Student Petr Gebrián celý bazén v jabloneckých lázních zakryl obřím plátnem a...

Student Petr Gebrián celý bazén v jabloneckých lázních zakryl obřím plátnem a vytvořil pomyslný sarkofág, který podle něj uzavírá dosavadní funkci domu, ke které sloužil. Tedy k lázeňským službám. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Student zakryl bazén zavřených a chátrajících lázní v Jablonci sarkofágem

  • 6
Studentovi liberecké Technické univerzity Petru Gebriánovi není lhostejný osud zavřených a chátrajících lázní v Jablonci nad Nisou. Vybral si je jako součást své výtvarné práce a bazén lázní zakryl pomyslným sarkofágem, který má symbolizovat smrt budovy a čekání na její znovuzrození.

Pokud bychom poměřovali tradiční rivalitu sousedních měst Jablonce nad Nisou a Liberce péčí o budovy historických lázní, pak by krajská metropole jasně vítězila. Budova lázní v krajském městě je přestavěná na reprezentativní sídlo Oblastní galerie a její rekonstrukce získala loni prestižní cenu Grand Prix architektů.

Někdejší jablonecké lázně jsou naproti tomu dodnes zaneseny špínou a prachem. Památkově chráněný dům léta chátrá, marně čeká na investora a za jeho dveře nenahlédnete už od konce devadesátých let minulého století.

Za dveře, za nimiž se skrývá smutný pohled na secesní dílo architekta Roberta Hemmricha z roku 1910, ale nedávno vkročil student oboru environmental design na fakultě umění a architekury liberecké Technické univerzity Petr Gebrián.

Interiér zbídačených lázní si vybral jako prostor pro realizaci své bakalářské práce. Celý bazén zakryl obřím plátnem a vytvořil pomyslný sarkofág, který podle něj uzavírá dosavadní funkci domu, ke které sloužil. Tedy k lázeňským službám.

„Sarkofágem jsem zakryl pomyslné srdce lázní, tedy bazén. Určitým způsobem jsem tak personifikoval život budovy a chtěl ukázat, že nyní jsou lázně ve fázi mumifikace a čekají na svoji reinkarnaci. Je ale jasné, že se zřejmě nikdy nevrátí do podoby, kterou měly a nebudou zastávat svoji bývalou funkci,“ říká Gebrián ke svému dílu.

Plátno je z kobercové vrstvy

A jak sarkofág pohlcující bazén vypadá? Bazén halí obří plátno, které drží takzvaný blind rám na dřevěných latích, jež podpírají stojky. Celý rám je pak přikotvený k podlaze.

Malba na plátně je bílá a tmavě olivová. Bílý střed malby navazuje na hlavní okno, které se tyčí nad průčelím bazénu.

„Nejde ale o skutečné malířské plátno, ale o primární kobercovou vrstvu, kterou jsme získal v belgické továrně na výrobu koberců. Plátno mi firma věnovala,“ vysvětluje šestadvacetiletý student.

Plátno, které si do lázní přivezl bylo o rozměrech 33 krát 4 metry. Bazén zakrývá přibližně 109 metrů čtverečních z něj. Na celé realizaci díla pracoval autor dva měsíce. Musel také získat patřičné povolení od jabloneckého magistrátu. „Velmi mi vyšli vstříc,“ dodává.

Studenta zaujalo téma smrti a umírání

A proč si za téma své bakalářské práce vybral zrovna chátrající jablonecké lázně?

„Tématem mé práce byla smrt, problematika umírání. Tím jsem se zaobíral v teoretické části práce. Když jsem pak přemýšlel, kde práci pojmout výtvarně, napadli mě právě lázně, které už neslouží svému účelu a vlastně umírají. Mám na ně matné vzpomínky z dětství, kdy jsem se tu po nemoci učil plavat. Nesměl jsem totiž kvůli nemoci zpočátku do vody,“ popisuje Gebrián.

Když nahlédl za dveře lázní, bylo mu prý úzko. „Je škoda, že je zanedbaná další nádherná budova ve městě. Zastávám názor, aby se lázně proměnily na rehabilitační centrum pro seniory. Vím, že bez peněz ale nelze dělat nic,“ dodává Gebrián.

Naráží tím na jednu z posledních iniciativ na záchranu lázní. Členové místního klubu kardiaků, někteří lékaři, členové Sokola a skauti loni sesbírali skoro 500 podpisů pod hromadnou připomínku, která žádá, aby se město postaralo o opuštěné městské lázně a s pomocí evropských dotací je proměnilo právě na rehabilitační centrum pro seniory.

„Podobný podnikatelský záměr by měl realizovat spíše soukromý investor, nikoliv město. Navíc nabídka lázeňských či wellness služeb je v Jablonci poměrně bohatá,“ reagoval tehdy na apel petice náměstek primátora Petr Vobořil.

Hledá se investor a vhodný projekt

Město se léta snaží budovu prodat, ale marně. Před několika lety vznikl projekt přestavby lázní na městskou knihovnu. Proměna by ale přišla na 150 milionů, a proto zůstal záměr v šuplíku.

Stejně jako další záměry. Například angličtí podnikatelé tu chtěli vybudovat nahrávací studio, rezonoval i návrh na přetvoření lázní na pivovar nebo že by tu mohly být některé expozice Severočeského muzea v Liberci.

„Město nemá projekt, který by měl stoprocentní podporu zastupitelstva a současně nedisponuje částkou peněz, která by byla k celému projektu potřeba. Je potřeba spoloúčast státního rozpočtu, evropských dotací. Musí se ale sejít dvě věci - dobrý projekt a k němu adekvátní dotační program,“ uvedl loni na adresu lázní primátor Jablonce Petr Beitl