Islamisté v Iráku propustili asi dvě stě jezídů, hlavně staré a nemocné

  • 8
Organizace Islámský stát (IS), která ovládá část Sýrie a Iráku, propustila v sobotu asi dvě stě členů náboženské komunity jezídů. První informace hovořily o čísle 350. Podle BBC jde převážně o starší nebo nemocné lidi. Mezi propuštěnými bylo i několik nemocných dětí.

Skupina opustila území kontrolované IS a dostala se pod kontrolu kurdských ozbrojených sil v blízkosti města Kirkúk. Zatím není jasné, proč je islamističtí ozbrojenci propustili.

Aktivista v oblasti jezídských práv Khodr Domli byl ve zdravotnickém centru, kam byli jezídové převezeni. „Někteří jsou zranění, někteří handicapovaní a mnoho z nich trpí psychickými problémy,“ popsal agentuře AFP. „Tyto muže a ženy drželi v Mosulu,“ dodal.

Nejmenovaný postarší jezíd uvedl, že někteří z nich se báli, že budou popraveni, když je islamisté začali nakládat do autobusů. Místo toho je odvezli na hranici mezi Havíjou, kterou drží IS, a kurdským Kirkúkem.

Islamisté náboženskou menšinu jezídů napadli v loňském roce a bez milosti je začali likvidovat. Zabity nebo uneseny do sexuálního otroctví byly tisíce lidí. „Co všechno nám dělají? Příliš se stydím, než abych o tom mluvila. Dokonce ani nevím, jak bych to mučení popsala,“ vypráví sedmnáctiletá jezídská dívka, která si nepřála uvést své pravé jméno (její příběh si můžete přečíst zde).

Ženy jsou údajně 24 hodin denně drženy v domě a hlídají je ozbrojené stráže. V domě je několik „místností hrůzy“, kde jsou ženy znásilňovány různými muži a mnohokrát za den. Sunnitští radikálové z Islámského státu považují jezídskou menšinu za vyznavače ďábla a snaží se ji zlikvidovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video