Jihočeská dálnice D3. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Soud odmítl žalobu. Stát vyvlastní pozemky kvůli dálnici D3 u Budějovic

  • 51
Českobudějovický krajský soud ve středu odmítl ve správním řízení žalobu firmy HVN Logistic proti vyvlastnění několika jejích pozemků v Hůrách nedaleko krajského města. Podle ředitelství silnic zasahuje část areálu do ochranného pásma budoucí D3.

Soud tak rozhodl v několikaletém sporu o právo na pozemky mezi státem a soukromníkem. Podle vedoucího právního oddělení Ředitelství silnic a dálnic Daniela Minzatu je to na Českobudějovicku kauza spíše ojedinělá.

„Pro nás a našich čtyřicet zaměstnanců jde o likvidační rozhodnutí. Nezbývá, než se dál bránit. Máme třicetimilionový úvěr,“ komentoval verdikt soudu jednatel firmy Michal Hřebík.

Firma se totiž dostala rozhodnutím soudu do izolace. Zůstane bez silničního napojení. Podle předsedkyně senátu Věry Balejové využívala neoprávněně pro provoz aut načerno postavenou silnici spojující areál s výpadovkou na Lišov a bude ji muset odstranit.

Na sklady přitom dostala firma stavební povolení od příslušného úřadu v Rudolfově. Připravovala další rozšiřování. Počítala dokonce s tím, že bude sklady nabízet stavitelům dálnice.

Areál firmy HVN Logistic

Vznikl v roce 2010 na bývalých vojenských pozemcích v Hůrách na Českobudějovicku. O rok později stát firmu vyzval na základě schváleného územního plánu k prodeji čtyřiceti arů pozemků. Následovalo řízení o vyvlastnění, proti němuž podala rozklad ke krajskému úřadu. V roce 2014 se s krajem dohodla na kompenzaci formou přístupové cesty. To Ředitelství silnic a dálnic odmítlo. Firma vyvlastnění napadla žalobou.

O rok později jí však stát oznámil výkup pozemků a vzápětí vyvlastnění. Jihočeský kraj vyhlásil na trase dálnice stavební uzávěru.

HVN Logistic se celou dobu snažila jednat se státem o mimosoudním narovnání. Za odejmuté pozemky požadovala napojení na dálnici, nebo silnici I. třídy. K tomu sice dostala příslib od hejtmana Jiřího Zimoly, ale investor dálnice projekty odmítl, protože odporovaly normám. Nakonec se firma pokusila nabídnout do vyvlastnění celý areál včetně několika hal.

„O tom, že tudy povede dálnice, se vědělo už od šedesátých let minulého století. V roce 2011 trasu schválil územní plán,“ připomněla soudkyně Balejová.

Rozhodnutí soudu zatím nenabylo právní moci. Společnost může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně.

Podle senátu tak firma přijde o čtyřicet arů pozemků a ještě bude mít problémy s dopravou, protože na místní silnici přes obec Hůry vozy těžší než 3,5 tuny nesmějí.

Ještě loni přitom vykupoval stát pozemky pro dálnice za neuvěřitelně nízké ceny. Metr zemědělské půdy stál od 11 do 35 korun, což se týkalo i firmy HVN Logistic.

Hodnotu změnila teprve loňská novela zákona. Připouští osminásobné navýšení odhadní ceny, ve výjimečných případech až šestnáctinásobné. Metr zemědělské půdy přitom nesmí být dražší než tři čtvrtiny ceny půdy stavební.

Bonus je v rychlé dohodě, v ideálním případě může cena dosáhnout až 525 korun za čtvereční metr.

Podle předsedy Sdružení za výstavbu D3 a R4 a jihočeského senátora Pavla Eyberta má zákon motivovat majitele pozemků k prodeji. Stavby dálnic totiž brzdí hlavně jejich příprava. U hodně sledovaného dálničního obchvatu Českých Budějovic zatím vliv zákona znát není. „Vykoupeno nemáme kolem 180 pozemků. Věřím, že na jaře se to dá do pohybu,“ řekl Eybert.

Laxní výkupy kritizuje i náměstek českobudějovického primátora pro dopravu František Konečný.

„Vykoupených je jen deset procent pozemků na trase Úsilné - Hodějovice. Ředitelství silnic a dálnic dosud jednalo s jejich majiteli jen přes písemná oznámení. Je třeba za nimi chodit a přesvědčovat je. Doufám, že s novým vedením ředitelství se přístup změní,“ poznamenal Konečný.

19. února 2015