Internet přes optické kabely | foto: Profimedia.cz

Internetová neutralita v USA zvítězila, ne každému se to líbí

  • 83
V USA přijali poměrem hlasů 3:2 přísnější pravidla pro poskytovatele internetu. Nebudou moci zacházet s provozem na síti podle toho, od koho data pocházejí nebo co obsahují. Internetová neutralita měla řadu příznivců, vedle odborníků a prezidenta Baracka Obamy o ni usilovaly i internetové firmy. Odpůrci však upozorňují na problémy pro podniky i zákazníky.

Američtí regulátoři (FCC - Federální komise pro spoje) odsouhlasili kontroverzní pravidla, která mimo jiné zakazují poskytovatelům internetu nabízet uživatelům internetové služby od některých firem rychleji a nechat si za to od těchto firem platit. Dosud nejtvrdší takové předpisy pomohou podle svých obhájců zachovat otevřený internet. Odpůrci ale tvrdí, že vláda těmito pravidly zachází příliš daleko, a hrozí, že je napadnou u soudu.

Schválené regule se týkají principu takzvané síťové neutrality, podle kterého by poskytovatelé internetu měli s veškerým provozem na svých sítích zacházet stejně. Pětičlenná Federální komise pro spoje (FCC) je schválila podle stranických linií poměrem tří hlasů ku dvěma. Cílem je zabránit poskytovatelům internetu, aby zpomalovali či blokovali přístup na některé internetové stránky nebo k některému internetovému obsahu, sdělil předseda FCC Tom Wheeler.

Internetová neutralita

„Net neutrality“ předmětem diskuzí, komentářů i parodií

Princip internetové neutrality je zjednodušeně řečeno principem rovnoprávnosti dat přenášených po internetu. Brání tak například tomu, aby si firma X provozující videoserver Y zaplatila u poskytovatelů výsadu vyšší rychlosti pro svá data. Zákazníci by pak přirozeně preferovali užívání této rychlejší služby, což by ohrozilo vyjadřování firem a jednotlivců, kteří by si rychlejší cestu k zákazníkům nezaplatili.

Zajímavé i vtipné komentáře k net neutrality:

Pravidla zařazují širokopásmové pevné i mobilní internetové služby do kategorie telekomunikačních služeb, na kterou se vztahuje podstatně přísnější regulace. Pro odvětví jde o největší zásah regulátorů za poslední skoro dvě desetiletí, napsala agentura AP. Ochránci spotřebitelů krok vítají jako vítězství pro malé firmy, které působí na bázi internetu. Oponenti, včetně mnoha republikánských členů Kongresu, ale tvrdí, že plán FCC může odradit podniky od dalších investic.

Bývalý republikánský předseda FCC a nynější předseda národní kabelové a telekomunikační asociace (NCTA) Michael Powell varoval, že na spotřebitele prakticky okamžitě dopadne „břemeno nových daní a vyšších nákladů“. Podle kabelových a telekomunikačních společností pravidla nakonec povedou k regulaci sazeb a například poskytovatel širokopásmového připojení Verizon míní, že nová pravidla byla „napsána v éře parní lokomotivy a telegrafu“.

Dlouhá cesta USA k síťové neutralitě

FCC již jednou o prosazení obdobných pravidel usilovala. Soud ale loni v lednu tehdejší verzi zamítl. FCC podle něj nesprávně regulovala poskytovatele internetu, jako by byli poskytovateli síťových služeb, ačkoli oficiálně spadali do kategorie informačních služeb.

Co vadí odpůrcům internetové neutrality

  • zavedení síťové neutrality může vést ke zdražení některých služeb
  • mobilní operátoři nebudou mít možnost dohodnout se s firmou na tom, že jejich stránky se nebudou počítat do účtovaných dat (tzv. zero-rating), což může vést ke zvýšení měsíčních plateb
  • podle dalších kritiků se jedná o zbytečný zásah do svobodného podnikání

Spory mezi telekomunikačními firmami a obránci síťové neutrality od té doby neustaly. Sama FCC obdržela rekordní čtyři miliony připomínek k nové verzi. Americký prezident Barack Obama na komisi apeloval, aby přijala co nejtvrdší možná pravidla.

„Dnešní rozhodnutí FCC ochrání inovace a vytvoří rovné podmínky pro příští generaci podnikatelů,“ uvedl šéf Bílého domu v otevřeném dopise zveřejněném na webu.

Na informační superdálnici se neplatí žádné mýtné.

Barack Obama, prezident USA, ve svém projevu na podporu internetové neutrality v listopadu 2014

Regulace internetu je v USA ožehavým tématem, odvětví je zatím jen pod velmi malým úředním dohledem. O prosazení internetové neutrality se zasadil nepřímo i Barack Obama, když v listopadu 2014 vyzval FCC k tomu, aby principy internetové neutrality ukotvila. „Od samého počátku byl internet založen na základních principech otevřenosti, férovosti a svobody. Nejsou zde žádní vrátní, kteří rozhodují, na jaké stránky můžete jít. Na informační superdálnici se neplatí žádné mýtné,“ vysvětlil Obama běžné důvody pro zachování internetové neutrality. „Opustit tyto principy znamená ohrozit internet, jak jej známe.“

Obama vyzval k zachování internetové neutrality (listopad 2014):

Internetová neutralita - pojem zavedený profesorem práv Timem Wu v roce 2003 - je princip, který zajišťuje rovnocenný (nediskriminační) přístup uživatelů internetu k této komunikační síti. Neznamená, že mají všichni stejnou rychlost internetu, ta totiž záleží například na kapacitě a vytížení té které linky. Internetová neutralita ale znamená, že všechna data přenášená po této lince jsou posílána se stejnou prioritou. Nemůže tedy dojít k situaci, kdy například jeden datový balíček dostane přednost před jiným na základě obsahu, původu nebo typu služby. Opakem internetové neutrality by byla například situace, za které by si firma mohla předplatit výsadní právo pro své služby na úkor služeb ostatních firem. To by vedlo ke zpomalení konkurence, která by si zaplacení poplatku za „rychlejší pruh“ nemohla dovolit.

Oprava: V prvním odstavci jsme vyjasnili dvojznačnou formulaci neutrality.

,