Hry a prsatá modelka? Riskantní reklamy za 110 milionů

  • 23
Pro Američany je to jedna ze sportovních událostí roku. Finálový zápas v americkém fotbalu známý jako Superbowl je velkolepá show, na které vystupují přední hudební interpreti a sledovanost trhá rekordy.

Letošní zápas mezi New England Patriots a Seattle Seahawks přilákal 114,4 milionu diváků. Neodmyslitelnou součástí Superbowlu jsou tak i reklamy, které se prodávají za ohromné sumy. Podle serveru Wired.com tu 30 sekund vysílacího času vyjde na 4,5 milionu dolarů, tedy zhruba na 110 milionů korun.

V minulosti už reklamní časy během Superbowlu využily velkorozpočtové hry, pro které je 4,5 milionu dolarů jen zlomkem výdajů. Letos však diváci mohli spatřit řadu reklam na mobilní tituly, které si hráči mohou v základu stáhnout zdarma a náklady na jejich vývoj nebývají zdaleka tak horentní.

Přesto však během finálového zápasu americké ligy NFL bylo možné spatřit reklamy na trojici mobilních her. Diváci sledovali propagaci k titulům Game of War, Clash of Clans a Heroes Charge.

Kromě 110 milionů za vysílací čas je pak třeba přičíst také náklady na profesionální zfilmování a v případě titulu Game of War i účast modelky Kate Uptonové.

Podle analytické společnosti Appfigures nicméně reklamy pro všechny tři jmenované představovaly ohromný skok v počtu stažení v rámci obchodu AppStore. Titul Game of War se v žebříčku nejstahovanějších aplikací posunul o 95 příček nahoru, hra Heroes Charge v žebříčku chyběla a skončila na 86. místě a pro titul Clash of Clans propagace znamenala polepšení o 18 příček.

Mobilní vývojáři si ostatně televizi jako propagační médium pochvalují. Říkají, že jim pomáhá oslovit desetkrát širší publikum a statistiky po Superbowlu naznačují, že reklamy nejsou bez citelného dopadu. Tituly s modelem ke hraní zdarma však peníze získávají jen od malého zlomku hráčů. Většina uživatelů za hru nikdy neutratí, a samotné stažení tak ještě nic neznamená.