Entomolog z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a předák hnutí Islám v ČR nechceme Martin Konvička (21. ledna 2015) | foto: Petr Lundák, MF DNES

O islámu už nebudu mluvit sprostě, slíbil vědec etické komisi univerzity

  • 223
Jihočeská univerzita ukončila spor s docentem Martinem Konvičkou, který stojí za iniciativou Islám v ČR nechceme. Vědec své aktivity neomezí, ale etickou komisi ujistil, že už se nebude vyjadřovat vulgárně.

Dny plné vášnivých slov a prohlášení jsou u konce. Na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích zavládlo příměří. Etická komise se setkala s docentem Martinem Konvičkou, který je tváří hnutí Islám v ČR nechceme, a vyjasnili si neshody.

Spory nastaly po některých ostrých Konvičkových výpadech na adresu islámu a následné reakci rektora univerzity Libora Grubhoffera, který jeho způsoby prosazování označil za odporné.

Ze schůzky, které se účastnili oba zmínění aktéři, už však odcházeli s úsměvem ve tváři. „Jednání se neslo v neformálním, řekl bych až přátelském duchu. Dohodli jsme se, respektive jsem slíbil, že o islámu již nebudu hovořit sprostě,“ oznámil Konvička, který působí na Akademii věd a zároveň vyučuje na přírodovědecké fakultě univerzity a označuje se jako amatérský deislamizátor.

Dál poznamenal, že už vulgarity dávno omezil. Byl také spokojen, že mu komise dala najevo, že jí nejde o jeho společenské či politické postoje, a v těch tak nadále zůstává svobodným pánem. Své aktivity v žádném případě omezovat nehodlá.

„Samozřejmě budu pokračovat. O tom to jednání vůbec nebylo,“ řekl Konvička dále. Už 14. února bude v Brně akce iniciativy Islám v ČR nechceme, na které se chystá vystoupit.

O případném Konvičkově konci na přírodovědecké fakultě se při středečním jednání etické komise vůbec nemluvilo. Jako host se ho zúčastnil i rektor univerzity Libor Grubhoffer.

„Jsem rád, že jsme se všichni osobně setkali. Na obou stranách zavládlo porozumění. Kolega Martin Konvička naprosto chápe, že univerzita nemůže být nějak permanentně vystavována výtkám ze strany občanské společnosti,“ podotkl Grubhoffer.

Oba v posledních době dostávali zhruba sto e-mailů denně týkajících se problematiky islámu a jejich vyjádření. „První vlna byla hodně vulgární. Ta druhá už slušnější, ale o to více důrazná,“ upřesnil rektor.

Konvička na tom byl podobně. „Byly to ohlasy od kolegů, od studentů, samozřejmě z obou stran. Dostal jsem i nějaké výhrůžky, že mě zabijou a podobně, ale na to je člověk zvyklý,“ konstatoval.

Na akademické půdě bude působit i nadále. Rektor dostal v souvislosti s možným ukončením spolupráce pouze doporučení. „V případě, že by kolega Martin Konvička nadále používal vulgarismy a hrubé výrazy, mám já doporučit děkanovi fakulty, aby zvážil jeho další účinkování na fakultě. Nikde v etické komisi přímo nezaznělo, aby s ním byl rozvázán pracovní poměr,“ vysvětlil Grubhoffer.

Také děkan František Vácha, který je Konvičkovým nadřízeným na fakultě, byl z výsledků schůze spokojen. „Je důležité dát veřejnosti vzkaz, že za takové věci se v dnešní době ze zaměstnání nevyhazuje,“ zdůraznil Vácha. Podle něj už se navíc docentovo chování změnilo.

„Občanská angažovanost je žádaná, výhrady byly proti formě“

Osobní aktivity Konvičky nejsou problematické, etická komise je podle rektora naopak ocenila. „Občanská angažovanost je žádaná, samozřejmě výhrady byly proti té formě a způsobu. Problematika radikálního islámu je nesmírně náročné téma,“ pokračoval rektor.

Konvička je podle jeho slov v tomto ohledu už veřejně známou osobou. „Akademičtí pracovníci mají právo, dokonce je jejich povinností vyjadřovat se k ožehavým společenským tématům,“ dodal rektor.

MF DNES oslovila i studenty Jihočeské univerzity. „Osobně si myslím, že je pan docent Konvička dost radikální. Co se týká islámu, určitě nemůžeme strkat všechny do jednoho pytle. Zase na druhou stranu je to potenciální hrozba,“ myslí si například studentka přírodovědecké fakulty.

Další oslovený souhlasil a ještě doplnil. „Jeho osobní aktivity jsou pouze jeho věcí, ale přece jen by to nemělo poškozovat univerzitu. Jsou to takové dvě třecí plochy a mělo by se uvážit, jak moc být radikální,“ reagoval student prvního ročníku filozofické fakulty oboru historie.

V Praze se uskutečnila protiislámská demonstrace 16.1.2015:

16. ledna 2015