VIDEO: Kavárník rozjel automat na básně. Verše recituje třeba Seifert

  • 13
Po úspěšných pianech v ulicích a šachových stolcích rozjel kavárník Ondřej Kobza v metropoli další projekt. Od pondělí si na náměstí Míru mohou Pražané poslechnout verše významných českých básníků. Navíc přímo v autorském podání.

Takzvaný poeziomat - tedy jakýsi jukebox na poezii, je prvním svého druhu. Lidé, kteří se u něj zastaví, si jen vyberou jednoho z dvaceti básníků a ten jim „osobně“ své verše zarecituje.

„Lidé zde uslyší verše Jaroslava Seiferta, Vladimíra Holana, Ivana Magora Jirouse, Egona Bondyho či Jáchyma Topola,“ popsal projekt jeho duchovní otec Ondřej Kobza.

Doufá, že by mohl být úspěšný. Jak sám říká, jde o další způsob využití veřejného prostoru. Už dříve totiž do ulic Prahy i dalších českých měst nechal instalovat piana, na který si každý může zahrát. Populární se stal například policista, který ve službě zahrál kolemjdoucím u filozofické fakulty (psali jsme zde) či cizinec hrající v odletové hale ruzyňského letiště (čtěte zde)

Před časem pak Kobza do vybraných míst v metropoli umístil také šachové stolky (psali jsme zde).

„Ten nápad vznikl asi před rokem a čtvrt. Pořád jsem si říkal, co dalšího bychom mohli pro lidi udělat a tím je potěšit,“ usmál se Kobza.

Automat chtěl původně instalovat na Karlovo náměstí, tam ale nedostal povolení. Proto ho umístil u kostela svaté Ludmily poblíž tramvajové zastávky Náměstí Míru.

Kolemjdoucí ho však mohou snadno přehlédnout. Je totiž ve formě jakési roury ukotvené do trávníku. „Podobné roury jsem viděl v Paříži. Chtěli jsme sem něco neokázalého, intimního. Něco, co by splývalo s okolím,“ popisoval Kobza.

Přestože poeziomat je v Česku zatím jediný, brzy bude mít následovníky. „Ještě letos jich chceme postavit zhruba dalších pět,“ řekl kavárník s tím, že už oslovil známé v Bratislavě a Berlíně. Jako další, a to už v dubnu, přibude v ukrajinském Kyjevě. Jeho snem je poeziomat dostat do New Yorku.

Pomohl crowdfunding, další nápady budou následovat

Celý pilotní projekt poeziomatu vyšel zhruba na 200 tisíc korun. Peníze na výrobu automatu sehnal kavárník díky crowdfundingu, tedy komunitnímu financování, kdy lidé přispívají na projekty, které se jim líbí a za své peníze dostávají obvykle drobné odměny. 

V dubnu by Kobza rád na Kampě postavil „veršomat“, kde si lidé poezii sami budou číst a uspořádal koncert na poště v Jindřišské ulici.

O měsíc později pak chce na vybraná místa v Praze instalovat solární lavičky se zabudovanými nabíječkami telefonů. Lavičky chce zároveň využít k propagaci solární energie.

Kobzova piana se stala populárními i díky policistovi, který zahrál ve službě:

11. prosince 2013