Nikomu jsme neublížili, nic jsme neudělali, tvrdí Kottovi u soudu

  • 390
Petr Kott je první z obžalovaných v kauze Rath, který pronesl závěrečnou řeč. Uvedl, že on i jeho žena jsou nevinní a navrhovaný trest označil za likvidační. Manželka Kateřina připomněla slova obhájce Tomáše Sokola o tom, že z nich navržený trest propadnutí majetku udělá bezdomovce.

„Já si skutečně nejsem vědom, že by docházelo k nějakým manipulacím, a že bych poškodil zájmy EU. Já ani moje žena jsme nikoho nepoškodili, nikomu neublížili a nic nezákonného neudělali. Necítím se vinen ve smyslu obžaloby,“ řekl Kott. „Trest, který pan zástupce navrhl mně a mé ženě, považuji za likvidační,“ dodal.

Závěrečné řeči v kauze Rath

Pak se soustředil na údajné omyly státního zástupce Petra Jiráta. „Chtěl bych se vyjádřit k poznámce v mém diáři, kde ze slova Janda pan zástupce vyvozuje, že jsem se stýkal s panem Jandou z Janda Dental. Nejedná se o tohoto Jandu, ale o mého kamaráda Jandu,“ uvedl Kott.

Jirát podle něj také bagatelizuje činnost Regionálního operačního programu (ROP), ale přitom uvádí, že díky jeho činnosti bylo několikrát zjištěno předražení zakázky. Vytkl mu také špatnou interpretaci v případě odposlechů týkajících se Mladoboleslavské nemocnice. Podle žalobce tam plán Ratha a dalších ohrozila nečekaná nabídka do soutěže. Kott o ní Rathovi řekl, že byla strašidelná a žalobce to vysvětloval tak, že se jí báli.

„Ve skutečnosti je tam v přepisu: Strašidelnou? Jo strašidelnou. Prostě to je výsměch, proti tomu i Marty byl odborník. Vyplývá z toho, že ta nabídka nebyla strašidelná kvůli ceně, ale něčemu jinému,“ vysvětloval Kott.

Žalobce mě vykreslil jako člověka, kterého bych nechtěla znát

„Pan státní zástupce mě vykreslil jako člověka, který nejsem a kterého neznám a ani bych nechtěla znát,“ řekla po projevu svého muže Kateřina Kottová, dříve Pancová. V závěrečné řeči popisovala, jak vystudovala a nastoupila do nemocnice. „Splnila jsem atestace, podílela jsem se na léčbě tisíců lidí, ta práce mě naplňovala a přinášela mi uspokojení, i když je psychicky náročná. Důkazem je to, že ti lidé se ke mně vracejí, chodí na kontroly a také mě podporují v současné životní situaci,“ uvedla.

To, že přijala nabídku na funkci ředitelky kladenské nemocnice, vysvětlovala jejím katastrofálním stavem. „Když jsem to viděla, pane předsedo, to bylo něco strašného. Jako bych se vrátila o deset let dozadu. Na gynekologickém oddělení jedno sociální zařízení...,“ popisovala u soudu.

Podle svých slov nastoupila do nemocnice s téměř miliardovým obratem, kde probíhala rekonstrukce. „Státní zástupce řekl, že pan Kott na spoustu věcí neměl mandát. Já jsem taky dělala věci, na které jsem neměla mandát. Když jsem viděla, že neteče kohoutek, tak jsem to také řešila,“ vysvětlovala.

Uvedla, že na specifikaci požadavků na vybavení se podíleli lékaři i rehabilitační sestry. „To jsou lidé, kteří jsou chytří, mají svou práci rádi, ale jsou docela konzervativní. Aby jim někdo cizí nadefinoval něco jiného, než co chtějí, to by si nenechali líbit,“ tvrdila Kottová.

Popsala, jak fungovaly nákupy středočeských nemocnic a proč byla vytvořena takzvaná ovládací smlouva. Tvrdí, že i nadále ale zůstala zachována autonomie jednotlivých nemocnic. „Vypovídali všichni ředitelé nemocnic a potvrdili, že jim nikdo nezasahoval do toho, co mají objednávat, nebo nemají,“ řekla. 

„Náš advokát zcela lidsky nejen z profese obhájce, ale s lidským přístupem řekl, že to je likvidační trest. Z nás by se stali bezdomovci. Z kodexu lékařské komory bych po tak dlouhém vypadnutí z praxe přišla o oprávnění. To je něco, co jsem si nikdy neuměla představit,“ dodala na závěr.

, ,

Nejlepší videa na Revue