NASHLEDANOU. Rafael Nadal zdraví diváky po utkání s Tomášem Berdychem.

NASHLEDANOU. Rafael Nadal zdraví diváky po utkání s Tomášem Berdychem. | foto: AP

Poražený Nadal: Tomáše jsem testoval jen hodinu. To je málo

• 50
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Stalo se to, co vypadalo málem jako cosi nemožného. Tenisový fenomén Rafael Nadal po více než osmi letech podlehl Tomáši Berdychovi. Ve čtvrtfinále Australian Open nepředvedl svůj nejlepší výkon. Přesto potvrdil svou pověst bojovníka a férového sportovce.

Bez náznaku podrážděnosti uznal porážku. Chválil soupeře. Sám se zkritizoval. A dokonce na své tiskovce po porážce s Berdychem 2:6, 0:6, 6:7 též pobavil novináře.

Španělský šampion cestou z melbournského centrkurtu rozdal pár podpisů a opustil první grandslam sezony s noblesou.

Cítil jste se na kurtu špatně? Trápilo vás něco?
Ne. Byl jsem v pohodě. Jen to prostě nebyl můj den. Chyběla mi intenzita, správný rytmus, sebevědomí. A protivník hrál lépe než já. Je to špičkový hráč.

Ovlivnila vás skutečnost, že jste v předchozích měsících ze zdravotních důvodů moc nehrál?
Pravděpodobně není správná chvíle na tyhle rozbory. Mluvili jsme tady o tom hodně. Teď bych měl poblahopřát vítězi a přijmout prohru. Mým úderům scházela délka. Až ve třetím setu jsem hrál podle svých představ.

CO SE TO DĚJE? Rafael Nadal v utkání s Tomášem Berdychem.

Mohl se zápas otočit, kdybyste vydřel třetí sadu? Nebo jste cítil, že Berdych má navrch?
Na kdyby se nehraje. Kdyby ve sportu neexistuje. Nemohl jsem hrát čtvrtý set, protože jsem třetí nezískal. Vytvořil jsem si šance, jenže Tomáš byl dost agresivní, výborně podával. Když šel do tie-breaku za vedení 2-0, mohl být o hodně klidnější.

Může Berdych dokráčet až k titulu?
To nevím. Zůstalo tu hodně výborných tenistů. Tomáš si zasloužil postup do semifinále. Dlouho se drží ve špičce, počíná si jako profesionál. Já jsem mu ale dneska pomohl, pustil jsem ho do vedení a až v závěru jsem ho prověřil. Testoval jsem ho jeden set, jednu hodinu. To je málo. Kdybych s ním takhle bojoval tři hodiny, dostal ho pod tlak a unavil ho, pak by to vypadalo jinak.

Jak hodnotíte svou účast na turnaji?
Návraty po zraněních jsou těžké. Ale z Melbourne si můžu odvést pár kladných věcí. I když jsem nebyl v ideální formě, postoupil jsem do čtvrtfinále. Je začátek sezony. Musím dál makat.

Zažil jste někdy akci, na níž vaše výkonnost tak kolísala? Že jste některá utkání zvládal jakž takž…
…ne ne, klidně řekněte, že jsem hrál velmi špatně. (směje se) Jinak to pro mě není nic nového. Podobných comebacků mám za sebou víc. Potřebuju se dostat na úroveň, na níž hraju slušně, i když se mi zrovna nedaří. Nemůžu klesnout příliš nízko. Musím být vyrovnanější.