Gang z Moravy kradl z účtů po celém světě, odhalit ho pomohli bílí koně

  • 69
Kriminalisté odhalili skupinu internetových podvodníků ze Zlínského a Jihomoravského kraje. Zneužili stovky platebních karet z celého světa i české bankovní účty, lidem způsobili škodu za více než tři miliony korun. Na české poměry je ojedinělé, že se policisté přes bílé koně dostali i k autorům podvodu.

Žádní hackeři, specializovaní informatici nebo třeba pracovníci bank. Za obřím podvodem stáli „běžní“ uživatelé internetu z jihovýchodní Moravy.

Zlínští kriminalisté se jejich řáděním začali zabývat v závěru roku 2013, vytvořili desetičlennou vyšetřovací skupinu „Virus“ a více než roční prověřování vyvrcholilo úterním zásahem stovky policistů v Uherském Hradišti a Veselí nad Moravou.

Skupina podvodníků se v první polovině loňského roku zaměřovala na operace s platebními kartami.

„Různými způsoby získali údaje o stovkách karet z celého světa. Pomocí toho pak z bankovních účtů převedli různé částky přes elektronickou peněženku na účelově založené účty. Z těch jim pak bílí koně ve Zlínském a Jihomoravském kraji peníze vybírali,“ uvedl Martin Kadlec, vrchní inspektor zlínského oddělení informační kriminality.

Podvodníci tím lidi z nejrůznějších částí světa obrali o asi 1,3 milionu korun.

Odeslali podvodné e-maily, ve kterých byl virus

Téměř dvojnásobnou škodu, 2,3 milionu korun, pak způsobili desítkám lidí dalším způsobem, když už policisté ve spolupráci s bankami proti podvodům s kartami zasáhli.

Ve druhé polovině loňského roku totiž začaly lidem z celého Česka chodit podvodné e-maily, které se tvářily, že jsou od České pošty nebo třeba různých exekutorských úřadů (více zde).

„Když lidé otevřeli přílohu, nakazili si počítač virem, pomocí kterého se podvodníci zmocnili údajů zadávaných do internetových bankovnictví. Peníze z účtů pak znovu posílali na účty bílých koní, kteří je vybírali nebo posílali dál,“ poznamenal policejní inspektor.

Stovka policistů při úterních zásazích na deseti místech v Uherském Hradišti a Veselí nad Moravou zadržela deset osob, obvinění si nakonec vyslechlo jedenáct lidí - sedm mužů a čtyři ženy ve věku od 20 do 61 let. Dva z nich skončili ve vazbě.

Sedmatřicetiletému šéfovi skupiny z Hodonínska hrozí až desetileté vězení, jeho spolupracovníci mohou dostat až osmiletý trest, nastrčení bílí koně mohou skončit ve vězení až na pět let.

Obrana karet je složitá, vyplatí se měnit limit

„Bílí koně pouze na žádost jiné osoby, třeba známého, založili účet, přijali peníze a ty pak vybrali. Přišli si většinou jen na nízkou provizi, kterou si srazili z částky,“ řekla státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová.

„Odhalit bílé koně, to není až tak výjimečné, ale dostat se v hierarchii do vyšších pater, to už je složitější. Podle mých informací se to v Česku ještě nepodařilo. Je k tomu potřeba mít zdatné pracovníky a samozřejmě i trochu štěstí,“ doplnil náměstek krajského policejního ředitele Jindřich Kučera.

Policistům se také povedlo zajistit část prostředků, aby poškozeným bankám minimalizovali škody. Na účtech bílých koní se dostali k částce asi 1,5 milionu korun, u hlavních pachatelů pak zajistili majetek v hodnotě asi 2,5 milionu korun.

Jak se mají lidé podobným podvodům bránit? V případu falešných e-mailů obsahujících viry policisté radí neotvírat podezřelé přílohy.

„V otázce platebních karet je to strašně těžké, málokdo se bez nich obejde. A platby přes internet jsou stále oblíbenější. Ale banky umožňují nastavit pro internetové platby nulový limit a ten zvednout vždy jen pro konkrétní placení,“ radí zlínský policejní inspektor Kadlec.