Průlom pro vědu, naděje pro rodiče. Británie řekla ano dětem tří rodičů

  • 219
Velká Británie je první zemí, ve které se budou moci rodit děti stvořené ze tří lidí. V úterý návrh schválil britský parlament. Dítě bude mít DNA jednoho muže a dvou žen, jen jedna z nich však bude matkou dítěte. Identitu dárkyně se potomek nedozví.

Metoda, při které poškozenou mitochondriální DNA matky nahradí zdravá dárkyně, prošla podle BBC britským parlamentem v poměru 382 ku 128. Lékaři budou moci takový postup zvolit v případě, že matka je nositelkou nějaké vážné dědičné choroby, která může způsobit například svalovou dystrofii (více zde).

Během debaty zaznělo, že metoda je „světlem na konci tunelu“ pro rodiny. Návrh zákona musí ještě schválit Sněmovna lordů. Podle britských médií je pravděpodobné, že tak učiní. Pokud vše půjde dobře, první takové dítě by se mohlo narodit už příští rok.

Nebude cesty zpět, bojí se kritici

Kritici namítali, že od dítěte se třemi rodiči už vede jen pár kroků ke klonování lidí. Například zástupkyně volebního obvodu Congleton Fiona Bruceová uvedla, že se nynější rozhodnutí bude přenášet po generace a důsledky prostě nemůžeme předpovědět.

„Jedno je však jisté, jakmile tento návrh projde, jakmile jednou vypustíme džina z lahve, společnost už nebude moci udělat krok zpět,“ dodala.

Robert Flello, který byl zvolen za obvod Stoke-on-Trent, upozornil, že metoda je stále velmi nejistá. Podotknul také, že pokud by se jednalo o geneticky modifikované potraviny, společnost by „vzala zbraně do rukou“, zatímco toto rozhodnutí ji nechává chladnou.

„Nejistota je přirozenou součástí medicíny i vědy,“ reagoval bývalý ministr zdravotnictví Frank Dobson s tím, že ani samotné umělé oplodnění by nikdy nevzniklo, pokud by společnost vyžadovala absolutní jistotu.

Mitochondriální DNA zodpovídá za tvorbu energie v těle, se vzhledem a chováním dítěte nesouvisí. Geny dárkyně by tak mohly ovlivnit jen to, zda bude dítě živější, nebo si raději zaleze s knížkou do postele.

Vadné mitochondrie, které se předávají pouze od matky, mohou způsobit poškození mozku, ochabování svalů, selhání srdce, ale i slepotu. Ve Velké Británii připadá jedno dítě s mitochondriální poruchou na šest a půl tisíce obyvatel.

Technicky bude mít dítě tři rodiče, ačkoliv dárkyně dodá jen 0,2 % genetického materiálu, píše Guardian. Ženy, které se rozhodnou takto pomoci zoufalým párům, zůstanou v anonymitě, a již dospělé děti nebudou mít právo dozvědět se, kdo je jejich „třetí rodič“. Například u dárců spermatu to jde od osmnácti let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue