Tanky bojovníků Doněcké lidové republiky u Vuhlehirsku (19. února 2015)

Tanky bojovníků Doněcké lidové republiky u Vuhlehirsku (19. února 2015) | foto: Reuters

Porošenko vyčítal Putinovi Debalceve, povstalci útočí na jihu

  • 4543
Po dobytí Debalceve se proruští separatisté zaměřili na přístavní město Mariupol, oznámil mluvčí ukrajinské armády. Prezident Porošenko v telefonátu s Putinem, Merkelovou a Hollandem státníky vyzval, aby nepředstírali, že dobytí Debalceve bylo v souladu s minskou dohodou o příměří.

Petro Porošenko ve čtvrtečním telefonátu s Vladimirem Putinem, Angelou Merkelovou a Françoisem Hollandem prohlásil, že středeční dobytí strategicky položeného města Debalceve bylo v rozporu s dohodou, které státníci minulý týden dosáhli. „Nepředstírejte, že to, co se v Debalceve stalo, bylo ve shodě s minskou dohodou,“ vyzval prezident státníky podle svých webových stránek.

Během telefonátu, který se měl původně uskutečnit už ve středu, čtveřice státníků odsoudila porušování příměří a shodla se, že na jeho dodržování mají dohlížet zástupci OBSE, kteří ovšem musejí mít přístup do všech míst, kde se ve čtvrtek bojovalo, uvedla agentura Reuters.

Porošenko také vyzval k propuštění všech zajatých ukrajinských vojáků, včetně těch, kteří padli do zajetí v bojích o Debalceve. Putin podle mluvčího německé vlády přislíbil, že v tomto směru využije svého vlivu na donbaské separatisty.

Palba u Mariupolu

Separatisté po dobytí Debalceve zintenzivnili útoky ve směru na přístavní město Mariupol. Pod palbou je ves Šyrokyne, která leží pouhých několik kilometrů od Mariupolu, uvedla agentura Unian s odkazem na mluvčího ukrajinské „protiteroristické operace“ Anatolije Stelmacha.

Povstalci podle ukrajinské armády soustředili také značnou palebnou sílu u Novoazovska, který leží asi 40 kilometrů východně od Mariupolu. Podle serveru 0629.com.ua u Šyrokyne v noci přišla střelba i z moře, mluvčí armády to však nepotvrdil.

Z Debalceve podle Stelmacha odešlo už více než 90 procent ukrajinských vojáků. Město je plně pod kontrolou separatistů. Palba v okolí Debalceve ale neustala, povstalci v noci obsadili další okolní obce obce Hostra Mohyla, Savelivka a Bulavyne.

Ukrajinská armáda důležitou železniční křižovatku vyklidila ve středu. Informace o obětech se různí, vzbouřenci počítají ukrajinské ztráty na tisíce, Kyjev hovoří o desítkách mrtvých. Vzbouřenci zřídili v Debalceve vojenské velitelství a mrtvé vyvážejí za hranice do ruského Rostova, píše agentura Unian.

Debalcevské nádraží, strategicky významná železniční křižovatka mezi Doněckem a Luhanskem, je srovnáno se zemí. Povstalecké zdroje uvedly, že někdejší nádraží připomíná měsíční krajinu, prostor je pokryt krátery po raketách a dělostřeleckých granátech. Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin hlásí dalších 14 padlých a 173 raněných.

Kyjev zve na Ukrajinu mezinárodní mírové jednotky

Ukrajinská bezpečnostní rada státu schválila Porošenkův návrh pozvat do země mezinárodní mírové jednotky. Podle Kyjeva by měly být rozmístěny podél frontové linie a na hranici s Ruskem. 

Výzvu adresovanou Radě bezpečnosti Organizace spojených národů a Evropské unii by podle tajemníka Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksandra Turčynova mělo připravit ministerstvo zahraničí, její konečné schválení pak přísluší parlamentu.

„Nejlepší formát je pro nás policejní mise EU,“ citovala z Porošenkova prohlášení agentura Reuters. „Bude to nejefektivnější záruka bezpečnosti v situaci, kdy příslib míru nedodržuje Rusko ani ty, které podporuje.“

Krize na Ukrajině

Porošenko návrh přednesl ve středu večer na zasedání bezpečnostní rady. Mírovou misi již podle svých slov předběžně konzultoval s prezidenty Francie a Ruska a německou kancléřkou minulý týden na summitu v Minsku.

Moskva je proti, separatisté nejsou jednotní

Vyslanec Ruska při OSN Vitalij Čurkin v první reakci Moskvy na Porošenkův návrh podle agentury TASS vyslovil podezření, že se Ukrajina snaží zničit nedávné dohody. Čurkinovi se mimo jiné nelíbí Porošenkův návrh na vyslání policejní mise EU do Donbasu. Předseda dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin prohlásil, že povolání mírových sil na Ukrajinu může zavinit erozi minských dohod.

Někteří separatisté Porošenkův návrh odsoudili. Přítomnost mezinárodních mírových jednotek by podle nich porušila příměří, které v Minsku sjednaly Francie, Německo, Rusko a Ukrajina.

„Je to porušení souhrnu opatření z minské dohody. Máme k tomu velmi negativní postoj. Hodláme se dokonce obrátit na hlavy států, které se zaručily za dodržování dohodnutých závazků,“ řekl jeden z předáků doněckých povstalců Denis Pušilin ruské agentuře RIA Novosti.

Separatisté v této otázce však nevystupují jednotně. „Pokud sem chtějí poslat mírové jednotky, ať to udělají. Nic proti tomu nemáme,“ citoval Interfax Eduarda Basurina z ministerstva obrany takvzané Doněcké lidové republiky. Basurin také prohlásil, že separatisté sami od počátku mírovou misi v Donbasu prosazují.

Situace na východě Ukrajiny po stažení vládních vojsk z Debalceve (18. února 2015)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video