Eva Michaláková přišla o dva syny v Norsku před necelými čtyřmi lety.

Eva Michaláková přišla o dva syny v Norsku před necelými čtyřmi lety. | foto: ČTK

České úřady v březnu zamíří do Norska. Dluží nám odpovědi, míní premiér

  • 1271
Norská strana zatím dostatečně nevyhodnotila, jak citlivou otázkou je pro Česko případ synů Evy Michalákové. Tak popisuje současnou situaci premiér Bohuslav Sobotka. Ten již dostal odpověď na dopis od premiérky Norska Erny Solbergové. S obecnými odpověďmi není spokojen a zvažuje do Norska další psaní. V březnu by měly společně jednat tamější a český úřad pro ochranu dětí.

Odpověď norské premiérky obdrželi zástupci ministerstva zahraničí 12. února na schůzce s norskou velvyslankyní Siri Ellen Sletnerovou a její zástupkyní. Na informaci upozornil server Echo24.cz.

Sobotkova zpráva

Premiér informuje poslance o aktuálním vývoji kauzy

Sobotka se Erny Solbergové v lednu v dopise zeptal, proč norští pěstouni mají stále v péči dva české chlapce, Denise a Davida Michalákovy, ačkoliv původní důvod pro odebrání dle Česka odpadl. Ptal se také na to, zda se norské úřady zaobírají možností svěřit děti do péče českých příbuzných a proč byli a jsou oba sourozenci rozděleni a umístěni v různých pěstounských rodinách (otázky a odpovědi ke kauze si přečtěte zde).

Premiér se o odpovědi norské premiérky zmiňuje v informaci poslancům, kterou dle zadání předložil Sněmovně. „Předsedkyně vlády (...) reaguje na zmíněné otázky pouze obecně,“ píše poslancům Sobotka.

Případ dětí Michalákových - věc veřejná

Případ chlapců Evy Michalákové postupem času vzbudil velkou pozornost (více o kauze čtěte zde). Média o něm začala více informovat poté, co do kauzy začali vstupovat stále aktivněji politici.

Největší zastání má Michaláková v poslankyni Jitce Chalánkové, věc komentují také europoslanci Petr Mach a Tomáš Zdechovský. Ke kauze se opakovaně vyjadřuje premiér Bohuslav Sobotka i prezident Miloš Zeman. Mezi osobnosti, které matku dětí podpořily, se v únoru zařadil i proslulý hokejový brankář Dominik Hašek (více o jeho podpoře zde).

„Je evidentní, že norská strana zatím dostatečně nevyhodnotila, jak citlivou a významnou otázku pro naši společnosti osud obou chlapců představuje,“ dodal. Jeho celou odpověď poslancům najdete výše, stačí kliknout na nadpis boxu.

Na Norsko se proto chce obrátit  znovu. A to pokud tamější Ředitelství pro děti, mládež a rodinné záležitosti (Bufdir) nebude přímo jednat s českým Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí (více o snaze sejít se čtěte zde).

Jednání úřadů je v plánu v březnu

Zatím to vypadá, že druhý dopis nebude třeba. Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán iDNES.cz potvrdil, že schůzka s Bufdirem se má konat v úterý 3. března.

„Schůzka je naplánována na tento termín. Slíbili jsme, že dopředu zašleme do Norska nějakou agendu, upozornili jsme prostřednictvím paní norské velvyslankyně na to, že budeme o obsahu jednání komunikovat jak s norskými advokáty paní Michalákové, tak s její českou advokátkou,“ řekl iDNES.cz Kapitán. Podrobnosti k jednání nechtěl předem komentovat. Počítá ale s tím, že informace veřejnost dostane po něm.

Premiér Sobotka uvedl, že schůzka se bude týkat otázky frekvence schůzek dětí s jejich matkou a příbuznými, jejich případné výuky češtiny nebo garancí Česka norským úřadům.

Politici Norska se nebudou angažovat

Sobotka poslancům v aktuálním materiálu také píše, že premiérka mu v odpovědích nepřímo uvedla, že norské vládě nepřísluší zasahovat do probíhajících řízení, jež vedou tamější úřady sociální péče. Mezi ně patří i kauza Evy Michalákové. 

Sobotku slova premiérky nemohla překvapit. Už loni v září o podobném postoji Norska hovořil k poslancům, když zmiňoval odpověď prezidenta norského parlamentu Olemica Thommessena předsedovi Sněmovny Janu Hamáčkovi.

„Pan Thommessen uvedl, že žádosti o angažmá v případu bohužel nemůže vyhovět, jelikož politická intervence v konkrétních případech není dle norského práva možná,“ uvedl v září Bohuslav Sobotka.

Norsko mlčí, proto posiluje pochyby, míní zastánci matky

Česká právnička Evy Michalákové Dora Boková a členové petičního výboru, který matku dětí podporuje, vydali společné prohlášení, ve kterém píšou, že norská odpověď není přijatelná a jsou reakcí znepokojeni a znechuceni. 

„Hradba mlčenlivosti, kterou Norsko kolem případu vystavělo, jen posílila podezření na závažná pochybení norské sociální služby Barnevern a jeho pochybné postupy. Je nepřípustné, aby Norsko vytrvale odmítalo v případu českých občanů odpovědět na tak základní otázky, jako jsou důvody setrvání dětí u norských pěstounů nebo jejich rozdělení do dvou rodin,“ uvedli advokátka Michalákové Dora Boková, poslankyně Jitka Chalánková a právník Pavel Hasenkopf.

„Jsme přesvědčeni, že česká diplomacie by měla zvážit společný a koordinovaný postup vůči Norsku s dalšími středoevropskými a východoevropskými státy, jejichž občané čelí v Norsku podobné situaci jako Michalákovi,“ uvedl v prohlášení.Hasenkopf.

Do nových dohod se Česko nepohrne

Česko má nyní podle premiéra jasnou prioritu - podporovat rodinu Evy Michalákové ve stávajícím řízení v Norsku. Už v minulosti premiér odmítl, že by země dětem poskytla diplomatickou ochranu. Nyní dodal, že nepřichází v úvahu také to, aby si Česko s Norskem sjednávalo novou dvoustrannou smlouvu o právní pomoci. O ní mluví někteří čeští politici.

Norsko podle Sobotky má možnost přistoupit v lednu příštího roku k haagské úmluvě. Ta upravuje podmínky pro přijímání opatření na ochranu dítěte či jeho majetku.

Možností je také dvoustranná konzulární smlouva, která by doplnila Vídeňskou úmluvu. Tuto možnost nyní vyhodnocují ministerstvo zahraničí a ministerstvo práce a sociálních věcí. Dodatek by uložil Česku i Norsku vzájemně se bez prodlení informovat o případech, kdy je ustanoven pro občana druhé strany poručník, opatrovník a podobně. Jak ale premiér podotýká, k takové smlouvě je potřeba vůle obou stran.

Podívejte se na reportáž o kauze Evy Michalákové:

10. února 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video