Na Labi po deseti letech a jedné povodni otevřela nová vodní elektrárna

  • 10
Na Labi u města Liběchov se otevřela nová vodní elektrárna. Její stavba spolykala 16 tisíc metrů krychlových speciálního betonu. V náročných podmínkách rostla deset let a už při výstavbě v roce 2013 musela odolávat povodni. Na výstavbě se podílely jen české firmy.

Malá vodní elektrárna Liběchov je nejmladší elektrárnou na Labi. Projektanti a stavaři se museli vypořádat s několika riziky. Kromě toho, že se o dlouhých deset let výstavby zasloužila i nečekaná povodeň v roce 2013, bylo výzvou i samotné místo, kde elektrárna stojí. Stavba totiž vyrostla v mimořádných statických podmínkách mezi jezem Beřkovice a železniční tratí Kolín - Litoměřice.

Základy položili stavaři v hloubce 16 metrů. Během výstavby elektrárna o výkonu 3 515 kW spolykala 16 tisíc metrů krychlových speciálního odolného betonu a tři tisíce tun armovací výztuže i ocelových konstrukcí.

Jak elektrárna funguje

Jádrem elektrárny je Kaplanova turbína v provedení PIT s průměrem oběžného kola 4,5 metrů. Do nátokového kanálu přitéká voda, která ze dvou stran obtéká PIT s generátorem a převodovkou. Voda se spojuje do rozváděcího kola s lopatami, které ji nasměrovávají na oběžné kolo. V něm jsou umístěny tři natáčecí lopaty. Natočení lopat, neboli množství vody, určuje výkon turbíny. Elektrárna je technologicky zkonstruována tak, že rozšiřující se sací rourou proteče 100 kubických metrů vody za vteřinu rychlostí 10 metrů za vteřinu.

„Základní podmínkou pro chod vodní elektrárny je rozdíl dolní a horní hladiny. Když budou vyrovnané hladiny, čili povodňový stav, tak není síla, která by donutila vodu v přiměřeném množství prostrkat se kolem turbíny, když může v klidu protéct vedle otevřeným jezem,“ vysvětluje vedoucí provozu Malé vodní elektrárny Liběchov Pavel Bučina.

Spuštění asistovalo několik techniků, nicméně během provozu už lidí nebude zapotřebí. Elektrárna je koncipována jako bezobslužná, jen čas od času bude pod dozorem odborníků. Počítá se s osmi až desetihodinovým denním provozem.

Výstavba elektrárny byla realizována výhradně českými firmami. Hlavním dodavatelem technologií byla společnost Mavel, stavební část zajišťovala především firma Metrostav a společnost Zakládání staveb. “Jsme rádi, že v rámci veřejných soutěží tyto firmy uspěly. Byla to správná cesta, máme dostatek kvalifikovaných a profesně zdatných firem pro takto náročné stavby,“ řekl předseda představenstva společnosti Mercator Energy Luboš Pavel.