Jiří Hudler (druhý zleva) z Calgary se raduje se spoluhráči Johnnym Gaudreauem...

Jiří Hudler (druhý zleva) z Calgary se raduje se spoluhráči Johnnym Gaudreauem (vlevo) a T.J. Brodiem z gólu v zápase s Philadelphií. Přijíždí k nim Deryk Engelland. | foto: Reuters

Hudler zařídil výhru Calgary, Floridě se v zápase zranili oba brankáři

• 80
V úterních duelech NHL z Čechů vyčníval výkon Jiřího Hudlera, jenž s bilancí asistence a branky z prodloužení zařídil výhru Calgary 3:2 na ledě Philadelphie. Za domácí vyšel naprázdno Jakub Voráček, jemuž se na čele bodování vzdalují Ovečkin s Bäckströmem z Washingtonu. Floridě se během zápasu s Torontem zranili brankáři Montoya i Luongo, který dochytal jen se sebezapřením.

Konfrontace Philadelphie a Calgary proti sobě postavila celky bojující o poslední postupová místa do play-off v obou konferenčních tabulkách. Zatímco Flyers jsou na Východě až desátí, Calgary se drží poslední osmé postupové příčky na Západě.

Postavení obou celků odpovídal i výsledek zápasu, ve kterém hostující Flames uspěli 3:2 po prodloužení. Hlavním hrdinou byl český útočník Jiří Hudler (čas na ledě: 17:44, +/-: +1, 3 střely), jenž se nejprve asistencí podílel na otevírací brance zápasu a následně v prodloužení vsítil vítěznou trefu.

Obránce TJ Brodie našel českého útočníka nabrusleného do prostoru před branku a pohotovým zakončením puk proklouzal pod betonem Steva Masona za brankovou čáru. Dvěma zápisy si Hudler vylepšil letošní bilanci na 50 bodů (20+30), z Čechů je lepší již jen suverénní Jakub Voráček (20:27, +/-: +1, 2 střely).

Svou sbírku 65 bodů ale proti kanadskému celku nerozšířil a po úterních zápasech se v produktivitě propadl až na čtvrtou pozici. Před ním je rovněž 65bodový John Tavares z Islanders a nově také washingtonské duo Nicklas Bäckström - Alex Ovečkin. Oba borci se konkurentům utrhli se ziskem 67 bodů, ruský kanonýr Capitals navíc vévodí i tabulce střelců s 43 zásahy.

Po dvou víkendových výhrách nad Buffalem a Tampou Bay se hokejisté Floridy s Jaromírem Jágrem (18:30, +/-: -1, 4 střely) v sestavě představili v domácím prostředí proti sezonu pouze dohrávajícímu Torontu. Na místo dalšího zisku dvou bodů ovšem Panthers prožili těžké chvilky a nakonec odcházeli do kabin poražení 2:3.

V průběhu zápasu se domácím postupně zranili oba gólmani. Od úvodní minuty nastoupil zkušený Roberto Luongo, po první třetině ale kvůli zranění přenechal místo Alu Montoyovi. Ten se ke smůle domácího mužstva zranil na startu třetí třetiny v momentu, kdy Maple Leafs srovnali na 2:2.

Protože Luongo nebyl připraven vrátit se do branky, zůstal Montoya v akci po dalších deset minut hry. Během dané fáze Maple Leafs dokonali obrat skóre ve svůj prospěch. Zbytek duelu pak dochytal se sebezapřením navrátivší Luongo, Floridě se ale vstřelit gól již nepodařilo. Připraven nastoupit byl dokonce i domácí trenér brankářů, který se oblékl do výstroje, do branky ale nakonec nemusel.

„Tohle jsem ještě neviděl. Je to smolné, že se jim zranili oba brankáři. Nikdy soupeři nepřejete zranění. S podobnou situací u obou gólmanů jsem se v kariéře ještě nesetkal. My jsme se soustředili jen na sebe. Kadri dal důležitý gól na začátku třetí třetiny a soustředěný výkon nás nakonec dovedl až k výhře,“ řekl po zápase kapitán vítězů Dion Phaneuf.

Talentovaný ruský gólman Andrej Vasilevskij si připsal svou první vychytanou nulu kariéry v NHL, když pochytal všech 28 střel v domácím zápase proti poslednímu Buffalu. Favorizovaná Tampa Bay zvítězila hladce 3:0 po gólu kapitána Stevena Stamkose a využitých přesilovkách ze druhé třetiny v podání Ryana Callahana a Victora Hedmana.

U první trefy si připsal asistenci český obránce vítězů Andrej Šustr (19:44, +/-: +1, 1 střela) a na třetí pojistkový gól přihrával pro změnu útočník Ondřej Palát (14:49, +/-: 0, 4 střely).

Sabres do utkání nastoupili bez před uzávěrkou přestupů vyměněných hráčů: Matta Flynna, Chrise Stewarta, Torrey Mitchella a hlavně ve formě chytajícího brankáře Michala Neuvirtha. Toho zastoupil Švéd Anders Lindback a z 35 střel Lightning třikrát inkasoval. Za Tampu si odbyl vydařenou premiéru bek Braydon Coburn, jenž přišel z Philadelphie výměnou za zraněného Radko Gudase.

Ve stejný hrací den, kdy vedoucí tým NHL z Nashvillu zaváhal na ledě New Jersey (i díky asistenci Patrika Eliáše Devils nad lídrem soutěže zvítězili 3:1), naopak zvítězil Anaheim, díky čemuž se s ziskem 89 bodů na vedoucí Predators dotáhl. Ducks slavili po výsledku 4:1 v Arizoně.

Po třech odehraných zápasech, ve kterých si připsal dvě asistence, se po Jiřím Sekáčovi (14:11, +/-: 0, 4 střely) dočkal premiéry v novém dresu také jeho krajan Tomáš Fleischmann (13:00, +/-: +1, 3 střely). Posila Anaheimu z Floridy se při debutu v Arizoně zviditelnila asistencí u v pořadí třetí branky hostů z úvodu třetí třetiny. V dresu Coyotes patřil mezi nejvytíženější útočníky Martin Erat (19:09, +/-: 0, 1 střela), do statistik se ale tentokrát nezapsal.

Dánský gólman vítězů Frederik Andersen vychytal své 30. vítězství sezony a celkově 50. kariéry v NHL, na což potřeboval dohromady jen 68 startů. Stejně rychle na danou cifru výher z gólmanů v historii naposledy dosáhl montrealský Bill Durnan během sezon 1943/44 a 1944/45.

Výsledky NHL

New Jersey - Nashville 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
1. Larsson (Eliáš), 4. Gelinas, 59. Cammalleri - 23. Fisher. Střely na branku: 23:34. Diváci: 13 012. Hvězdy zápasu: 1. Schneider, 2. Larsson, 3. Gelinas (všichni New Jersey).

Philadelphia - Calgary 2:3 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 0:1)
41. Couturier, 49. Streit - 7. Monahan (Hudler), 25. Backlund, 62. Hudler. Střely na branku: 37:26. Diváci: 19 513. Hvězdy zápasu: 1. Hudler (Calgary), 2. Streit, 3. Couturier (oba Philadelphia).

Columbus - Washington 3:5 (0:2, 2:1, 1:2)
36. a 50. Hartnell, 22. Savard - 4. a 44. Ovečkin, 17. Fehr, 23. Wilson, 60. Johansson. Střely na branku: 30:33. Diváci: 12 915. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin (Washington), 2. Hartnell (Columbus), 3. Bäckström (Washington).

Tampa Bay - Buffalo 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
17. Stamkos (Šustr), 23. Callahan, 25. Hedman (Palát). Střely na branku: 35:28. Diváci: 18 922. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Stamkos, 3. Coburn (všichni Tampa Bay).

Florida - Toronto 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)
20. Pirri, 34. Ekblad - 25. Bozak, 41. Kadri, 46. Holland. Střely na branku: 42:34. Diváci: 10 198. Hvězdy zápasu: 1. Holland (Toronto), 2. Hayes (Florida), 3. Bernier (Toronto).

Minnesota - Ottawa 3:2 po nájezdech (0:0, 2:2, 0:0 - 0:0)
21. a 29. Dumba, rozhodující sam. nájezd Coyle - 29. Zibanejad, 32. Ryan. Střely na branku: 38:33. Diváci: 19 054. Hvězdy zápasu: 1. Dumba (Minnesota), 2. Hammond (Ottawa), 3. Coyle (Minnesota).

Dallas - NY Islanders 3:2 v prodl. (0:1, 0:0, 2:1 - 1:0)
43. Ritchie, 48. Fiddler, 63. Eakin - 16. Bailey, 60. Lee. Střely na branku: 35:37. Diváci: 17 453. Hvězdy zápasu: 1. Eakin, 2. Ritchie (oba Dallas), 3. Halák (NY Islanders).

Arizona - Anaheim 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
30. Rieder - 26. a 58. Cogliano, 14. Kesler, 48. Silfverberg (Fleischmann). Střely na branku: 30:35. Diváci: 11 387. Hvězdy zápasu: 1. Silfverberg, 2. Cogliano (oba Anaheim), 3. Rieder (Arizona).

Edmonton - Los Angeles 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
34. Gazdic, 46. Purcell - 9. Greene, 20. Lewis, 23. Carter, 37. Clifford, 41. Kopitar. Střely na branku: 23:29. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar, 2. Lewis, 3. Doughty (všichni Los Angeles).

Vancouver - San Jose 2:6 (0:3, 2:1, 0:2)
22. a 30. H. Sedin (na první Vrbata) - 32. a 58. Nieto, 4. Tierney, 8. Karlsson, 8. Couture, 59. Vlasic. Střely na branku: 28.30. Diváci: 18 535. Hvězdy zápasu: 1. H. Sedin (Vancouver), 2. Nieto, 3. Marleau (San Jose).