Český brankář Michal Neuvirth a jeho obránce Nick Leddy hlídají branku NY...

Český brankář Michal Neuvirth a jeho obránce Nick Leddy hlídají branku NY Islanders před atakem Tylera Bozaka z Toronta. | foto: AP

Brankář Neuvirth vychytal první výhru po přestupu k Islanders

• 12
Hokejový brankář Michal Neuvirth dostal podruhé za sebou důvěru od trenérů New York Islanders a v pondělí na ledě Toronta se 22 zákroky podílel na výhře 4:3 po prodloužení. Byla to jeho první vychytaná výhra od nedávného přestupu z posledního Buffala. Další český gólman Petr Mrázek kryl ze střídačky záda Jimmymu Howardovi, jenž vychytal Detroitu výhru 5:2 nad Edmontonem.

Premiéru za Islanders si Neuvirth odbyl v sobotu na ledě Floridy, která zvítězila 4:3 po samostatných nájezdech. Během 65 minut hry český gólman pochytal 15 z 18 střel Panthers a v penaltovém rozstřelu jej překonal jako jediný úspěšný exekutor - Jonathan Huberdeau.

V pondělí se brzo 27letý gólman postavil do branky New Yorku na místo stabilní jedničky Jaroslava Haláka podruhé a tentokrát již z toho byl plný bodový zisk. Na ledě Toronta Neuvirth kryl 22 z 25 střel a hosté si odvezli výhru 4:3 po prodloužení, které v 65. minutě svým druhým bodem večera (1+1) rozhodl kapitán John Tavares.

Úvodní dvě třetiny duelu byli ovšem blíže k úspěchu hráči Maple Leafs. V 19. minutě je totiž poslal do vedení David Booth a v 31. minutě pak na 2:0 zvyšoval Peter Holland. Favorit výsledek otočil až ve třetím dějství, kdy nejprve snížil Tyler Kennedy a na následný gól Jamese van Riemsdyka odpověděli v 50. minutě Frans Nielsen a 51. minutě Casey Cizikas.

V sestavě Toronta chyběl obránce Roman Polák, jenž se podrobí operaci tříselné kýly a sezona pro něj předčasně skončila.

Po třech týdnech působení na farmě v Grand Rapids (během daného období v sedmi zápasech vychytal šest výher a třikrát z toho udržel čisté konto) se do prvního týmu Detroitu v sezoně již opakovaně vrátil český talentovaný gólman Petr Mrázek. Tentokrát se tomu stalo v reakci na zranění švédského gólmana Jonase Gustavssona v nedělním souboji s Bostonem.

Mrázek během rozběhnuté sezony při předchozích zraněních Gustavssona i Howarda odchytal v NHL 20 zápasů s průměrem 2,55 gólu na utkání, úspěšností zákroků 90,9 procenta a jednou udržel čisté konto.

V pondělí do Detroitu zavítal slabý Edmonton a český gólman ze střídačky sledoval spolehlivý výkon jedničky Jimmyho Howarda, jenž pochytal 36 z 38 puků a byl zvolen třetí hvězdou u výhry 5:2.

V ofenzivě Red Wings se činil především kapitán Henrik Zetterberg, autor tří asistencí. Bilanci jednoho gólu a asistence si pro změnu odnesli útočníci Pavel Dacjuk, Teemu Pulkkinen a Riley Sheahan. Obránce Marek Židlický (čas na ledě: 18:38, +/-: +2, 1 střela) nebodoval a Jakub Kindl se znova nevešel do sestavy.

S pěti střeleckými pokusy byl Tomáš Hertl (13:55, +/-: 0, 5 střel) nejaktivnějším zakončovatelem San Jose v domácí partii proti Pittsburghu. Do statistik se však 21letý útočník znova nezapsal a bez bodu tak je poslední tři zápasy. Na vstřelený gól pak dokonce čeká už třináct duelů.

Hertl se proti Penguins neprosadil ani ze samostatného nájezdu, které po remíze 1:1 po 65 minutách hry rozhodovaly o vítězi. Český reprezentant dostal důvěru v šesté sérii, jako klíčová se ale ukázala až následující dvojice. V ní domácí Tommy Wingels předčil Steva Downieho a zajistil Sharks zisk druhého bodu.

V řádné hrací době San Jose poslal do vedení v závěru první třetiny Matt Nieto a střelecky aktivnější Pittsburgh (40:30) srovnal krok v 48. minutě zásluhou kapitána Sidney Crosbyho.

Výsledky NHL

Toronto - NY Islanders 3:4 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 0:1)
19. Booth, 31. Holland, 47. Van Riemsdyk - 42. Kennedy, 50. Nielsen, 51. Cizikas, 65. Tavares. Střely na branku: 25:43. Brankář Neuvirth odchytal za Islanders celé utkání, inkasoval tři branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 88 procent. Diváci: 18 894. Hvězdy zápasu: 1. Tavares (NY Islanders), 2. Van Riemsdyk (Toronto), 3. Bailey (NY Islanders).

Detroit - Edmonton 5:2 (0:1, 2:0, 3:1)
21. Kronwall, 35. Sheahan, 51. Pulkkinen, 59. Abdelkader, 60. Dacjuk - 3. Klinkhammer, 59. Jakupov. Střely na branku: 26:38. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Pulkkinen, 2. Sheahan, 3. Howard (všichni Detroit).

Vancouver - Anaheim 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
10. Horvat, 57. Kassian - 49. Etem. Střely na branku: 16:30. Diváci: 18 557. Hvězdy zápasu: 1. Läck (Vancouver), 2. Fowler (Anaheim), 3. Kassian (Vancouver).

Arizona - Nashville 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
48. Chipchura - 24. Gaustad, 63. Neal. Střely na branku: 28:37. Diváci: 11 227. Hvězdy zápasu: 1. Neal (Nashville), 2. Chipchura (Arizona), 3. Rinne (Nashville).

San Jose - Pittsburgh 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
20. Nieto, rozhodující sam. nájezd Wingels - 48. Crosby. Střely na branku: 30:40. Diváci: 17 336. Hvězdy zápasu: 1. Niemi (San Jose), 2. Fleury (Pittsburgh), 3. Tierney (San Jose).