Muslimové protestují proti karikaturám. V Nigeru vypalovali kostely

  • 362
V Nigeru vypukly po pátečních modlitbách bouřlivé protesty proti novému vydání Charlie Hebdo s karikaturou Proroka Mohameda. Demonstranti vypálili osm modliteben a kostelů. Čtyři lidé zemřeli a dalších 45 je zraněno. Protestovalo se i v dalších bývalých francouzských koloniích.

Nejhorší byla situace v hlavním nigerijském městě Niamey, kde demonstranti zapálili osm modliteben a kostelů. Francouzské velvyslanectví v Nigeru varovalo své občany, aby si dávali pozor a raději nevycházeli ven.

Policie se ve městě s demonstrujícími střetla. Stovky demonstrantů proti týdeníku Charlie Hebdo házely na policisty kameny a zapálily dva policejní automobily. Při protestech tu přišli o život nejméně tři lidé. Několik stovek křesťanů se muselo uchýlit pod ochranu armády.

Lidé umírali v Nigeru už v pátek během protestů v druhém největším městě Zinderu. „Tři civilisté a jeden policista zemřeli při spontánních protestech v Zinderu. Dva demonstranty zastřelila policie, když zaútočili na policejní stanici. Dalších 45 lidí je zraněných,“ řekl ve státní televizi ministr vnitra Hassoumi Massaoudou.

Protestující v chudé západoafrické zemi zapalovali francouzské vlajky a útočili zápalnými lahvemi na francouzské kulturní centrum, kostely a křesťanské obchody. Policisté při zásahu použili slzný plyn.

Teror v Paříži

„Rád bych ubezpečil křesťany, že stát je zde, aby chránil za každou cenu ty, kteří žijí v Nigeru,“ řekl ministr Massaoudou.

Podle svědků dav převážně mladých lidí vyraboval francouzské kulturní centrum a stejně tak domy policistů a místní kancelář strany prezidenta Mahamadoua Issoufoua. 

Podle ředitele kulturního centra Kaoumiho Bawy přibližně padesátka rozzuřených lidí rozbila dveře budovy a zapálila kavárnu, knihovnu a kanceláře, píše BBC.

„Protestující vykřikovali v místním hauským jazyce: ‚Charlie je satan,  ať peklo pohltí ty, kteří podporují Charlieho‘,“ řekl majitel obchodu Aboubacar Mamane.

V noci na sobotu se situace uklidnila. Vláda zavedla preventivní opatření, v hlavním městě Niamey zakázala sobotní kázání o Prorokovi ve velké mešitě.

„Charle Hebdo do záchodu“

Lidé se sešli k demonstracím také v Alžírsku, kde bylo několik lidí zraněno. Policie se střetla s demonstranty v hlavním městě. Malá skupina protestujících házela na policisty kameny a lahve, policie použila vodní děla.

Naopak pokojné protestní průvody se odehrály v Mali, Senegalu a Mauretánii. „Charlie Hebdo do záchodu,“ měl jeden z protestujících v hlavním městě Mauretánie na placce.

Prezidenti Nigeru, Mali a Senegalu se minulý týden zúčastnili pochodu v Paříži, kde přes milion Francouzů ukázal solidaritu s oběťmi teroristických útoků, při kterých zemřelo 17 lidí (více o průvodu zde).

Nicméně prezident Senegalu, jedné z nejstabilnější demokracie Afriky, Macky Sall řekl ve čtvrtek v reakci na vydání týdeníku: „Svoboda tisku by neměla podle našeho pohledu vést k úplné zbytečné provokaci.“

„Francie má své principy a hodnoty a k těm patří zejména svoboda slova,“ řekl francouzský prezident François Hollande v reakci na demonstrace.  

Nesouhlas s Charlie Hebdo v Jemenu, Gaze a Afghánistánu

V sobotu demonstrují proti Charlie Hebdo lidé v Somálku či Libyi. U francouzského velvyslanectví v Jemenu se v sobotu sešly desítky lidí a vyzvaly velvyslance, aby odešel. Demonstranti nesli hesla „Za svého Proroka obětuji matku i otce“ a „Mohamedova armáda povstala“.

Na zdi francouzského kulturního centra v Gaze se v sobotu ráno objevily nápisy „Půjdete do pekla, francouzští novináři. Všechno, jenom ne Proroka“, píše agentura AFP. Centrum je po útocích v Paříži zavřeno, od soboty vchod a přilehlé ulice střeží policie.

K novému číslu týdeníku Charlie Hebdo se vyjádřil také afghánský prezident Ašraf Ghání. Otištění nové karikatury je podle něj „nezodpovědné“. „Afghánský prezident rozhodně odsuzuje karikaturu Mohameda. Považuje to za urážku svaté víry islámu a muslimů,“ stojí v Gháního prohlášení. 

První číslo Charlie Hebdo po teroristickém útoku na jeho pařížskou redakci vyšlo ve středu v mimořádném pětimilionovém nákladu. Na obálce je obrázek slzícího proroka Mohameda, který drží nápis „Je suis Charlie“ - slogan, kterým lidé po celém světě vyjadřují solidaritu se zavražděnými novináři (více o vydání zde).

Ve Francii ve středu ráno na něj lidé stáli fronty a na řadu z nich se nedostalo (více zde). Do Česka dorazily první výtisky během pátku a z trafik mizely velmi rychle, další český distributor očekává příští týden (čtěte zde). Hned po vydání nového čísla se proti němu postavili muslimští učenci, turecký premiér Ahmet Dovutoglu, velký muftí z Jeruzaléma i afghánský Taliban (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video