V nákupním centru lákají na sedmnáctitunový lokotraktor a trup letadla

  • 2
Dvě hodiny trvalo nakládání největšího a nejtěžšího exponátu výstavy Liberec v kostce na speciální podvalník. Sedmnáctitunový lokotraktor LKM N4 z Německa se ale do obchodního centra, které poskytlo zázemí pro netradiční výstavu, nevešel. Musel zůstat venku a slouží jako obří poutač na akci.

Posunovací lokotraktor stojí na Šaldově náměstí i s kolejemi. Láká na výstavu, která mapuje historii Liberce z pohledu dopravy a výroby textilu.

Stroj získalo místní Technické muzeum z nedalekého Německa. Vyráběl se tady v 50. letech minulého století.

Tři metry vysoký stroj přepravila z Německa do Liberce odborná firma na speciálním podvalníku i s kolejovým polem na němž stojí. Jen naložení a zajištění lokotraktoru trvalo partě specialistů zhruba dvě hodiny, samotná cesta do Liberce pak necelou hodinu.

U radnice už na lokomotivu čekal jeřáb, který mašinu i s kolejemi nadzvedl, podvalník odjel a jeřáb pak sedmnáctitunový stroj opatrně složil na libereckou dlažbu.

„Původně nám to radnice nechtěla povolit, nakonec jsem je ale přesvědčil,“ poznamenal pro ČTK předseda spolku Technické muzeum Liberec Jiří Němeček. Právě do Technického muzea po výstavě lokotraktor poputuje.

Lokotraktor sloužil v dole

Lokomotiva původně sloužila v povrchovém dole poblíž německého Zhořelce. „Lokotraktor je stroj, který zpravidla slouží k posunu vagonů, u nás ale třeba tahaly i osobní vlaky. Tohle je ale na poměry železnice malý lokotraktor,“ řekl k novému exponátu Petr Kumpfe z technického muzea.  

Mašinu, která teď stojí před Plazou, získalo muzeum od německého Klubu přátel Železnic. Bude ji mít zapůjčenou tři roky.

Dalším zajímavým a obřím exponátem výstavy je kromě lokotraktoru trup letadla Aero C3B. Unikátní je v tom, že je to jediný dochovaný kus tohoto typu letadla. Navíc jde o stejný druh stroje, který se v roce 1948 zřítil na Ještědském hřebenu. Na palubě bylo šest lidí, pět z nich nehodu a následný požár letadla nepřežilo.

Podle informačního panelu na výstavě se pracovníkům muzea podařilo kromě desetimetrového trupu letadla zrekonstruovat většinu součástí zařízení včetně kolečka, palubní desky, dvířek pumovnice a vstupních dveří.

„Podařilo se také zkompletovat asi osmdesát procent přístrojového vybavení, sedačku pilota a některé radiovybavení,“ chlubí se vystavovatel na popisce u stroje.

Letadlo muselo být rozmontováno na dvě části, aby se do nákupní galerie vůbec vměstnalo.

Kromě lokotraktoru a letadla lidé na výstavě uvidí například historické textilní stroje nebo staré bicykly. Výstava potrvá do konce února.