Němcova nezabil profesionál. Ruská policie tápe a hledá motiv

  • 1231
Ruská policie zatím tápe ohledně motivu páteční vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova. Jasné je zatím jen to, že vrazi nebyli najatí profesionálové. Střelec nebyl sám, využil pokyny kompliců.

Ruská policie zatím v případu Němcovovy vraždy neurčila hlavní verzi vyšetřování a podle listu Kommersant zveřejnila jen to, že střelec použil starou pistoli sovětské výroby a nechal navíc naživu korunního svědka, Němcovovu ukrajinskou přítelkyni Hannu Duryckou. Právě z toho policisté vyvozují, že nevraždil najatý profesionální zabiják.

Navalnyj na pohřeb nesmí

Obhájci Alexeje Navalného požádali v pondělí ráno soud, aby vězněný vůdce ruské opozice byl předčasně propuštěn a mohl se zúčastnit úterního pohřbu bývalého vicepremiéra Borise Němcova. Soud ale žádost zamítl s tím, že Navalnyj a Němcov nebyli příbuzní. Navalnyj si odpykává dvoutýdenní trest za údajné narušení veřejného pořádku, jehož se měl minulý týden dopustit rozdáváním letáků v moskevském metru. Z vězení má vyjít ve čtvrtek. Konstantin Jankauskas, blízký Navalného spolupracovník odsouzený za stejný skutek k trestu domácího vězení, se ale úterního pohřbu zúčastnit smí. Soud, stejný jako v případě žádosti Navalného, mu zbytek trestu prominul.

Němcova v noci na sobotu na mostě přes řeku Moskvu nedaleko Kremlu zabil neznámý muž čtyřmi výstřely do zad. Po útoku vraha z místa činu odvezl automobil bílé barvy.

Téměř osmihodinový výslech Durycké, která byla bezprostředním svědkem vraždy, policistům příliš nepomohl, protože Ukrajinka byla v šoku. Nedokázala ani určit značku vozu, a tak pátrání po bílém automobilu bylo zatím bezvýsledné.

Durycká nesmí z údajně bezpečnostních důvodů opustit Moskvu. Kvůli špatnému psychickému stavu odmítla test na detektoru lži a úterního pohřbu svého druha se nejspíš nezúčastní. „Vyšetřovatelé tvrdí, že mimo Moskvu pro mě není bezpečno,“ řekla modelka, která s pětapadesátiletým Němcovem žila tři roky.

Odmítla nabízený program na ochranu svědků, od ruské policie ale dostala osobní ochranu. „Je mi velmi těžko, nedokážu vyjít z domu. Nejspíš nepůjdu ani na pohřeb,“ svěřila se Durycká ruské televizi Dožď.

Záznamy pouličních videokamer z místa činu jsou podle ruského deníku buď nezřetelné, nebo nejsou vůbec k dispozici. Část kamer totiž byla vypnuta kvůli pravidelné opravě. Použitelný záznam poskytla policistům jen ruská televizní stanice TVC, která má na mostě kameru pro případné zpravodajské využití. Ze záznamu údajně vyplývá, že vrah čekal na svou oběť na bočním schodišti, odkud zjevně na pokyn kompliců vyšel nahoru na most a zahájil palbu.

Musel Němcov zemřít blízko Kremlu?

Smrtelná byla rána přímo do srdce, jedna ze šesti, kterou vrah vypálil, a ze čtyř, které neminuly cíl. Pistoli ráže devět milimetrů útočník na místě činu nezanechal.

Vyšetřovatelé se ale pozastavili nad skutečností, že vystřelené náboje byly vyrobeny v různé době a na různých místech. Patrony jsou staré dvacet let, zbraň byla zřejmě značky Makarov nebo šlo o upravenou plynovou pistoli.

Vražda Němcova

Útočníci zřejmě sháněli munici, kde se dalo, soudí podle Kommersantu policie. Vražda podle vyšetřovatelů nejspíš nebyla dílem profesionálů, vrah Němcova možná ani nevěděl, na koho střílí.

Ruský list napsal, že Němcovova vražda má řadu společných znaků se smrtí opoziční novinářky Anny Politkovské, kterou zabil najatý vrah v Moskvě v říjnu 2006. Němcova zřejmě, stejně jako Politkovskou, systematicky sledovaly neznámé osoby, které dlouho hledaly vhodné místo k vraždě.

V případě pátečního útoku možná bylo podmínkou, aby Němcov, nesmlouvavý kritik prezidenta Vladimira Putina, zemřel v bezprostřední blízkosti Kremlu. Politkovská byla zabita v den Putinových narozenin.

Policie podle Kommersantu prověřuje i „ukrajinskou stopu“. Němcov se důrazně stavěl proti ruské účasti v bojích na Ukrajině a jeho vrahy podle policistů mohli být lidé, kteří se do Ruska vrátili z donbaské fronty.

Další verzí je podíl ruských pravicových radikálů, k této verzi se ale údajně policisté nekloní. Němcov nebyl na seznamu vyhlédnutých obětí neonacistické Bojové organizace ruských nacionalistů (BORN), která je jednou z hlavních úderných sil ruské krajní pravice. Politik, který byl na vrcholu svého vlivu v 90. letech, není už údajně pro ruské neonacisty zajímavý.

Vyšetřování Němcovovy vraždy nicméně vede Igor Krasnov, který se specializuje na ruskou ultrapravicovou scénu, upozorňuje Kommersant. Krasnov řídil pátrání po původcích atentátu na bývalého ruského vicepremiéra Anatolije Čubajse v roce 2005 nebo po vrazích advokáta Stanislava Markelova a novinářky Anastasiji Baburovové v roce 2009. Podílel se i na vyšetřování vražd spáchaných příslušníky BORN.

Ohavný zločin, zaznělo z Kremlu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ujistil na zasedání Rady pro lidská práva OSN v Ženevě, že vražda kritika Kremlu Borise Němcova byl „ohavný zločin“, a že prezidentu Vladimiru Putinovi velmi záleží na rychlém postavení pachatele před soud. Lavrov oslovil ženevské fórum krátce před americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym a krátce poté, co své znepokojení nad vraždou vyslovili ministři zahraničí Slovenska a Chorvatska.

Ruská policie zadržela v neděli v Moskvě při smutečním pochodu za Němcova ukrajinského poslance Oleksije Hončarenka a vyslýchala jej několik hodin.
Podle ruské televize Rossija 24 důvodem byl údajný podíl na žhářském útoku v Oděse loni v květnu, kdy 48 lidí, převážně proruských aktivistů, uhořelo při střetech s ukrajinskými radikály.

Poslancův advokát Mark Fejgin zároveň sdělil, že Hončarenko je viněn z neuposlechnutí zákonného požadavku policejního činitele. Po výslechu už policisté na Hončarenka žádné požadavky nemají. „Oficiálně potvrzujeme, že Oleksij Hončarenko může opustit ruské území, kdykoli to bude pokládat za vhodné,“ uvádí policejní zpráva. Podle Kyjeva, který proti zadržení ukrajinského poslance protestoval, Hončarenko opustí Moskvu ještě v pondělí.

Desítky tisíc lidí pochodovaly Moskvou za zavražděného Němcova:

1. března 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video