VIDEO: Nadšenci sestavili obří rypadlo známé z obalu krabice Merkur

  • 4
Klukovský sen si splnil plzeňský učitel Martin Moravec, který se synem a dalšími pomocníky sestavil z legendární stavebnice Merkur model obřího rypadla K 800. Tento stroj znal dříve snad každý chlapec, protože byl vyobrazený na obalech oblíbené stavebnice. Nikdy se ale nevyráběl jako set.

Rypadlo vytvořené ze stavebnice měří do délky přes než 1,5 metru a váží více než 10 kilogramů. Jeho sestavení trvalo déle než čtyři měsíce. Model se skládá ze stovky kovových a plastových dílů, které jsou spojené stovkami šroubků a matiček.

Rypadlo už viděly i děti v 10. ZŠ v Plzni, kde Martin Moravec učí. Kolem se o přestávce objevila spousta žáků. „Ty jo, to je obrovský! Uhni mi kousek, to si musím dát dneska na Facebook,“ byly bezprostřední reakce dětí. Školáci Standa se Štěpánem pod dohledem učitele o přestávce kontrolovali, jestli jsou u dopravníku vytěžené zeminy správně dotažené všechny šroubky a matičky.

„Je to nejpřesnější model rypadla, které se v 70. a 80. letech minulého století objevovalo na krabicích stavebnice. Se synem jsme díly sestavovali asi čtyři měsíce. Pak jsme vše předali Čekanovým, také tátovi se synem, kteří to zkompletovali dohromady, aby vše bylo funkční,“ vysvětlil Martin Moravec.

Monumentální model při zatlačení popojíždí po pásech, pomocí tenkých provázků je možné zvedat rameno, na jehož konci je rýpací koleso. To se u skutečného stroje otáčí a pomocí lžic po obvodu ukrajuje ze svahu kusy zeminy nebo uhlí.

Rypadlo nadšení tátové se syny stavěli jen podle obrázků, které byly buď na stavebnici, nebo v knížkách s vyobrazeními, co vše lze z Merkuru postavit.

Součástky jim dodal největší sběratel stavebnice na světě Jiří Mládek, který v Muzeu Merkura v Polici nad Metují buduje z drobných dílků Ocelové město, inspirované knihami Julese Vernea.

Obří model je nyní k vidění v muzeu v Ústí nad Labem. Zanedlouho se ale vrátí do Plzně, kde se připravuje výstava modelů z legendární stavebnice.

Zástupkyně ředitelky 10. základní školy Lubomíra Vlachá nevylučuje, že by děti mohly Merkur používat i jako učební pomůcku. „Snad se do školy podaří stavebnice zakoupit. S jejich pomocí se dají uskutečňovat originální nápady, je výborná i pro rozvoj jemné motoriky dětských rukou,“ podotkl Martin Moravec.