VIDEO: Studenti prošpikovali halu čidly, pak ji zapálili. Zkoumají požár

  • 5
Unikátní experiment připravili v Citicích na Sokolovsku studenti skotské univerzity v Edinburgu a Vysoké školy báňské v Ostravě. V budově určené k demolici si vyzkoušeli, jak se chová oheň ve velkých prostorech.

Výsledky experimentu v budoucnu pomohou při protipožárních opatřeních u nově stavěných budov.

„Vhodný dům jsme hledali po celém světě. Našim potřebám nakonec nejvíce vyhovoval objekt Sokolovské uhelné v Citicích,“ uvedla Kamila Kempná, koordinátorka projektu.

Za oběť pokusu padlo přízemí, v němž bývala truhlárna. Do té studenti navezli sedm tun dřeva. Při jeho hoření simulovali požár v kancelářských prostorách.

„Zajímá nás vše, co se v každé vteřině odehrává v plamenech. Sledujeme změny teplot i tepelných a radiačních toků. Prostě chceme poznat, jak se oheň chová,“ zjednodušeně vysvětlila hlavní důvod experimentu koordinátorka.

Studenti připravovali objekt 10 tisíc hodin, použili 750 čidel

Na přípravě objektu na řízený požár pracovalo 14 lidí ze sedmi zemí světa od začátku ledna. Dohromady na něm odpracovali 10 tisíc hodin. A za čtyři hodiny, po které podle matematického modelu měl oheň hořet, bylo po všem.

„Celý projekt jsme ovšem začali připravovat už před rokem. Další týdny až měsíce bude trvat vyhodnocení dat získaných z čidel uprostřed ohně,“ doplnila Kamila Kempná.

Měřících aparátů instalovali studenti do ohněm zasažené místnosti celkem 750. K přístrojům pak data vedlo deset kilometrů kabelů.

Podle Adama Thomitzeka z fakulty bezpečnostního inženýrství ostravské báňské školy poslouží získaná data i hasičům. „Zkoumáme totiž i působení vysokých teplot na samotnou stavbu,“ vysvětlil expert.

Oldřich Volf, náměstek ředitele krajských hasičů, vidí přínos i jinde. „Díky tomuto experimentu se můžeme poučit i při vypracovávání taktiky zásahů. Teď můžeme sledovat, jak se požár vyvíjí bez zásahu hasičů, a dokážeme tak odhadnout, jak silný je v jaké fázi,“ konstatoval Volf.