Stovky lidí přišly v Praze na Palackého náměstí, aby demonstrovaly proti povinnému očkování. (9. března 2015) | foto: Dan Materna, MAFRA

Zapomněli jsme na černý kašel? Lékaři mezi poslanci brání očkování

  • 556
Může stát lidem nařizovat, že se mají nosit bezpečnostní pásy, že se mají dodržovat dopravní předpisy, či že se děti mají vzdělávat? I poukazem na to hájil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD povinné očkování. „Nebourejme systém, který funguje,“ žádal poslance při projednání novely zákona o ochraně veřejného zdraví.

Povinné očkování naopak kritizovala poslankyně zvolená za TOP 09 Nina Nováková. „Nemůžeme přijmout uvažování - dejte sem dítě, my vám ho budeme očkovat a pak vám ho zrušíme,“ vysvětlovala Nováková, s čím má problém. Navrhuje, aby existoval „individuální očkovací plán“, tedy aby se pravidla poněkud rozvolnila.

„Rušit povinné očkování by bylo nezodpovědným krokem,“ hájil ve Sněmovně očkování poslanec za KDU-ČSL a bývalý ředitel havlíčkobrodské nemocnice Vít Kaňkovský. „Už jsme asi zapomněli na nemoci jako černý kašel nebo záškrt,“ připomněl předseda zdravotního výboru Rostislav Vyzula z ANO, který stál v čele Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Český očkovací program je podle něj na úplné špičce a řada ekonomicky vyspělejších zemí nám ho podle Vyzuly může závidět. Význam očkování podle něj ukazují rovněž epidemiologické studie.

Přidal se i další z lékařů mezi poslanci, Jiří Štětina zvolený za Úsvit, který byl primářem oddělení ARO v nemocnici v Hradci Králové. „Je dobře, že v naší republice je povinné očkování. Zbavili jsme se mnoha nemocí, na které bychom dnes umírali,“ řekl Štětina. Zdůraznil, že devadesát procent občanů je pro povinné očkování.

Fakta o očkování

V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem, za rok je to včetně nepovinných vakcín milion dávek. Lékový ústav má ročně hlášeno do 600 mírných vedlejších účinků a u čtyř až pěti dětí vážné následky.
Zdroj: ČTK

Den před březnovou schůzí přišlo vyjádřit nesouhlas s novelou zákona o ochraně veřejného zdraví i s povinným očkováním několik stovek lidí před ministerstvo zdravotnictví. (více zde)

„Vysoká proočkovanost je předpokladem kolektivní imunity,“ řekl poslancům Němeček. Když tento názor hájil na pondělní demonstraci odpůrců očkování a říkal, že výhody očkování převažují, demonstranti ho vypískali. Němeček podpořil, aby bylo projednávání zákona přerušeno a aby se vrátil k projednávání do zdravotního výboru. To také nakonec poslanci udělali.

Lidovci navrhnou snížení sankcí pro pořadatele letních táborů

Podle lidoveckého poslance Kaňkovského je škoda, že se debata o novele omezila jen na to, zda povinně očkovat, či neočkovat a na kritiku současného povinného systému očkování. „Nějakým neuváženým způsobem bez odborné přípravy ho rušit by bylo nezodpovědným krokem,“ řekl Kaňkovský.

„Vnímáme kritické hlasy ze strany rodičů a některých organizací a jsme přesvědčeni, že nejvíc diskutované sankce, které zákon sofistikovaně popisuje, jsou v některých případech nadnesené,“ uvedl.

„Připravili jsme pozměňovací návrh, který snižuje postihy pro pořadatele zotavovacích akcích typu letních táborů, protože jsou to vesměs neziskové organizace a maximální výše pokuty sto tisíc korun pro ně může být likvidační,“ dodal Kaňkovský.

Je správné, že školky mohou odmítnout neúplně očkované děti?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 12. března 2015. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 13829
NE
NE 9371

Němeček podporuje pozměňovací návrh poslankyně KSČM Aleny Nohavové, jenž povede ke snížení sankcí. „Bez nich by byl zákon bezzubý,“ uvedl. Návrh zachová stávající sankci až 10 tisíc korun pro rodiče, kteří nenechají očkovat dítě. Mateřským školám a jeslím, které by přijímaly děti bez očkování, se sankce ze současných dvou milionů snižuje na 500 tisíc. 

„Školy a pořadatelé zotavovacích akcí mají nyní sankci až dva miliony, my navrhujeme sto tisíc korun. Což je výrazné snížení,“ řekl iDNES.cz Němeček. Koaliční lidovci v úterý řekli, že i takto navrhovaná částka je příliš vysoká.

Ministra vypískaly stovky odpůrců očkování. Kolik za to bereš? volal dav:

9. března 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video