Letecké novinky: Čína chystá vlastní dopravní letadlo, poletí poprvé

  • 51
České firmy se budou podílet na výrobě a vývoji simulátoru letounu L410. Airbus předává aeroliniím druhý letoun A350 a Číňané by letos chtěli poprvé nechat proletět C919.

V novém pravidelném měsíčním přehledu chceme přinášet zprávy ze světa letectví, které kolem nás nebo našich kolegů v jiných redakcích proletěly bez povšimnutí.

Simulátor L-410, „společné dítě“ ŘLP a Aircraft Industries, se narodí v roce 2016

Kokpit letounu L-410

Czech Aviation Training Centre (CATC), dceřiná společnost Řízení letového provozu, se dohodla na spolupráci s kunovickým leteckým výrobcem Aircraft Industries. Společně s kanadskou firmou CAE budou spolupracovat na vývoji a výrobě simulátoru letounu L 410, který Aircraft Industries vyrábí a exportuje do celého světa.

Letecký provoz nad ČR houstne

Letecký provoz nad ČR stále narůstá. V lednu 2015 zaznamenalo Řízení letového provozu 5,8procentní nárůst oproti lednu 2014. 

Začátek roku 2015 plně navazuje na vývoj provozu v roce 2014 - ŘLP nedávno oznámilo, že loni nad ČR přeletělo vůbec nejvíc letadel v historii. 

Míjející se letadla. Provoz nad ČR stále roste.

Bude to plně pohyblivý simulátor typu FFS (Full Flight Simulator) certifikovaný v kategorii D, což je nejvyšší možná úroveň certifikace. Simulátor by měl být uveden do provozu v roce 2016 a měly by se na něm školit české i zahraniční posádky.

„Pořízení nového simulátoru pro typ L 410 významně rozšíří naši nabídku v oblasti výcviku pilotů a vhodně doplní již používané simulátory pro typy Boeing, Airbus a ATR. Spolupráce s Aircraft Industries je současně modelovou ukázkou spolupráce českého leteckého průmyslu a její výsledky budou atraktivní pro uživatele L 410 v Evropě, Africe, Latinské Americe a také na ruském trhu,“ řekl výkonný ředitel CATC Jan Janík.

Airbus předá další A-350

Airbus se v nejbližších dnech chystá předat aerolinkám druhý letoun A350-900. I druhý exemplář převezmou aerolinie Qatar Airways. Ty v prosinci loňského roku dostaly i vůbec první letoun tohoto typu a v lednu jej nasadily na linku Frankfurt-Dauhá.

Interiér Airbusu A350.

Letadlo se pyšní především tichým provozem a nižší spotřebou. Podobně jako Boeing 787 Dreamliner i A350 hojně využívá kompozitní materiály, takže letadlo je lehčí než srovnatelně velké stroje. Na palubu typu A350-900 se vejde až 315 cestujících; Qatar Airways však jsou velkorysejší a počítají s 290 pasažéry.

Cestující si zatím letoun pochvalují. „A350 je extrémně tichý. Skoro až neuvěřitelně. B787 a A380 jsou ve srovnání s ním hlučné,“ napsal Ben Schlappig, jeden z autorů uznávaného leteckého blogu Boarding Area. „Je radost s ním létat.“ Bloggera kromě tichého provozu zaujalo také vnitřní provedení kabiny pro cestující – ta prý připomíná spíše prostornější Boeing 777 než 787.

V lednu evidoval Airbus 780 objednávek na tento typ. Qatar Airways mají objednáno 80 letadel.

Čínské dopravní letadlo se letos poprvé proletí

Na poli dopravních letadel dělá pokroky také Čína. Tamní letecký výrobce COMAC (Commercial Aircraft Corporation of China) oznámil, že by v roce 2015 chtěl provést první letové zkoušky nově vyvíjeného dopravního letounu C919 - psali jsme o něm už v roce 2010. Podle agentury Reuters o tom informovala čínská státní agentura Xinhua.

Čína se vývojem nového stroje snaží konkurovat zejména zavedeným leteckým výrobcům Airbus a Boeing. Stroj o kapacitě kolem 170 až 190 cestujících (v závislosti na konfiguraci) by měl být přímou konkurencí nejběžnějším letounům A320 a B737, které se používají především pro kratší a střední tratě.