání českých úřadu v Norsku čtěte zde).

Podívejte se na reportáž o kauze:

10. února 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video