Inspektor v nesnázích: Osvědčený návod, jak se nechat finančně vysát

  • 33
Zní to neuvěřitelně, ale někteří Češi se chovají stejně naivně, jako inspektor Žak Kluzo v podání Tomáše Matonohy. S používáním hesel, která mají chránit důležité osobní údaje včetně bankovního konta, si mnoho lidí stále moc hlavu neláme.

I přes doporučení odborníků svá hesla vůbec nemění či mění pouze výjimečně 60 procent klientů bank. „V současné době lidé využívají až deset nebo i více služeb, k nimž potřebují mít přístupový údaj ve formě PINu či hesla. I to je důvodem, proč lidé používají pro různé služby hesla stejná,“ upozorňuje Česká bankovní asociace.

Nepřehlédněte

Heslo je přitom poslední prvek chránící přístup ke službě a pro útočníky jedna z nejcennějších informací. Proto je při práci s hesly třeba mít na paměti základní pravidla, chovat se zodpovědně a znát rizikové situace.

Inspektor v nesnázích Chraňte svá osobní data a hesla

Česká bankovní asociace (ČBA) ve spolupráci s iDNES.cz uvádí další příběh seriálu Inspektor v nesnázích. Scénka, kterou Tomáš Matonoha alias Žak Kluzo tentokrát rozehrává, je o lidské nepoučitelnosti. I když se může zdát, že je tak trochu přitažená za vlasy, do nesnází přivedlo takové chování už hodně lidí.

Varovné jsou i další informace, které vyplývají z aktuálního průzkumu ČBA. Stále existují případy, kdy si lidé zapisují svůj PIN ke kartě či bankovnímu účtu do mobilního telefonu, nebo si heslo zapíšou klasicky na papírek a nosí ho v peněžence. A aby toho nebylo málo, někteří jedinci jsou dokonce schopni poznamenat si číslo na samotnou platební kartu.

Nejspolehlivější ochranou je si PIN nezapisovat vůbec. Když už to musíte udělat, pak jedině kódovaně, například jako součást delší číselné řady. Jakmile zjistíte, že vám karta chybí, okamžitě kontaktujte banku, která ji vydala, aby ji zablokovala. Ztráty lze minimalizovat také speciálním pojištěním, které by vám banka měla nabídnout při zřizování karty. Pokud svůj PIN zapomenete, rovněž kontaktujte banku, která vám buď vydá PIN nový, nebo doporučí správný postup.

Jak být zodpovědný k přístupovým údajům (nejen) k bankovním službám:

  • V ideálním případě si PIN či heslo zapamatujte a nikam si je nepoznamenávejte.
  • V případě nutnosti si PIN či heslo poznamenejte na bezpečné místo, které nemá žádnou spojitost s danou službou, v ideálním případě šifrovaně – například jako součást delší číselné řady.
  • Nikdy nepoužívejte hesla založená na uživatelském jméně, jméně vašich blízkých či vašich mazlíčků, tabu jsou také data narození vás či vašich příbuzných.
  • Nikdy si PIN či heslo neukládejte na snadno předvídatelná místa, jako jsou peněženka, mobilní telefon či dokonce vlastní platební karta.
  • Nepoužívejte stejné heslo pro všechny online služby od internetového bankovnictví po sociální sítě či přístup do e-shopu.
  • Heslo by mělo být přiměřeně dlouhé – doporučuje se alespoň osm znaků a mělo by kombinovat malá a velká písmena, číslice či speciální znaky.
  • Svůj PIN a heslo nikomu neprozrazujte a při jejich zadávání si dávejte pozor, aby vás nikdo neviděl.
  • Při placení kartou či výběru z bankomatu si vždy druhou rukou zakryjte klávesnici.