Sadžída Rišávíová na snímku z roku 2005, kdy se v rámci televizní vysílání...

Sadžída Rišávíová na snímku z roku 2005, kdy se v rámci televizní vysílání přiznává k pokusu o sebevražedný útok. | foto: AP

Sadžída Rišávíová: zhrzená teroristka, jejíž smrt je odplatou islamistům

  • 46
Sadžída Rišávíová byla teroristkou, jejíž sebevražedný útok se nepovedl. Přesto při něm zemřelo bezmála 40 lidí. Skončila v jordánském vězení, kde čekala na smrt. Ve středu se jí dočkala. Byla tvrdou odplatou za krutou smrt jordánského pilota vězněného islamisty.

Devět let se irácká extremistka a neúspěšná sebevražedná atentátnice neobjevila na veřejnosti. Až na sklonku ledna letošního roku členové Islámského státu zveřejnili video s dvojicí japonských rukojmí. Jeden z nich, Kendži Goto, přečetl prohlášení svých věznitelů. Stálo v něm, že islamisté požadují propuštění své sestry Sadžídy Rišávíové výměnou za zajatého jordánského pilota Maáze Kasásbu.

Dnes 45letá Rišávíová skončila v rukách jordánské policie v roce 2005, píše server CNN. Spolu se svým manželem se v lednu tohoto roku vydali do jordánského Ammánu. Jejich cílem však nebylo obdivovat krásy města. 

IS pojal upálení jako reklamu. Je to pornografie krutosti, říká expertka

Byli součástí teroristické sítě napojené na al-Káidu. Ta naplánovala sérii sebevražedných útoků právě v jordánské metropoli.

Neúspěšný útok a devět let mlčení

Rišávíová se s manželem opásali výbušninami a vydali se na svou poslední cestu, která vedla do sálu luxusního hotelu Radisson. Ne náhodou se zde zrovna odehrávala svatba. Sál byl tedy zaplněn stovkami lidí. Jako první se měla odpálit Rišávíová. Opasek plný výbušnin však selhal. Manžel ji proto vystrčil ven v místnosti, vběhl do davu lidí a odpálil se. Zabil 38 lidí. Rišávíové se v následném chaosu podařilo utéct.

Netrvalo však dlouho a útěk skončil. Přiznání k jejímu pokusu o sebevražedný útok odvysílala celostátní televize. „Můj manžel odpálil svojí bombu, já jsem zkusila odpálit tu mojí, ale selhala. Lidé začali utíkat, já jsem se k nim připojila. Můj manžel to všechno naplánoval,“ prohlásila v televizi klidným hlasem. Na konci října 2006 si vyslechla trest smrti. V lednu 2007 soud zamítl její první odvolání.

Rišávíová však měla štěstí. Jordánsko v této době ustupovalo od vykonávání trestů smrti, které musí mimo jiné podpisem potvrdit i samotný král.

Teroristka, která byla sestrou blízkého spojence tehdejšího samozvaného lídra irácké al-Káidy Abú Musaba al-Zarkávího, tak zůstávala ve vězení. Stranou zájmu médií i politiků.

Poprava jako odplata islamistům

Na sklonku roku 2013 však přišlo probuzení z letargie. Jordánsko se vrátilo k vykonávání trestů smrti a popravilo 11 vězňů, píše Human Rights Watch. Rišávíová se mezi tím proti smrtelnému trestu opět odvolala. Její smrt však paradoxně uspíšili její bratři z Islámského státu. Jordánsko ji jako odplatu za smrt svého pilota popravilo. Spolu s ní zemřeli další tři stoupenci islamistů (více o popravě zde).

Jordánsko reagovalo na smrt svého pilota popravou Rišávíové, respektovaná autorita sunnitského islámu šajch káhirské univerzity al-Azhar Ahmad Tájib však zašel ještě dál. Členové Islámského státu si podle něj zaslouží smrt, ukřižování a useknutí končetin, jak předepisuje korán, protože upálením letce porušili islámský zákaz znetvořování těl, který platí i ve válce (více o reakci kleriků najdete zde).

Syrské ministerstvo zahraničí pak vyzvalo Ammán, aby začal spolupracovat se Sýrií v boji proti terorismu. Pod termín teroristé Damašek řadí nejenom Islámský stát, ale také ostatní skupiny, které bojují proti syrské vládě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue