Berdychova parádní jízda. Nadala zničil i kanárem a čeká ho Murray

• 242
Melbourne (Od našeho spolupracovníka) - Dlouhé roky trápil Rafael Nadal na kurtech Tomáše Berdycha. Úterní odpoledne Melbourne však přineslo konec série 17 proher. Berdych porazil Španěla poprvé od roku 2006 a po čtvrtfinálové výhře 6:2, 6:0, 7:6 (7:5) si stejně jako loni zahraje na Australian Open semifinále. Jeho soupeřem bude Andy Murray, který porazil Nicka Kyrgiose 6:3, 7:6, 6:3.

Berdych s Nadalem prolomil dlouhou šňůru porážek
V prvním setu získal Berdych poprvé Nadalův servis za stavu 2:1, když rozhodující míček zahrál Španěl do sítě. Při svém následném podání pak odvrátil dvě Nadalovy šance, odskočil do vedení 5:2 a přesným obouručným bekhendem pak při soupeřově podání proměnil za 35 minut první setbol na 6:2.

Senzace v Laverově aréně

Reportáž ze zápasu Berdych vs. Nadal

Druhý set ještě rychlejší, Berdych využíval jeden brejkbol za druhým a po 25 minutách ukončil druhou sadu kanárem 6:0, což se Nadalovi na grandslamu nestalo téměř deset let. Nezlomný bojovník Nadal pak ve třetím setu nejprve odvrátil dva mečboly a v následném tie-breaku stáhl ztrátu 1:5, čtvrtý mečbol už ale Berdych dokázal proměnit a bez ztráty setu v pěti zápasech v řadě je v semifinále.

„Začal jsem sice skvěle, ale proti Nadalovi musíte být ve střehu za jakéhokoliv stavu. Soustředil jsem se hlavně sám na sebe a jsem moc rád, že jsem ho konečně porazil,“ radoval se Tomáš Berdych hned v pozasovém rozhovoru s Jimem Courierem.

S dalším soupeřem Murraym hrál Berdych desetkrát v kariéře, z toho šestkrát odešel z kurtu jako vítěz a nyní ho může porazit potřetí za sebou. Naposledy spolu hráli předloni a Berdych zvítězil jak na antuce v Madridu, tak na tvrdém povrchu v Cincinnati.

Český tenista se pokusí Murraymu zabránit v cestě do čtvrtého melbournského finále. „Bude to další těžký zápas,“ řekl o Murray, kterého do loňska trénoval právě Vallverdu a z tohoho pohledu bude zápas s Berdychem velmi zajímavý. „Tomáš hraje tvrdě a mimořádně dobře celý turnaj. Ještě tady neztratil set, takže to bude velice obtížné,“ dodal dvojnásobný grandslamový šampion.

Úvodní čtvrtfinále ovládly Rusky
První čtvrtfinálový den zahájily v Rod Laver Areně zápasy žen. Zatažená obloha a propad teplot lehce pod dvacet stupňů přesto dovolily hrát pod otevřenou střechou a v chladnějších podmínkách se mnohem více dařilo ruským tenistkám. Makarovová tu ve třetím kole vyřadila Karolínu Plíškovou a už tehdy česká hráčka uvedla, že jí svým bezchybným výkonem Ruska překvapila. A vítězná jízda Makarovové se nezastavila ani dnes.

Třetí nasazenou Rumunku Halepovou udolala v prvním setu po boji 6:4, v tom druhém už ale jasně dominovala a po kanáru 6:0 postoupila na Australian Open poprvé do semifinále. Mezi poslední čtyři navíc došla i na minulém grandslamu US Open.  Žebříčková trojka Halepová tak na svůj první grandslamový titul stále čeká. Loni si zahrála finále Roland Garros a semifinále Wimbledonu, v Melbourne však stejně jako loni končí ve čtvrtfinále.

a stovky dalších

Následující ostře očekávaný souboj Rusky Šarapovové s Kanaďankou Bouchardovou měl podobně jednoznačný průběh. Šarapovová brejkla mladou Kanaďanku hned v první hře zápasu, těsný náskok si svým servisem hlídala až do závěru setu a druhým setbolem při podání Bouchardové získala první sadu 6:4.

Středa v Melbourne

středoevropského času

Arena Roda Lavera, začátek od 1:00
Keysová (USA) - V. Williamsová (18-USA)
S. Williamsová (1-USA) - Cibulková (11-SR)
Wawrinka (4-Švýc.) - Nišikori (5-Jap.)

9:30 Djokovič (1-Srb.) - Raonic (8-Kan.)
Hingisová, Paes (7-Švýc./Ind.) - Hlaváčková, Peya (4-ČR./Rak.)

Arena Margaret Courtové, 2. zápas:
Záhlavová-Strýcová
, Krajiceková (13-ČR/Niz.) - Ťie Čeng, Chan Yung-Jan (14-Čína/Tchaj-wan)

Kurt č. 2, 3. zápas:
Šafářová
, Matteková-Sandsová (ČR/USA) - Görgesová, Grönefeldová (16-Něm.)

Kanaďance nepomohla ani tradiční skupinka fanoušků, jakou měl v Melbourne v minulých letech i Tomáš Berdych. Hlasitou „Genie Army“ ve druhém setu precizně hrající Šarapovová postupně utišovala, servis Bouchardové prolomila na skóre 3:1 a opět při podání soupeřky pak po hodině a čtvrt hned prvním proměněným mečbolem zkompletovala za pouhou hodinu a čtvrt jednoznačnou výhru 6:3, 6:2.

Bouchardovou tak pětinásobná grandslamová vítězka porazila i ve čtvrtém vzájemném zápase a jelikož se v semifinále utká Šarapovová právě s krajankou Makarovovou, pomalu se v Melbourne schyluje k tenisové „studené válce“. Tři ze čtyř zbývajících čtvrtfinalistek jsou totiž z USA a tak už jedině Slovenka Dominika Cibulková může překazit rusko-americké semifinále i finále.

Záhlavová- Strýcová a Šafářová jsou v semifinále čtyřhry
Velké tažení předvádí v ženské čtyřhře Barbora Záhlavová-Strýcová i Lucie Šafářová.

Záhlavová-Strýcová  s nizozemskou spoluhráčkou Krajicekovou zdolaly ve čtvrtfinále pátý nasazený americký pár Jonesová/Spearsová 3:6, 6:3, 7:6 (7:3), v Melbourne už tak v deblu vyhrály počtvrté v řadě a zahrají si semifinále.

Šafářová vytvořila poprvé v kariéře dvojici s Mattekovou-Sandsovou a ve čtvrtfinále vyřadily turnajové trojky Rusky Jekatěrinu Makarovovou s Jelenou Vesninovou 7:6, 4:6 a 6:2. O finále budou hrát s Němkami Julií Görgesovou a Annou-Lenou Grönefeldovou.

Ve finále čtyřhry žen na Australian Open byla z Češek naposledy Jana Novotná před 20 lety, titul získala s Gigi Fernandezovou z USA ještě o čtyři roky

AUSTRALIAN OPEN - ČTVRTFINÁLE DVOUHRY

MUŽI
Berdych (7-ČR) - Nadal (3-Šp.) 6:2, 6:0, 7:6 (7:5)
Murray (6-Brit.) - Kyrgios (Austr.) 6:3, 7:6 (7:5), 6:3

ŽENY
Šarapovová (2-Rus.) - Bouchardová (7-Kan.) 6:3, 6:2
Makarovová (10-Rus.) - Halepová (3-Rum.) 6:4, 6:0

Čtyřhra - čtvrtfinále
Krajiceková/Záhlavová-Strýcová (13-Niz./ČR) - Kopsová-Jonesová/Spearsová (5-USA) 3:6, 6:3, 7:6 (7:3)
Matteková-Sandsová, Šafářová (USA/ČR) - Makarovová, Vesninová (3-Rus.) 7:6 (7:5), 4:6, 6:2