Nemnožte se jako králíci, vyzval papež věřící. Chovatelé protestují

  • 358
Papež František se po zážitcích ze své asijské cesty vyjádřil k tématu kontroly porodnosti. Věřící vyzval, aby se nemnožili jako králíci a při plození dětí přemýšleli. Za své výroky si vysloužil kritiku ze strany chovatelů králíků, podle nichž nelze těmto zvířatům připisovat zvýšený sexuální apetit.

Papež na Filipínách viděl stovky sirotků, kterých se rodiče zbavili jen kvůli tomu, že je nezvládali uživit. Může za to i fakt, že v silně katolické zemi kondomy a antikoncepce jen velmi zřídka figurují mezi prostředky pro kontrolu porodnosti.

František proto apeluje na věřící, že se nemusí množit „jako králíci“, píše server BBC. To však neznamená, že by hlava římskokatolické církve tiše schvalovala používání antikoncepčních prostředků. Zplození nového života je podle papeže důležitou „součástí posvátného svazku manželského“.

„Rodičovství je však také o zodpovědnosti. To je jasné,“ dodal. Překvapivě si pomohl i seriozními daty z průzkumů, podle kterých by rodiny měly mít v ideálním případě tři potomky, kteří postačují k zachování populace.

Papež a Charlie Hebdo

František minulý týden vzbudil pozdvižení svým výrokem na adresu magazínu Charlie Hebdo (vše o útoku najdete zde). Papež před novináři uvedl, že je podle něj špatné, když někdo provokuje ostatní urážením jejich víry. Následně se otočil na doktora Gasparriho, který ho doprovází na cestách a s úsměvem prohlásil, že kdyby on urážel jeho matku, tak by od něj dostal pěstí. Nezůstalo však jen u kritiky. Papež totiž vzápětí prohlásil, že svoboda slova se rozhodně nesmí porušovat. Vše však podle něj má své hranice (více zde).

Novinářům se posléze svěřil s příběhem jedné věřící. Ta podle Františka porodila sedm potomků císařským řezem a nyní čeká další dítě. Její počínání papež považuje za nezodpovědné. „Říkala, že věří Bohu. Bůh nám však dal prostředky k tomu, abychom byli zodpovědní,“ vysvětlil František. Zároveň však uvedl, že pro ty nejchudší může být zplození potomka skutečným darem.

Papež také prohlásil, že žádná velká instituce by neměla prosazovat své pohledy na podobu rodičovství. Progresivní západní metody kontroly porodnosti a práva homosexuálů jsou podle něj stále častěji prosazovány skupinami, institucemi a státy, které tím však jen podmiňují následnou rozvojovou pomoc. „Každý člověk má právo na to, uchovat si vlastní identitu bez toho, aby byl ‚ideologicky kolonizován‘,“ myslí si František.

Proti jeho vyjádřením na téma rodičovství se poněkud nečekaně vyjádřil prezident Ústředního svazu německých chovatelů plemenných králíků Erwin Leowsky. V rozhovoru s agenturou DPA upozornil, že všem králíkům nelze paušálně připisovat zvýšený sexuální apetit.

Sexuální nezřízenost se prý týká jen volně žijících druhů. Naopak rozmnožování chovných králíků se odehrává spořádaně. „Možná by měl (papež) popřemýšlet o tom, že se takových výroků raději zdrží. Bylo by to podle mě vhodnější, než vypouštět taková hloupá klišé,“ zastal se Leowsky hebkých ušatců.

Papež se chystá do USA i Latinské Ameriky

Papež svou čtyřdenní návštěvu Filipín věnoval chudým. Odsoudil během ní korupci, sešel se s dětmi ulice a navštívil oblasti, které předloni na podzim zdevastoval tajfun Haiyan. Na jeho závěrečnou mši pod širým nebem dorazilo na šest milionů lidí (více o mši zde). Na Filipínách v současnosti žije v chudobě asi čtvrtina ze zhruba 100 milionů obyvatel.

Papež na návštěvě Filipín

Před cestou na Filipíny František zavítal i na Šrí Lanku. Na mši na pobřežní promenádě v Kolombu pro statisíce lidí svatořečil misionáře ze 17. století Josepha Vaze. Poté se papež vydal do bývalé válečné zóny na severu ostrova, aby projevil solidaritu s oběťmi 26letého konfliktu mezi vládními vojsky a tamilskými separatisty (více o papežově cestě po Asii se dočtete zde).

Pár hodin po návratu z Asie František oznámil i další zahraniční cesty, které ho letos čekají. V červenci zamíří do Latinské Ameriky. Zavítá tam do Bolívie a Paraguaye. Na rodnou Argentinu, Chíle a Uruguay mu zbude čas až v příštím roce. Následovat bude cesta do Spojených států, po níž se chce hlava římskokatolické církve podívat do neklidné Středoafrické republiky, stižené humanitární krizí, a také do Ugandy.

Podívejte se na záběry ze mše papeže na Filipínách:

23. května 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue