Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mrtvoly ležely na hromadě jako klády v lese, líčí Rwanďanky genocidu

  0:01
Rwandské ženy si s sebou i po více než dvaceti letech nesou břímě genocidy. S návratem do normálního života se jim snaží pomáhat aktivistky Florida Mukarubuga a Godelieve Mukasarasi. Ty v rozhovoru pro iDNES.cz prozradily, jak se z role obětí staly významnými osobnostmi v boji za práva žen nejen v Africe.
Florida Mukarubuga, Leona Goldstein a Godelieve Mukasarasi na festivalu Jeden...

Florida Mukarubuga, Leona Goldstein a Godelieve Mukasarasi na festivalu Jeden svět uvedly svůj dokument Bůh v neděli nepracuje!. | foto:  František Vlček, MAFRA

Jaká byla vaše osobní zkušenost s událostmi v roce 1994, kdy během genocidy zemřelo podle některých odhadů až milion lidí?
Florida Mukarubuga: Už je to opravdu dlouho. Je však stále těžké na tehdejší události vzpomínat. Je to také strašně osobní a bolestivé. Je to tíživá věc nejenom pro Tutsie, ale pro celou naší společnost. Genocida zničila rwandskou společnost. Dopadla nejen na oběti a jejich rodiny, ale také na strůjce násilí a jejich nejbližší.

Chápu, že je pro vás o tehdejších událostech těžké mluvit, ale pro kontext toho, čím se zabýváte nyní, by mě zajímaly vaše osobní příběhy z té doby...
FM: Moje osobní zkušenost je rozpolcená. Můj tatínek je Tutsi a maminka pak Hutu. Naše společnost je patriarchální, tudíž děti přejímají původ po otci, ale nejde zapomenout dědictví z matčiny strany. Děti jako já trpěly ze všech nejvíc. Moji strýcové zemřeli proto, že byli Tutsiové. Znala jsem také mnoho Hutuů, kteří skončili ve vězení.

Rwandská genocida

Jako rwandská genocida je označováno masové vyvražďování příslušníků kmene Tutsiů a umírněných Hutuů. Genocida probíhala od dubna do června v roce 1994 na území Rwandy. Hutuští radikálové během ní zavraždili až milion obyvatel Rwandy a 2,5 milionu lidí bylo vyhnáno ze svých domovů.

 

Zdroj: Wikipedia

Godelieve Mukasarasi: Rodina mého manžela byla zabita během genocidy. Byli to Tutsiové. Utopili je v řece. Zbyli jenom tři členové rodiny. Náš dům byl zcela zničen. Byli jsme obchodníci, všechno, co jsme měli, nám vzali, přišli jsme i o pozemky. Můj muž sice utekl, ale později byl zabit, protože byl Tutsi.

FM: Musíte pochopit, že i po takto dlouhé době je pro nás hodně těžké o genocidě mluvit. Zemřel milion lidí. Když se mnou někdy lidi mluví, tak mi říkají, že mě to nezasáhlo. Že jsem netrpěla. To ale není pravda. Jsem ze smíšené rodiny, tak se mohu vcítit do pocitů Hutuů i Tutsiů. Pro mě je to o to citlivější, že jsem přišla o matku o bratry i o dceru. Každý z obyvatel Rwandy má takový příběh.

Vrací se vám vzpomínky na tehdejší události i dnes? Jak se s nimi vypořádáváte?
FM: Každý se s tím vypořádává po svém. My s Godelive se například pořád smějeme. Smály jsme se i při dlouhé cestě do České republiky. Všichni si asi říkali, že jsme veselé ženy, ale neví, co všechno se za tím skrývá. Pro mě je pak také terapií to, že pracuji s ostatními a pomáhám jim. Bez toho, abych je soudila.

Napadlo vás už v roce 1994, že budete bojovat za ženská práva a vaším životním smyslem se stane pomoc obětem genocidy?
FM: Trvalo to dlouho, než jsem se k tomu dostala. Nejde totiž říct, teď na všechno zapomenu. Trvalo asi pět let, než jsem se s událostmi roku 1994 vypořádala. V tu dobu jsem byla napůl mrtvá a napůl živá. Události se mi pořád vracely. Viděla jsem mrtvoly naskládané na hromadách, jako klády v lese. Takové obrazy člověk z hlavy jen tak nedostane. Pořád jsme se také dovídali, kdo všechno zemřel.

Hromady ostatků obětí genocidy v Kigali
Lebky obětí genocidy nalezené v masovém hrobě u vesnice Nyabikenke
Děti kladou květiny v místě masového hrobu v Kicukiru.

Neměli jsme čas truchlit, nevěděli jsme, kde jsou lidé pohřbeni. Dokud se člověk s těmito věcmi nesrovná, tak nemůže začít žít. Někteří se těchto obrazů a myšlenek nezbavili dodnes. Já osobně jsem na nic z toho nezapomněla, ale naučila jsem se s tím žít. Stále si říkám, že musím udělat všechno proto, aby se to neopakovalo.

GM: Já jsem si už během těch hrůz říkala, jak bych mohla pomoc. Aby moje děti nic takového nemohly zažít. Hned v říjnu 1994 (po skončení genocidy, pozn. red.) jsem se snažila do něčeho pustit. Moje organizace, která se jmenuje Sevota, byla založena 28. prosince 1994. Nápad na její založení jsem ale měla o pár měsíců dříve.

Pamatujete si nějaký konkrétní moment?
GM: Ano. Bylo to v jeden den, kdy jsem se modlila v kostele a měla jsem vidinu, jak ke mně utíkají hořící ženy. Vzápětí se ten obraz změnil a ty ženy, které ke mně utíkaly, se smály. Pak jsem viděla to samé, ale s dětmi. V té době byl můj muž ještě naživu, tak jsem mu to vyprávěla a říkala jsem mu, že bych chtěla nějak pomoct. On mi na to řekl – jak chceš někomu pomáhat, když sama nic nemáš. I přesto jsem založila tuto organizaci a začala jsem pomáhat.

Čím konkrétně se zabývají vaše iniciativy?
FM: My se snažíme pomáhat všem ženám. Nemáme žádné omezení. Hlavním kritériem je pro nás to, zda jsou ženy, které žádají o naši pomoc, nějakým způsobem zranitelné. Po genocidě měla skoro každá žena nějaký problém. Zemřeli jim manželé, nebo byli ve vězení. Byly znásilněné. Moje organizace Amizero pomáhá všem těmto ženám, ať už jsou Hutu, nebo Tutsi.

Poskytujeme jim prostor k tomu, aby se setkávaly. Jsou pak silnější a nejsou tak chudé. Neříkám, že jsou bohaté, ale pomocí mnoha malých projektů si postupně vydělávají 20 centů, 40 centů, až se dostanou i na celé dolary. Malými projekty myslím například recyklaci odpadků, kdy ženy za vytříděný odpad dostávají malé sumy peněz. Pokud dá člověk do těchto věcí dostatečné množství energie, tak to vždy přinese nějaký výsledek.

GM: Ženy, které prošly touto zkušeností, zažily tři druhy bolesti – genocidou, AIDS a znásilnění. To je něco, co s nimi zůstane navždy. Mnoho z nich svědčilo před Mezinárodním trestním tribunálem pro Rwandu. Zasadily se o to, aby znásilnění bylo bráno jako čin proti lidskosti, což do té doby nebylo. Mluvily o tom i přesto, že tehdy bylo téma znásilnění velké společenské tabu. V rámci mojí iniciativy Sevota jim pomáháme předávat jejich zkušenosti.

Je tedy vaše pomoc směřována pouze na ženy?
GM: Podporujeme v podstatě celé rodiny. Pracujeme i se speciální skupinou žen, kterým se po znásilnění během genocidy narodily děti. Poskytujeme jim terapii a radíme, jak se smířit s násilněním. Jsou to ženy, kterým děti každý den připomínají znásilnění. Mnohdy mají i AIDS. Snažíme se je také učit, jak se svými dětmi mluvit o znásilnění. Protože když jim děti pokládají nějaké otázky, tak je mnohdy okřikují. Chceme je naučit, aby měly své děti rády. Zároveň se snažíme i tyto děti naučit, aby měly soucit se svými matkami.

Bůh v neděli nepracuje!

V dokumentu režisérky Leony Goldstein sledujeme práci aktivistek Godelieve a Floridy, které ženám pomáhají překonávat tíživé vzpomínky na minulost i břemena současného života. Dodávají ženám sílu nahlas promluvit, bojovat za svá práva a navzájem si poskytovat podporu. Režisérka Leona Goldstein odhaluje realitu dnešní Rwandy, která se stále vyrovnává s genocidou a jejími důsledky. Festival Jeden svět uvedl dokument ve světové premiéře.

 Zdroj: Jeden svět

Jak už jste zmínily, Rwanda je stále postavena na patriarchálním modelu společnosti. Nekritizují muži to, co děláte?
FM: Vláda v tomto ohledu dělá velké pokroky. Chce zrušit nerovnost mezi ženami a muži. Snaží se tlačit ženy do rozhodovacích pozic (ženy mají 55 procent ve rwandském parlamentu, pozn. red.), Snaží se, aby holčičky chodily do školy a dokonce trestá rodiče, jejichž dcery do školy nechodí. Máme také Národní výbor žen, do kterého vláda hodně investuje. Otázka rovnoprávnosti mužů a žen tedy ve Rwandě není problém politiky, ale spíše mentality.

Jak už jste zmínil, stále máme patriarchální společnost a muž je vnímán jako šéf rodiny. Když například uzavíráte sňatek tak podepisujete určitou smlouvu, ve které je napsáno, že muž rodinu povede. My to chápeme. Ale když například žena začne vydělávat a nosí domů peníze, tak to muži ve většině případů akceptují. Pokud žena vydělává, tak je dobře přijímána i ve společnosti.

Jak podle vás bude vypadat Rwanda za deset let? Zbaví se odkazu genocidy?
FM: Podle mě na tom bude Rwanda dobře. Prožili jsme si něco strašného a i přesto jsme se nevzdali a pustili se do rekonstrukce našeho státu. Máme mladou populaci, vyrůstají lidé, kteří genocidu vůbec neprožili. Díky tomu na tom bude naše země jenom lépe. My na to nikdy nezapomeneme. Nová generace ale bude pokračovat kupředu a nebude se ohlížet zpět. Pokud budeme mít mír, a to v Africe nikdy člověk nemůže tvrdit jistě, tak bude vše dobré.

GM: Já doufám, že ve Rwandě bude v budoucnu méně chudoby. Protože se teď hodně rozvíjíme, tak se to opravdu může stát. Doufám, že se v budoucnu budou ve Rwandě dodržovat lidská práva a budou vymazány zbytky nerovnosti ve společnosti mezi pohlavími. Stejně tak, jako se říká v našem dokumentu, doufám, že Bůh bude Rwanďanům pořád po boku.

Podívejte se na trailer k filmu Bůh v neděli nepracuje!: 

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...