Březí slonice Janita na zimní procházce ve venkovním výběhu (zastihnete je tam...

Březí slonice Janita na zimní procházce ve venkovním výběhu (zastihnete je tam každý den ve 13 hodin) s téměř dvouletou samičkou Sitou, která 11. února 2015 oslaví 2. narozeniny. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Sloní krasavec po sobě v Praze zanechal plod vášně z loňského července

  • 9
Mekong odjížděl z pražského Údolí slonů jako ten, který se dokázal vzmužit, až když se loni v srpnu objevila konkurence, sloní samec Anhkor. Několik měsíců po jeho odjezdu do Amsterodamu se však ukázalo, že se slonicí Janitou se úspěšně pářil už v červenci.

„V podstatě náhodný výstřel a zásah,“ komentují to dnes chovatelé, kteří mají ze zabřeznutí Janity samozřejmě radost. A těší se, že by podobně mohlo dopadnout i páření její kamarádky Tamary (obě dorazily do Prahy ze Šrí Lanky na podzim 2012, více zde) už s novým samcem Ankhorem, který samce Mekonga vystřídal.

Březí Janita v Údolí slonů

Není sice tak urostlý a nemá tak velké kly, ale jako plemenný samec je mnohem úspěšnější, což dokládá více než desítka jeho slůňat oproti jednomu jedinému od Mekonga (o důvodech jeho odchodu z Prahy podrobněji zde).

Právě Janita se Mekongovi líbila od samého počátku, přízeň jí projevoval už od prvního spojení se stádem v srpnu 2013 (více zde). Jenže ji pářil víceméně nahodile, bez ohledu na reprodukční cyklus. Až přítomnost nového samce Ankhora ve vedlejší ohradě Mekongovu aktivitu v tomto směru probudila. Proto bylo na místě se domnívat, že Janita zabřezla až poté.

Janita zabřezla už loni v červenci, rodit by měla v květnu 2016

Jak chovatelé poznají, že je Janita březí už od července a ne až ze zářijového páření (čtěte zde) vyvolaného přítomností samce Ankhora? „To je velmi prosté,“ vysvětluje kurátor savců Pavel Brandl. „Od všech slonic odebíráme v pravidelném zhruba čtrnáctidenním cyklu vzorky krve, a díky tomu můžeme sledovat kolísání hladiny progesteronu. Pro všechny slonice tedy máme grafy jejich cyklů, které vypadají velice zhruba jako sinusoidy. A z Janitina záznamu je vidět, že už od srpna dochází k vzestupu té hladiny progesteronu a víceméně stále stoupá.“

V sobotu se v Troji slaví narozeniny hrabáčice Kvídy

V sobotu 7. února můžete ve 13:00 přijít do Afrického domu popřát hrabáčici Kvídě k 10. narozeninám (článek a video s Kvídou zde) spolu s hercem Miroslavem Táborským. Oblíbená pohodářka a labužnice dostane k narozeninám novou hračku a na oslavě bude současně předána hlavní cena v soutěži adoptivních rodičů.

Při krmení tak i hrabáči v zajetí využijí svůj několik desítek centimetrů...
Moučné červy a další hmyz hrabáči milují.

V srpnu to ještě chovatelé přikládali nějaké nepravidelnosti v cyklu, která se u mladé slonice dá očekávat. „Proto jsme poměrně dlouho čekali, jak se to bude vyvíjet dále. Teď už je ale jasné, že k zabřeznutí došlo ještě před příjezdem Ankhora a nesouvisí s výbuchem Mekongovy náhlé aktivity (článek k tomuto tématu najdete zde), kterou začal vyvíjet v září a v říjnu,“ konstatuje dnes Brandl.

Nicméně trvá na svém, že zásluha příchodu Ankhora tady pořád je (více o náhlém probuzení Mekongovy aktivity zde). „Před jeho příchodem se Mekong choval jako slečinka a pářil jenom úplně nahodile jednou za půl roku. Zatímco po příchodu Ankhora se vzmužil, začal pářit pravidelně a pokud vím, tak mu to vydrželo i po příjezdu do Amsterodamu, kde se pokouší pářit s jednou ze slonic. Takže rivalita mezi samci sehrála z pohledu celoevropského chovu určitě pozitivní roli,“ vysvětluje kurátor.

Chovatelé doufají v bezproblémový průběh těhotenství, pro který udělají všechno. Ale žádnou speciální péči Janita nemá, není k tomu důvod. Spolu s ostatními ji tak můžete zastihnout jak v pavilonu, tak na zhruba půlhodinové zimní procházce ve venkovním výběhu, a to každý den v jednu hodinu odpoledne. 

„Jakékoliv přilepšování může v těchto případech spíše ublížit, protože když je plod příliš velký, může mít samice problém takové slůně vůbec odrodit,“ vysvětluje kurátor. Janita tedy pouze dostává speciální granule pro březí a kojící slonice, aby získala potřebné minerály a mikroprvky. Stejný granulát koneckonců dostávala i březí Donna (o narození jejího mláděte zde).

Kurátor i chovatelé ovšem zůstávají napnutí, protože u sloních prvorodiček platí zhruba poloviční šance, že březost, porod a odchov dopadnou úspěšně. K zabřeznutí Janity došlo loni v červenci, takže porod lze očekávat zhruba na přelomu května a června 2016.

V napětí je i ředitel pražské zoo Miroslav Bobek, protože mládě Janity by bylo skutečně první od samého počátku odchované čistě v režii pražské zoo. Navíc od jedné z velmi cenných mladičkých samic dovezených ze Šrí Lanky, do kterých v Troji vkládají veliké naděje. „Když jsme Janitu spolu s Tamarou na podzim 2012 armádním herculesem do Prahy přiváželi, doufali jsme právě v to, že se u nás obě tyto mladé slonice stanou matkami. V případě Janity se naše naděje začíná naplňovat,“ uvedl na čtvrtečním setkání s novináři.

Matka malé Sity, která 11. února oslaví druhé narozeniny, totiž do Prahy dorazila už březí. A nešlo o prvorodičku, Sita je její už čtvrté mládě (více zde).

Porod malé Sity proběhl před dvěma lety naprosto bez problémů, podívejte se:

11. února 2013