Padající Jakub Voráček z Philadelphie atakovaný  Robem Scuderim Pittsburghu.

Padající Jakub Voráček z Philadelphie atakovaný Robem Scuderim Pittsburghu. | foto: AP

Voráček zazářil bitkou a asistencí, Mrázek je zpátky na vítězné vlně

• 99
V úterý byli v hokejové NHL v akci elitní tři borci tabulky produktivity. Do statistik se však zapsal jen její lídr Jakub Voráček, jenž v přímém souboji s pittsburghským Sidneym Crosbym asistoval u vítězné branky Philadelphie na 3:2 z prodloužení. Bez bodu zůstal i Tyler Seguin, jehož Dallas podlehl 1:3 Bostonu. Po nevydařeném souboji s Buffalem se vrátil do branky Detroitu Petr Mrázek a 34 zákroky společně s dvěma vychytanými nájezdy přispěl k výhře 5:4SN.

Po pondělní porážce 4:7 na ledě Islanders nastoupili hokejisté Philadelphie ke druhému duelu ve dvou dnech, když přivítali Pittsburgh. V zahajovací třetině Flyers poslal do vedení Luke Schenn a hosté naopak kvůli zranění přišli o klíčového obránce Krise Letanga.

Ve druhé dvacetiminutovce ale Penguins srovnali, když se prosadil Chris Kunitz. Místo gólových akcí domácích v dané hrací fázi diváky v aréně Wells Fargo Center zvedaly ze sedadel hlavně časté šarvátky, do kterých se zapojil i Jakub Voráček (čas na ledě: 13:47, +/-: -1, 4 střely).

Běžela 22. minuta, když jej u pravého mantinelu tvrdě poslal k ledu bodyčekem Rob Scuderi. Voráček si nenechal nic líbit a okamžitě po soupeři skočil a rychlými údery nad zaskočeným obráncem v bitce jasně dominoval.

Ve třetí třetině poprvé odskočil do vedení Pittsburgh, za asistence Jevgenije Malkina skóroval Beau Bennett. Krátce na to ovšem odpověděl domácí Chris Vande Velde a poslal zápas do prodloužení, jehož většinu po přestupcích Pens hráli Flyers za početní převahy.

1. Jakub Voráček (PHI), 48z.-56b.(17+39)
2. Jiří Hudler (CGY), 44z.-39b.(14+25)
3. Ondřej Palát (TBL), 44z.-36b.(11+25)
4. Tomáš Plekanec (MTL),45z.-32b.(13+19)
5. Radim Vrbata (VAN), 42z.-31b.(18+13)
6. Michael Frolík (WPG), 47z.-26b.(10+16)
7. Jaromír Jágr (NJD), 43z.-25b.(9+16)
8. Martin Hanzal (ARI), 35z.-23b.(7+16)
9. David Krejčí (BOS), 27z.-21b.(6+15)
10. Patrik Eliáš (NJD), 37z.-20b.(6+14)

Rozhodující moment tak nabídla 64. minuta, kdy nebezpečně pálil Voráček. Gólman Thomas Greiss puk vyrazil a Claude Giroux dorážkou z brankoviště rozhodl.

Pro českého útočníka to byl bod číslo 56, díky čemuž vede v produktivitě NHL s náskokem čtyř zápisů na druhého Tylera Seguina (Dallas, 52 bodů). Dále v pořadí se seřadili se ziskem 51 bodů Sidney Crosby s Jevgenijem Malkinem z Pittsburghu, spoluhráč Voráčka z Philadelphie Giroux a chicágský Patrick Kane.

„Byla to hodně emotivní bitva na 60, 64 minut. Když takovým způsobem můžeme dosáhnout na výhru, musíme tak hrát v každém zápase. Někdy nejsou k vidění bitky a soupeři se s váma ani tolik nesráží. Jsou ovšem i opačné případy a musíte si pak z toho najít cestu k vítězství. Nevím proč, ale s Pittsburghem je to tak v každém zápase,“ řekl po vítězném pennsylvánském derby Voráček.

Na střídání po třech inkasovaných gólech z úvodních sedmi střel nedělní partie s Buffalem dal gólman Petr Mrázek zapomenout 34 zákroky a dvěma vychytanými nájezdy proti Minnesotě. Jeho Detroit tak slavil už pátou výhru v řadě, když trápící se Wild porazil 5:4 po nájezdech.

Red Wings byli blíže k zisku dvou bodů i v řádné hrací době, když po čtyřiceti minutách vedli 4:1. Ve třetí třetině ale hosté zmobilizovali síly a dvěma góly kapitána Zacha Pariseho a jednou trefou Thomase Vaneka dokázali srovnat na 4:4.

V rozhodujících samostatných nájezdech si ale Parise stejně jako Mikko Koivu na Mrázka nepřišel. Na druhé straně kluziště pak Darcy Kuempera naopak překonali oba úvodní exekutoři domácích, Pavel Dacjuk a Gustav Nyquist.

V tabulce západní konference třetí Detroit tak odsoudil na Východě až dvanáctou Minnesotu k osmé porážce z posledních deseti zápasů.

Po nedávných dvou zápasech s Philadelphií a Tampou Bay, proti kterým dal pokaždé dva góly, vyšel 18letý talent David Pastrňák (11:00, +/-: 0, 1 střela) už potřetí za sebou bez bodu. Naposledy na ledě Dallasu, kde jeho Boston dokázal uspět po výsledku 3:1.

O vítězství Bruins, v jejichž dresu se tentokrát neprosadil ani David Krejčí (16:22, +/-: 0), se postarali Loui Eriksson, Gregory Campbell a Dougie Hamilton. Za Dallas zkoušel své střelecké štěstí ve třech případech Aleš Hemský (13:56, +/-: 0), stejně jako autor devíti ran Tyler Seguin si ale na skvělého gólmana Tuukka Raska nepřišel.

Útočník Milan Michálek z Ottawy se svou šestou trefou sezony podílel na zisku bodu z ledu favorizovaných Rangers. Český reprezentant v 35. minutě v přesilovce dorážkou z bezprostřední blízkosti branky překonal Henrika Lundqvista a poslal hosty do trháku 1:2.

V závěrečné třetině ale za Rangers srovnal Chris Kreider a ve třetí minutě prodloužení pak dokonal obrat Carl Hagelin. Rozjetí Blueshirts tak zvítězili potřetí v řadě, z dosavadních devíti lednových startů uhráli už sedm výher.

Výsledky NHL

NY Rangers - Ottawa 3:2 v prodl. (0:0, 1:2, 1:0 - 1:0)
30. Hayes, 43. Kreider, 63. Hagelin - 34. Karlsson, 35. M. Michálek. Střely na branku: 35:35. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Kreider (NY Rangers), 2. Karlsson (Ottawa), 3. M. Staal (NY Rangers).

Washington - Edmonton 4:5 po sam. nájezdech (3:1, 0:1, 1:2 - 0:0)
2. a 14. Ovečkin, 18. Beagle, 47. Bäckström - 56. a rozhodující sam. nájezd Purcell, 15. Roy, 40. Nikitin, 59. Nugent-Hopkins. Střely na branku: 24:31. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin (Washington), 2. Nugent-Hopkins (Edmonton), 3. Carlson (Washington).

Philadelphia - Pittsburgh 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
14. L. Schenn, 45. Vandevelde, 64. Giroux (Voráček) - 23. Kunitz, 43. Bennett. Střely na branku: 40:35. Diváci: 19 982. Hvězdy zápasu: 1. Emery, 2. Giroux (oba Philadelphia), 3. Malkin (Pittsburgh).

Montreal - Nashville 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
43. Galchenyuk, 65. Subban - 33. Ribeiro. Střely na branku: 27:37. Diváci: 21 287. Hvězdy zápasu: 1. Price (Montreal), 2. Jones (Nashville), 3. Subban (Montreal).

Detroit - Minnesota 5:4 po sam. nájezdech (2:1, 2:0, 0:3 - 0:0)
10. Pulkkinen, 15. Ericsson, 24. Nyquist, 28. Oullet, rozhodující sam. nájezd Dacjuk - 47. a 54. Parise, 14. Koivu, 51. Vanek. Střely na branku: 24:38. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval čtyři branky z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 89,47 procenta. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Dacjuk, 2. Zetterberg (oba Detroit), 3. Parise (Minnesota).

Tampa Bay - Vancouver 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
41. a 58. Killorn, 34. Filppula, 45. Boyle - 49. Corrado. Střely na branku: 26:28. Diváci: 18 517. Hvězdy zápasu: 1. Filppula, 2. Killorn, 3. Garrison (všichni Tampa Bay).

Chicago - Arizona 6:1 (2:0, 3:1, 1:0)
13. a 40. Shaw, 7. Toews, 24. P. Kane, 30. Teravainen, 55. Rundblad - 38. Lessio. Střely na branku: 51:36. Diváci: 21 427. Hvězdy zápasu: 1. Shaw, 2. P. Kane, 3. Teravainen (všichni Chicago).

Dallas - Boston 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
27. Fiddler - 35. Eriksson, 39. Campbell, 48. Hamilton. Střely na branku: 37:27. Diváci: 17 432. Hvězdy zápasu: 1. Rask, 2. Hamilton (oba Boston), 3. Fiddler (Dallas).