Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Putinova cesta za blízkým přítelem od Balatonu

  8:30
Ruský prezident Vladimir Putin v úterý míří do politicky i ekonomicky spřízněného Maďarska. Středoevropská země považuje Rusko v řadě ohledů za svůj vzor a premiérovi Viktoru Orbánovi se už v demontáži demokracie leccos podařilo, píše ve svém komentáři analytik Vladimír Votápek.

Maďarský premiér Viktor Orbán (11. dubna 2013) | foto: Reuters

Hlava ruského státu přijíždí do členské země EU a NATO, do státu sousedícího s Ukrajinou. A přitom se může spolehnout, že nebude terčem kritiky za potlačování lidských práv a demontáž občanské společnosti v Rusku, nebo za negramotnou ekonomickou politiku a agresivní zahraniční politiku, jejíž zatím poslední obětí je Ukrajina.

Naopak lze očekávat, že maďarští hostitelé se vynasnaží, aby Putin mohl alespoň na chvíli zapomenout, že se stal pro většinu zemí a světových státníků nevítaným hostem.

Rusko-maďarské vztahy se skutečně vymykají z obvyklého evropského rámce. Specifické jsou už ekonomické vztahy. I když celkový objem vzájemného obchodu není nijak mimořádný (výměna dosahuje necelých 8 miliard dolarů), Budapešť je na Moskvě silně závislá v energetické oblasti - především v dovozu zemního plynu (nehledě na to, že zhruba 25 procent pokrývá z vlastních zdrojů).

Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý Generální konzul ČR v Ruské federaci. Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Své energetické podřízenosti na Moskvě se zjevně nebojí. Země v minulém roce podepsaly dohodu o rekonstrukci jaderné elektrárny Pakš v celkovém objemu 14 miliard dolarů, z nichž 80 procent má investovat právě ruská strana.

Všeobecně se očekává, že během nynější Putinovy návštěvy bude podepsáno několik dohod prohlubujících ekonomickou spolupráci. Velkým tématem rozhovorů jistě bude i prodloužení dohody o dodávkách plynu, jejíž platnost má skončit v prosinci 2015.

Ještě užší jsou politické vztahy a především osobní vztahy mezi lídry obou zemí. Ve své nechvalně známé řeči z července 2014 Viktor Orbán uvedl, že země a myšlenky, které by mohly sloužit Maďarsku jako vzor při posilování konkurenceschopnosti, nejsou západní, nejsou liberální, nejsou liberálně demokratické a dokonce ani demokratické.

Mezi takové vzory patří podle maďarského premiéra právě Rusko. Orbán hodlá v centru Evropy vybudovat neliberální politický systém a dává jasně najevo, že si při tom bere příklad právě z ruského prezidenta.

Orbánovi se už v demontáži demokracie leccos podařilo

Putinův autoritativní režim je založen na nacionalismu, podpoře pravoslavné církve, kontrole médií, likvidaci opozice a podřízení soudní moci. Výkonná moc má zcela dominantní pozici, což jí umožnilo vybudovat takzvaný státní kapitalismus, tedy systém charakterizovaný hlubokým prorůstáním politiky a podnikatelských aktivit.

Dnes je v Rusku velmi obtížné dělat byznys bez souhlasu politické sféry. Pro velké podnikání je partnerem Kreml, pro menší záměry místní baroni. Vždy je ale nutné získat podporu mocných. A to není zadarmo. I proto se Rusko nachází na žebříčku Transparency International ze 175 hodnocených zemí na tragickém 136. místě (pro srovnání: Česko je na nelichotivém 53. místě).

I když je Maďarsko ve srovnání s Ruskem svobodnou zemí, Orbánovi se už v demontáži demokracie leccos podařilo. Současný režim podporuje maďarský nacionalismus a maďarství spojuje s křesťanstvím (což je při vědomí silné maďarské antisemitské tradice poněkud znepokojivé), oslabuje nezávislost justice a tisku. Na nezávislý televizní kanál RTL byla uvalena zvláštní sazba daně, která jí hrozí bankrotem.

I v Maďarsku bují korupce. Podobně jako v Rusku se terčem diskriminace staly organizace získávající podporu ze zahraničí (konkrétně z Norských fondů), když byly vládou obviněny, že se snaží ovlivnit politickou scénu v Maďarsku. A velký zásek se Orbánovi podařil i v zahraniční politice, když Maďarsko na naléhání Moskvy zastavilo od loňského září 2014 do letošního ledna dodávky zemního plynu pro Ukrajinu.

Návštěva ruského prezidenta tak není pouze jednou z mnoha bilaterálních návštěv. Její potenciál je mnohem větší a z evropského ohledu mnohem škodlivější. Orbán je v současnosti pravděpodobně nejbližší a především nejlépe postavený přítel Putina v Evropě.

Je v pozici, kdy může reálně ovlivňovat nejen maďarskou, ale i celoevropskou politiku. Kdyby ničím jiným, pak tím, že bude blokovat posilování sankcí proti Rusku a poskytnutí účinné pomoci Ukrajině. Z tohoto hlediska bude zajímavé sledovat, jaký dárek přiveze do Budapešti ruský prezident, aby podpořil tento, pro něj tak výhodný, vztah s maďarským premiérem.

Tisíce lidí v Budapešti včera večer protestovaly proti návštěvě Putina:

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...