VIDEO: Světlí proti strakatým. Selátka hrají fotbal v plzeňské zoo

  • 1
Zalíbení a sklony k fotbalu podědil zřejmě po své matce nejnovější vrh selat strakatého regionálního druhu přeštického prasete. Osm dvouměsíčních selátek, dvě samičky a šest samečků, se ve svém výběhu honí za míčem, který jim chovatelé pro zábavu dávají. Dokonce jim postavili i dvě malé branky.

Kvikot se ozývá v posledních dnech z výběhu přeštických prasat na statku Lüftnerka v areálu plzeňské zoologické zahrady. Zdejších osm selat část dne věnuje míčovým hrám, baví je fotbal.  Současných osm selat je z prvního vrhu 220 kilogramů těžké samice Betynky, předchozí samice měly v jednom vrhu i 12 selat.

“Betynka sama loni zkoušela hrát fotbal, ale neměla soupeře, její mláďata si už vystačí sama,“ řekl mluvčí zoologické zahrady Martin Vobruba.

Světlí proti strakatým, ale spíše všichni proti všem

Chovatelé sice mezi sebou z legrace dělí selata na světlý a strakatý tým, prasata ale při hře s míčem na bránu „barvu dresu“ příliš nerespektují.

„Prasátko je zvíře chytré, všetečné a pohyblivé a každé zpestření je pro ně vítané. Motivaci neprozradíme, ale jsme rádi, že mají zdravý pohyb na čerstvém vzduchu,“ doplnil Vobruba. S přestupem prasečích fotbalistů do jiných týmů prý zoo zatím nepočítá, i když časem se selata rozjedou do jiných chovů.

Přeštická prasata mají v plzeňské zoo od opravy statku v roce 2001. Za tu dobu se zde postupně čtyřem samicím narodilo v asi desítce vrhů přes sto mláďat.

Plemeno vyšlechtili v 19. století v Přešticích na jižním Plzeňsku. Kvůli vysoké tučnosti se ale už téměř přestalo s jeho chovem. Dnes se chová jen na několika málo místech, hlavně jako genová rezerva. Přeštické prase má i svůj vlastní pomník. V 60. letech 20. století vzniklo kameninové sousoší dvou strakatých prasat v areálu tehdejšího zemědělského družstva u hlavní silnice z Přeštic do Klatov.