Katherine Oertelová, bývalá mluvčí hnutí Pegida a současná zakladatelka hnutí Přímá demokracie pro Evropu (DDfE) (2. února 2015) | foto: AP

Odpadlíci z Pegidy založili nové hnutí. Budeme umírněnější, tvrdí

  • 54
Odpadlíci z hnutí Pegida, stojícím za masovými protiislámskými demonstracemi v Německu, si založili nové hnutí Přímé demokracie pro Evropu. Podle svých slov chtějí razit umírněnější politiku. V čele nového uskupení však stojí stejní lidé, kteří v Německu vlnu radikalismu a mezietnické nenávisti vyvolali.

Původní program Pegidy (Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu) by se dal formulovat do dvou požadavků: tvrdší podmínky pro přijímání imigrantů a převažující přímá demokracie. Odpadlíci z Pegidy se chtějí zaměřit především na přímou demokracii, což ukazuje už název Přímá demokracie pro Evropu (DDfE).

Nové hnutí by se podle bývalé mluvčí Pegidy Kathrin Oertelové mělo zabývat prosazováním referend a otázkami přistěhovalectví a azylu. Politicky se chce profilovat jako pravicová alternativa ke Křesťanskodemokratické unii (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Uvedla to na pondělní tiskové konferenci.

„Budeme komunitní, konzervativní klub napravo od CDU,“ uvádí německý deník Spiegel prohlášení Oertelové, jež promluvila jménem pěti bývalých členů vedení Pegidy, kteří spolu s ní odstoupili minulý týden. Tento otřes stál také za zrušením tradiční pondělní demonstrace v Drážďanech, které hnutí oznámilo na Facebooku.

Oertelová prý nové hnutí jako konkurenci Pegidy nevidí. Vyvrátila tím současně informace, že DDfE chystá v Drážďanech v pondělí 9. února, na kdy Pegida demonstraci přesunula, vlastní shromáždění. Příznivci DDfE se tak sejdou na akci již v neděli 8. února, uvedl německý deník Die Welt.

Ostatní odnože a sympatizanti Pegidy by se měly sejít jako obvykle. Nejznámější lipská odnož Legida však naposledy přilákala jen 900 demonstrantů, ačkoliv jich očekávala 15 000. Poprvé by měl jít pochod v Saské Kamenici.

Hnutí Pegida se rozpadlo kvůli radikalizaci

Občanská iniciativa Pegida vznikla loni v říjnu v Drážďanech a její program měl jen několik bodů, přičemž hlavním tématem byla imigrační politika. Sami iniciátoři však nejspíš nečekali, jaký ohlas jejich hnutí vyvolá. V Sasku se zvedla vlna radikalismu, která se šířila do dalších německých měst. Hnutí pak nabralo nebývale pravicový směr.

Někteří členové Pegidy se začali do imigrantů mnohem drsnějí navážet. Jeden ze spoluorganizátorů demonstrací Siegfried Däbritz se skrz sociální sítě vysmíval brutální vraždě dívky, kterou ve vysokém stupni těhotenství ubodal její přítel - imigrant. Podle něj si jen nejhloupější tele vybere svého řezníka. Ani vůdce hnutí Lutz Bachmann se nevyvaroval projevů etnické nesnášenlivosti. Na Facebooku se stylizoval do podoby Hitlera a azylanty označil za pakáž a dobytek. Tyto projevy ho nakonec stály post a Bachmann musel přenechat vedení 37leté Oertelové.

Ta do té doby figurovala jako mluvčí hnutí a byla i pro odpůrce Pegidy stravitelnější, protože narozdíl od Bachmanna disponovala čistým trestním rejstříkem. Odlišné názory na budoucnost a radikalizaci hnutí však vedly i k jejímu odstoupení. Na pondělní tiskové konferenci Oertelová řekla, že její odstup měl co dělat s neshodami s odnoží Legida v Lipsku, v níž se podle německého tisku ve velké míře angažují členové krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD), a rozdíly v názorech ohledně setrvání Lutze Bachmanna ve vedení hnutí.

Lednová demonstrace v Drážďanech

25. ledna 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue