VIDEO: Jako když se kácí strom. Komín po odstřelu padl k zemi

  • 6
Deset kilogramů trhaviny, více než stovka rozbušek a především precizní práce expertů. To vše poslalo odpoledne v Přerově k zemi pětašedesát metrů vysoký komín. Ten stál v areálu tamní chemičky Precheza od roku 1980, řadu let už ho ale firma nepoužívala a pomalu chátral.

„Komín byl zaveden do majetku v červnu 1980 a sloužil k odvodu spalin z linky sušení průmyslového sádrovce. V roce 1993 byla linka odstavena z provozu a v následujících letech docházelo k postupné likvidaci technologie a části stavebních prvků,“ nastínila mluvčí Prechezy Alena Okáčová s tím, že v uplynulých týdnech dělníci zbourali zbytky stavby a poslední stojící částí tak byl právě komín.

„Jeho výška je 65 metrů, průměr ve spodní části je zhruba šest metrů a u hlavy přibližně čtyři metry. Je postaven z betonových tvárnic tvaru a do dutin mezi žebra byla vložena ocelová výztuž zalitá betonem,“ shrnula Okáčová.

Zbytky odstřeleného komína

Krátce po čtrnácté hodině se ale komín stal minulostí. Střelmistr Jan Výmola přirovnal odstřelování komínů ke kácení stromu.

„Pomocí trhaviny vystřelíme dole v komínu klín, je to stejné, jako když se nařezává klín při kácení stromu. Klín při odstřelu vyletí pryč a komín zůstane stát na zbytku obvodového zdiva, přibližně na třiceti až čtyřiceti procentech. Tím pádem se v celé konstrukci změní těžiště, začne pracovat gravitace a komín letí dolů,“ shrnul střelmistr.

Odstřel je bezpečnější než postupné strhávání

Při pádu může nastat i další efekt, kdy se komín vlivem setrvačných sil zlomí. To je obvyklé především u cihlových komínů, u železobetonových je to k vidění spíše zřídka.

„Je to otázka pevnosti konstrukce v tahu. My nemáme tento komín celý zrentgenovaný, ale když jsme dělali sondy, tak armatura byla zcela sežrána korozí. Proto není vyloučené, že se i tento železobetonový komín při pádu zlomí,“ nastínil Výmola před odstřelem. Nakonec se tak nestalo.

„Odstřel je při dodržení bezpečnostních předpisů daleko bezpečnější, než rozebírání komína, kdy se konstrukce postupně strhává dolů. Zahynula při tom už řada lidí,“ podotkl střelmistr, který v oboru pracuje už 35 let a prováděl odstřely například při stavbě Lochkovského tunelu, silnice R6 či elektrárny Dlouhé Stráně, ale také už má za sebou i demolice chladících věží

„Nazval bych to řemeslnou prací. Je třeba jen vše udělat tak, jak se má. Komíny se nezačaly odstřelovat teď, metodika je dostatečně známá. Krejčí, který šije obleky, má podle mě daleko těžší práci. Na druhou stranu komíny jsou takové problematické odstřely, když nevidíme dovnitř do zdiva, zda tam nejsou nějaké vady. Třeba rámové konstrukce jsou proto lepší,“ dodal.

V Olomouckém kraji nejde za poslední rok o největší odstřel, tím byla demolice šesti výrobních hal v areálu někdejšího OP Prostějov, které poslala k zemi více než tuna dynamitu.

28. června 2014

,