První lavinu uvolnili lyžaři, druhá pokryla 20 hektarů, shrnula zpráva

  • 2
Krkonošská Horská služba zveřejnila přesné údaje dvou velkých lavin z minulých týdnů. Ta větší v Modrém dole měla délku odtrhu půl kilometru, výšku až dva a půl metru, délku dráhy přes jeden kilometr a celkovou plochu 20 hektarů. Lavinu ve Studniční jámě uvolnili tři lyžaři, z nichž jeden pod masou sněhu zemřel.

Lavina v Modrém dole z 10. února byla svými rozměry výjimečná. „Dle dostupných materiálu zde spadla lavina podobných rozměrů v roce 1887,“ uvedla Horská služba na svém webu (více o pádu laviny čtěte zde).

Podle členů horské služby dosáhla maxima své dráhy. „Chatu Děvín minula zhruba o 30 metrů, výjimečná je i délka odtrhu, která činí 506 metrů. Celou dráhu vyčistila od porostu, který jí stál v cestě. V dolní části se zastavila až v protisvahu, kde byl sníh na velkých stromech ve výšce šesti metrů,“ pokračují ve zprávě.

Zprvu nebylo jisté, zda pod sněhem nejsou nějací lidé. Záchranáři po nich se psovody i s vrtulníkem pátrali v úterý večer i ve středu ráno, ale nikoho pod sněhem nenašli a nikdo se ani nepohřešoval. Ve středu dopoledne akci ukončili (více o zásahu čtěte zde).

Lavina, která spadla v Malé Studniční jámě 5. února, byla sice menší, ale měla mnohem tragičtější následky. Strhla s sebou dva lyžaře: jeden na místě pod sněhem na následky vážných zranění zemřel, druhý se zranil. Třetí se stačil před lavinou ukrýt (více čtěte zde).

Lavina se uvolnila po několika obloucích

Lavinu podle zprávy uvolnili právě tito lyžaři. Délka odtrhu byla 160 metrů, délka dráhy 270 metrů. Zasypaného lyžaře našli 80 centimetrů pod sněhem.

Parametry laviny v Modrém dole:
Délka odtrhu: 506 metrů
Výška odtrhu: 0,5 - 2,45 metru
Délka dráhy: 1 106 metrů
Obvod laviniště: 3 300 metrů
Celková plocha: 20 hektarů

Parametry laviny v Malé Studniční jámě
Délka odtrhu: 160 metrů
Výška odtrhu: 40 až 90 centimetrů
Délka dráhy: 270 metrů
Šířka v čele: 160 metrů

„Lavinovou výbavu měli pouze dva ze tří skialpinistů. Nalezení třetího, který lavinovou výbavu neměl, bylo náhodné díky hůlce viditelné na povrchu sněhu. Chybou byl vstup na svahy nad 35 stupňů při vyhlášeném třetím stupni lavinového nebezpečí i pohyb skupiny v odtrhové zóně,“ píšou záchranáři.

Lavina se uvolnila po několika obloucích druhého lyžaře. „Do svahu vjel ve chvíli, kdy první lyžař zmizel ostatním z dohledu. Prvnímu lyžaři se podařilo včas schovat pod skalnatými bloky. Měl štěstí, sníh přes něj přejel a nestrhl s sebou. Po zastavení laviny začal zjišťovat, co se vlastně stalo a kde jsou jeho kolegové,“ uvedla Horská služba.

Druhý lyžař byl zasypaný na okraji laviniště, ale nebyl upěchovaný sněhem, takže se mohl začít vyhrabávat rukou, která mu zůstala na povrchu. Vyhrabání mu trvalo asi pět minut.

Třetího strhla masa sněhu do údolí. „První lyžař okamžitě volal na Horskou službu, dostal pokyny a začal prohledávat laviniště. Po chvíli se domluvil s vyhrabávajícím se kolegou, který mu oznámil, že má zranění kolene, ale jinak je v pořádku. Po chvíli našel hůlku vyčnívající ze sněhu, která nešla vytáhnout. Začal kopat a našel kolegu v hloubce 80 centimetrů. Okamžitě začal částečně vyproštěného kolegu resuscitovat,“ uvedli záchranáři.  

Ze sněhu jej vyprostili mezi 15 a 20 minutou od pádu laviny, ale už mu nedokázali pomoct.