Jordánský král Abdalláh II. na snímku z roku 1998, kdy stál v čele jordánských...

Jordánský král Abdalláh II. na snímku z roku 1998, kdy stál v čele jordánských Speciálních sil. | foto: Profimedia.cz

Jordánský král Abdalláh: miláček Západu, který si zahrál ve Star Treku

  • 264
Král Abdalláh II., kterému Miloš Zeman během návštěvy Jordánska předá nejvyšší české vyznamenání, plní stránky novin po celém světě. Důvodem je tvrdá odveta, kterou nařídil za upálení pilota teroristickou organizací Islámský stát. Západ v něm vidí jednoho z mála věrných spojenců v neklidném regionu.

Když princ Abdalláh bin al-Husajn 7. února 1999 usedl na jordánský trůn, příliš v politice zběhlý nebyl. Jeho otec Husajn chvíli před svou smrtí odstavil svého bratra Hasana, tehdejšího korunního prince. Panovaly tedy obavy, jak se mladý panovník popere s vládnutím. Jordánské království však zůstalo jedním z nejstabilnějších států Blízkého východu.

Královský pár

Rania Al-Abdullah se svým manželem a jordánským králem Abdalláhem II.

S manželkou Raniou, dcerou palestinských uprchlíků, se Abdalláh II. seznámil v roce 1993 a ve stejném roce se vzali. Královna se angažuje za lepší veřejné vzdělávání a postavení žen v Jordánsku. Společně mají čtyři děti- korunního prince Husajna, princezny Ímám a Salmu a nejmladšího prince Hašíma. Někteří Jordánci královnu kritizují za její nákladný životní styl (o královně čtěte více zde).

„Je jasné, že Spojené státy považují Jordánsko za model stability a umírněnosti v extrémně rozbouřeném regionu,“ řekl agentuře AFP Robert Danin, americký výzkumník zabývající se politikou Blízkého východu. To, že Abdalláh II. patří mezi věrné spojence USA, dokládá i jeho nedávná jednání s Barackem Obamou v Bílém domě.

Další analytici však upozorňují, že Abdalláh II. je populárnější na Západě něž na domácí scéně. „Michail Gorbačov je oblíbenější za hranicemi Ruska, a to samé platí i o Abdalláhovi II., který je více respektován v zahraničí,“ řekl CNN Michael Rubin, který dříve analyzoval poměry na Blízkém východě pro Pentagon.

Královu pozici na domácí scéně však v posledních dnech velmi posílila právě reakce na upálení jordánského pilota radikály z Islámského státu, všímá si izraelský list Haarec. „Král je ve velmi silné pozici. Všichni lidé za ním stojí,“ tvrdí Faík Hidžízín, zpravodaj jordánské tiskové agentury Petra.

Minulý týden vyšly do ulic jordánských měst tisíce lidí, kteří nesli obrázky krále a transparenty jako „Všichni stojíme sjednoceni za hášimovským vedením v boji proti terorismu.“

„Toto je příležitost, aby zazářil, aby skutečně jednal jako vůdce v situaci, ve které se cítí dobře, ve které si věří a ve které má velkou mezinárodní a domácí podporu,“ myslí si David Schenker z Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku. Narážel tak na fakt, že Abdalláh II. před nástupem na trůn prošel bohatou vojenskou kariérou.

U krále Abdalláha zahájil v neděli cestu po Blízkém východě princ Charles:

Milovník aut, motorek, zbraní a Star Treku

Abdalláh podle svého oficiálního životopisu v roce 1980 nastoupil do britské Královské vojenské akademie v Sandhurstu a o rok později se stal podporučíkem. Sloužil v britské armádě, v roce 1985 se vrátil do Jordánska. Doma létal s vojenskou helikoptérou a v roce 1993 se posunul do čela Speciálních sil. Dodnes považuje službu v jordánské armádě za čest.

Islámský stát

Kvůli studiu v anglosaských zemích (kromě Velké Británie studoval i v USA) a britské matce mu řada Jordánců vyčítá, že hovoří lépe anglicky než arabsky. Zajímavostí je, že svou diplomovou práci věnoval izraelsko-arabskému konfliktu.

Když jeho otec Husajn zemřel, nastoupil na trůn. Stal se tak čtvrtým králem hášimovské dynastie, která vládne Jordánsku od roku 1921. Královská rodina odvozuje svůj původ od proroka Mohameda stejně jako vládnoucí dynastie Alavitů v Maroku.

Nový monarcha údajně rád chodil ven mezi lidi inkognito, aby zjistil problémy, které trápí obyčejné lidi. „Jak plyne čas, tak se nejvíc bojím toho, abych se nedostal do izolace,“ svěřil se v roce 2000.

I po nástupu na trůn rád sportuje, především si užívá potápění a další vodní sporty. Stejně jako jeho otec má vášeň pro auta a motocykly. Ze svého působení v armádě si odnesl zájem pro antické zbraně a vlastní sbírku vojenských artefaktů z celého světa. Je velkým fanouškem sci-fi série Star Trek, v jednom dílu se dokonce mihl v maličké roli.

zdroj: www.youtube.com

Arabské jaro přečkal, rozpustil parlament a slíbil reformy

Jordánsko je jednou ze dvou arabských zemí, které mají uzavřenou mírovou dohodu s Izraelem. A to i přesto, že polovina jeho obyvatel má palestinský původ. Mír s židovským státem v roce 1994 podepsal král Husajn a obě země si dokonce v některých případech pomáhaly v boji proti terorismu.

Hned po nástupu na trůn Abdalláh II. pokračoval v krocích svého otce. Snažil se hrát roli zprostředkovatele v regionu, například zákulisními jednáními usiloval o obnovení rozhovorů mezi Izraelem a Sýrií.

Arabské jaro přečkal, přestože i Jordánci vyšli do ulic s požadavky ekonomických a politických reforem. Rozpustil parlament, vyhlásil předčasné volby a nasliboval reformy, z nichž však většinu podle lidskoprávních organizací nikdy neuvedl do praxe.

 „Jordánsko sice do světa hlásí slova o reformách, ale prokurátoři dál zatýkají aktivisty a opoziční představitele,“ tvrdí ředitelka Human Rights Watch po Blízký východ a severní Afriku Sarah Leah Whitsonová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue