Budova České televize na pražských Kavčích horách (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Bez poplatků by ČT nemohla přežít, odmítli experti Zemanův názor

  • 1001
Páteční slova prezidenta Miloše Zemana o zrušení koncesionářských poplatků České televize vyvolala nesouhlas odborníků. „Prezident nás tím vyřazuje z rodiny západoevropských demokracií,“ řekl v anketě iDNES.cz analytik Milan Šmíd. Podle poslance Martina Komárka byl výrok „brutální nadsázkou“.

„Můj osobní názor zní, že Česká televize bohužel neplní svoji veřejněprávní funkci a stává se nejen komerční, ale dokonce špatnou komerční televizí,“ řekl Zeman v pátek při návštěvě Plzeňského kraje (více čtěte zde).

„Aby byla stejná startovní čára mezi jednotlivými televizními stanicemi, tak onen návrh na zrušení koncesionářských poplatků považuji za docela rozumný,“ uvedl prezident a podpořil tak záměr předsedy Strany práv občanů Jana Veleby.

Senátor však na rozdíl od Zemana nežádá úplné zrušení poplatků, ale aby byli od povinnosti je platit zproštěni ti, o nichž ČT nebo Český rozhlas odvysílaly nepravdu (více o návrhu čtěte zde).

Televize v reakci na Zemanův výrok označila snahu vzít jí peníze za bezprecedentní útok na její nezávislost. Proti nápadu se vyjádřily i osobnosti, které v anketě oslovila redakce iDNES.cz.

Milan Šmíd

Milan Šmíd, mediální analytik z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy
 jsem zastánce konceptu veřejné služby. Můžu jen říci, že tímto výrokem nás náš pan prezident vyřazuje z rodiny západoevropských demokracií, pro které je vysílání veřejné služby jedné služby jednou ze součástí demokratického systému, neboť Evropská unie, všechny její členské státy, se shodly v tom, že vysílání veřejné služby plní společenské, demokratické a kulturní potřeby společnosti, a proto je ho třeba podporovat.

Jan Bednář, místopředseda Rady České televize
Myslím si, že pan prezident si dostatečně nerozmyslel svá slova. Jeho názor není konzistentní. Není jasné, jak by fungovala média veřejné služby, pokud by neexistovaly licenční poplatky, respektive pokud by je část občanů nemusela platit. Ve svých důsledcích by to znamenalo likvidaci médií veřejné služby, což by v dnešní společnosti byla katastrofa. S výroky jak pana Veleby, tak pana prezidenta, proto naprosto nemohu souhlasit, myslím, že jsou scestné. A doufám, že tento názor mezi našimi politiky nepřeváží.

Martin Komárek, předseda volebního výboru Sněmovny
Myslím, že se u pana prezidenta jedná jako obvykle o brutální nadsázku. Je to podobné, jako když dítě rozbije okno a dospělý řekne: „Já bych tě zabil.“ Vyjadřujeme tím kritiku, ale doslova to tak nemyslíme.

Martin Komárek (ANO)

Nechat Českou televizi bez prostředků si určitě nepřeje ani pan prezident. Je samozřejmě možné uvažovat o jiných modelech, které v Evropě fungují, že by televize nebyla financována z koncesionářských poplatků, ale ze státního rozpočtu nebo z poplatků jinak konstruovaných - ne z přijímače, ale podle zástrčky. Samozřejmě si lze i představit určitou míru dobrovolnosti, že by člověk prohlásil, že se na Českou televizi nedívá a pak by poplatky neplatil. Bohužel v našem prostředí se však domnívám, že bychom to prohlásili všichni a pak se na tu Českou televizi stejně koukali.

Jiří Janeček

Jiří Janeček, bývalý ředitel České televize
To, že je televize veřejné služby placena z koncesionářských poplatků, jí dává určitou formu nezávislosti. Nevím, jak jinak by to mohlo být. Kdyby její financování bylo schvalováno parlamentem, tak si dokážu představit, že by tam byly nějaké zájmy soukromé sféry. Myslím, že spíš bychom se měli podívat, jak se to dělá cizině. A ve většině okolních zemí se televize veřejné služby financuje stále takto.

Ministr kultury Zemanův výrok probere s šéfem ČT

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se sejde ve čtvrtek s ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Budou debatovat i o výroku prezidenta Miloše Zemana, podle kterého televize neplní veřejnoprávní funkci. V sobotu večer o tom iDNES.cz informovala mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

"Je zapotřebí zahájit smysluplnou diskusi o kvalitě práce veřejnoprávní televize, o jejím dalším směřování i o tom, zda například někdy kvalita pořadů ČT nezačíná být válcována kvantitou," citovala mluvčí Hermana. Debata by měla být také o mediálních zákonech, které ministerstvo kultury připravuje.

Miloš Zeman: Z ČT je špatná komerční televize:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue