Předseda hnutí Pegida Lutz Bachmann a mluvčí Kathrin Oertelová jsou dlouholetí...

Předseda hnutí Pegida Lutz Bachmann a mluvčí Kathrin Oertelová jsou dlouholetí přátelé (12. ledna 2015) | foto: Reuters

Tváře Pegidy: kuchař s divokou minulostí a nemluvná máma tří dětí

  • 590
Jednačtyřicetiletý předseda hnutí Pegida Lutz Bachmann nemá vysokoškolské vzdělání ani čistý trestní rejstřík. Na protiislámské demonstrace, které pořádá, přesto chodí desetitisíce lidí. „Nejsem extremista, mám i muslimské přátele,“ tvrdí podobně jako Kathrin Oertelová, která se po něm stala hlavní tváří hnutí.

Předseda hnutí Pegida (z německé zkratky Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu) Bachmann se narodil v Drážďanech a nepochází z nijak privilegovaných podmínek. Jeho otec byl řezník, sám se vyučil kuchařem a získal maturitu. V roce 1994 se dal na podnikání a založil reklamní agenturu. O čtyři roky později si však vyslechl trest tří let a osmi měsíců vězení za krádeže, loupeže a ublížení na zdraví. 

Zpěv u mořské víly. Pegida vyšla do ulic Kodaně

Reportáž iDNES.cz

Bachmann před trestem utekl do Jižní Afriky, která ho ale po dvou letech vydala zpět do Německa, kde ho vězení již neminulo. Strávil v něm dva roky, než byl za dobré chování předčasně propuštěn. Další trest, tentokrát pouze podmíněný, přišel v roce 2008, kdy policie u Bachmanna našla kokain. Podmínka, k níž loni dostal navíc pokutu za neplacení alimentů, vyprší v únoru. 

Bachmann svou minulost ovšem jako problém nevnímá. „Mnoho politiků má záznam v trestním rejstříku,“ tvrdí. I když se považuje za typického voliče CDU, právě předsedkyně křesťanských demokratů, kancléřka Angela Merkelová Pegidu odsoudila za její „nenávist v srdcích“ a Němce vyzvala, aby se k ní nepřipojovali.

Radikálové hnutí neovládnou, tvrdí Bachmann

Bachmann přesto odmítá, že by hnutí bylo jakkoli radikální. „Chcete ze mně udělat extremistu, ale já mám i muslimské přátele,“ brání se. „Jsme normální lidé,“ řekl Financial Times. „Pravicoví idioti se mohou snažit, jak chtějí, ale naše hnutí nám neukradnou,“ komentoval případy, kdy se na demonstracích mimo Drážďany skandovaly slogany jako „Německo Němcům“.  

„Jsme pro azyl a proti jakékoli formě radikalismu,“ tvrdí s tím, že by Německo v azylové politice mělo následovat příklad Kanady či Švýcarska a přijímat primárně kvalifikované pracovníky. Dosavadní azylová politika podle něj selhala. Zatímco vláda plýtvá prostředky na uprchlíky, „důchodci si nemohou dovolit ani kus vánočky,“ citoval jej list Süddeutsche Zeitung.

„Naše milované vánoční trhy se přejmenují na zimní trhy, aby to neranilo ničí náboženské cítění. Slovo ‚Maur‘, které je v dětských knížkách stovky let, se musí nahradit. Mělo by zmizet z naší řeči. To je prostě špatně,“ tvrdí Bachmann.

Normální žena z lidu

Od té doby, co se v médiích objevily zprávy o jeho minulosti, převzala roli hlavní tváře Pegidy sedmatřicetiletá Kathrin Oertelová, rozená Spevaceková. „Jsem úplně normální žena z lidu. Jsem na volné noze a mám tři děti,“ říká o sobě dáma nápadná svou dlouhou blonďatou kšticí a úzkým přísným obočím, která stejně jako Bachmann pochází ze Saska, z oblasti Drážďan, odkud se také oba už delší dobu znají.

O politiku se Oertelová prý zajímala odjakživa, ale dosud ji program žádné strany neoslovil. Pegida podle ní chce svými pochody zahýbat děním, jejím cílem však není vzbudit nenávist vůči imigrantům. „Nejsme xenofobní organizace. Chceme jen upozornit na nedostatky naší vlády v posledních letech,“ tvrdí.

Ačkoli Oertelová působí jako mluvčí hnutí, s médii příliš ochotně nekomunikuje a většinu německého tisku označuje za „Lžimédia“. Přesto nedávno svolila k televiznímu rozhovoru. Podle týdeníku Spiegel v něm mimo jiné prohlásila, že na jihu Francie je již více mešit než kostelů.

Pegida musela v pondělí zrušit svou pravidelnou demonstraci v Drážďanech, organizátorům totiž kdosi vyhrožoval smrtí (více čtěte zde). Týden předtím se ovšem na demonstraci sešlo 25 tisíc lidí, na což chce Pegida nevázat. „Nenecháme se umlčet,“ prohlásila Oertelová.

Demonstrace  v Drážďanech 12.1.2015:

12. ledna 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue