O sledování Nečasové jsem nevěděl. Je otázka, zda jsem měl, řekl Vondra

  • 84
Bývalý ministr Alexandr Vondra vypovídal u soudu v kauze Nagyová. V souvislosti se zneužitím vojenských zpravodajců uvedl, že o sledování Radky Nečasové vůbec nevěděl. Nedokázal říci, zda bylo podle zákona nezbytné, aby ho vedení zpravodajství o sledování manželky premiéra informovalo.

„O sledování Radky Nečasové jsem nevěděl ani jako ministr obrany, ani potom. V červnu 2013 jsem už půl roku ministrem nebyl. Když jsem se to dozvěděl, nevěřil jsem svým uším. Samozřejmě sleduji, co se odehrává v médiích. Pamatuji si generály Páleníka a Kovandu jako hrdiny misí v Afghánistánu a jako profesionály,“ uvedl Alexandr Vondra.

Soudkyně se vzápětí zeptala, zda měl být o takovém sledování informován. „To je otázka, na kterou není úplně snadné odpovědět. Ministr ví o generálních okruzích, které služba od vlády dostává. Pak záleží na ní, co všechno provádí, aby se s úkoly vypořádala. Vláda a ministr jsou pak informováni jednou ročně,“ uvedl. Žádán byl podle svých slov vždy, když zpravodajci chtěli využít technické prostředky, například odposlechy. 

Soud s Janou Nečasovou

Obžalovanou je jak Jana Nečasová, tak trojice vojenských zpravodajců Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Páleník. Podle obžaloby nechala v roce 2012 tehdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Nagyová sledovat jeho manželku Radku  vojenskou rozvědkou.  Případ vedl k pádu vlády.

Soudkyně nejprve ve zkráceném řízení trestním příkazem rozhodla, že Nečasová dostane roční podmíněný trest s odkladem na čtyři roky. Zpravodajce nepotrestala. Proti tomu žalobci podali stížnost, a proto muselo být nařízeno hlavní líčení. (více o stížnosti žalobců zde)

Poprvé se soud sešel 20. listopadu. Soudkyně ale musela hlavní líčení odročit, protože advokáti důstojníků žádali rozšíření zbavení mlčenlivosti u svých klientů. Ti nakonec vypovídali za zavřenými dveřmi v lednu. (jak popisovali své výpovědi zde)

Vondra uvedl, že sám si několikrát všiml, že byl jako ministr sledován. V jednom případě upozornil šéfa zpravodajské služby Páleníka a podruhé vojenskou policii. Očekával, že se podle toho nějak zařídí. 

Připomněl, že měl se sledováním zkušenost už před rokem 1989 a se zkušenostmi se se zpravodajci podělil.

„Učil jsem je, kam se mají dívat. Oni byli dobří v Afghánistánu, ale ne v případě nějakého Rusa v pražské kavárně,“ řekl Vondra.

Obhájci se mimo jiné ptali, zda se mu premiér Nečas nesvěřil s obavami o sebe či rodinu. Vondra uvedl, že v Česku je běžné, že vysoce postavení politici dostávají výhružné dopisy, které se týkají i jejich rodiny. Podle něj je možné, že se o nich bavili. Přímo o strachu o sebe a rodinu s ním Nečas nemluvil. 

Líčení pokračuje ve středu. Kdy bude předvolán bývalý zástupce šéfa vojenského zpravodajství Rostislav Pilc. Líčení však bude neveřejné.

,

Video