Ondřej Palát (18) slaví se spoluhráči z Tampy Bay svůj gól.

Ondřej Palát (18) slaví se spoluhráči z Tampy Bay svůj gól. | foto: AP

Palát se blýskl dvěma góly, brankáři Mrázek s Pavelcem vychytali výhry

• 28
Útočník Ondřej Palát byl zvolen první hvězdou utkání mezi Tampou Bay a Edmontonem, když domácím ve třetí třetině dvěma góly vystřílel obrat z 1:2 na vítězných 3:2. Dařilo se i českým gólmanům. Petr Mrázek kryl 25 střel u výhry Detroitu 3:2 po prodloužení v St. Louis a Ondřej Pavelec pochytal dokonce 46 puků u výhry Winnipegu 2:1 v Dallasu.

Po dvou venkovních porážkách (3:7 s Philadelphií a 3:4 s Bostonem) hokejisté Tampy Bay přivítali ideálního soupeře pro návrat na vítěznou vlnu, v tabulce NHL poslední Edmonton.

1. Jakub Voráček (PHI), 45z. - 52b.(17+35)
2. Jiří Hudler (CGY), 42z. - 38b.(13+25)
3. Ondřej Palát (TBL), 42z. - 36b.(11+25)
4. Radim Vrbata (VAN), 39z. - 30b.(17+13)
5. Tomáš Plekanec (MTL),43z. -28b.(11+17)
6. Jaromír Jágr (NJD), 43z. - 25b.(9+16)
7. Michael Frolík (WPG), 45z. - 25b.(9+16)
8. Martin Hanzal (ARI), 32z. - 22b.(7+15)
9. David Krejčí (BOS), 25z. - 21b. (6+15)
10. Martin Erat (ARI), 43z. - 19b. (6+13)

Stav utkání po čtyřiceti odehraných minutách papírovým předpokladům obou mužstev ovšem neodpovídal, když hostující Oilers bránili průběžné vedení 1:2. V těžkých chvílích se ale Lightning opět mohli spolehnout na skvěle hrající útok uzdraveného centra Tylera Johnsona s křídly Nikitou Kučerovem a Ondřejem Palátem (čas na ledě 17:55, +/-: +1, 3 střely).

Ve čtvrtek to pak byl právě posledně jmenovaný český reprezentant, koho potkala střelecká forma. Rodák z Frýdku-Místku své gólové představení odstartoval v 42. minutě, kdy ve správný čas na správném místě dorážel do odkryté branky odražený puk - 2:2.

Podruhé se pak prosadil v čase 51:59. Edmonton nedokázal dostat puk z obranného pásma a český útočník uspěl proti Benu Scrivensovi prudkou střelou z prostoru mezi kruhy - 3:2 pro Tampu Bay.

„Palát pomáhá týmu v tolika ohledech... Je užitečný na obou stranách kluziště. Dnes přispěl góly, které jsme tak potřebovali,“ chválil svého parťáka útočník Johnson.

Gólman Petr Mrázek ve čtvrtek naskočil do čtvrtého navazujícího zápasu Detroitu a z dané série si připsal už třetí vychytanou výhru. Tentokrát 25 zákroky podržel Red Wings na ledě St. Louis, odkud si svěřenci kouče Mika Babcocka odvezli dva body po výhře 3:2 z prodloužení.

Detroit hrající bez zraněného obránce Jakuba Kindla byl blíže úspěchu i v řadné hrací době. Podruhé do kabin totiž hostující hráči odcházeli za dvougólového vedení po trefách Joakima Anderssona s Tomášem Tatarem.

Ve třetí třetině ale Blues, do jejichž sestavy se tentokrát nevešel mladík Dmitrij Jaškin, zabrali a zásahy z 44. a 60. minuty skóre srovnali.

Nejprve v přesilovce vykřesal naději David Backes a ze závěrečného tlaku vytěžil vyrovnání v čase 59:12 Alexander Steen. V prodloužení však vrátil vedení na stranu Detroitu Pavel Dacjuk. Rozhodující gól vstřelil pouhé tři vteřiny před vypršením nastavení.

Po delší době se dočkal vychytané výhry také zkušený Ondřej Pavelec, jenž ze svých předchozích čtyř startů vždy odcházel jako poražený (naposledy slavil 16. prosince po výsledku 5:1 nad Buffalem).

Na vítěznou vlnu se však vrátil ve velkém stylu, když zneškodnil hned 46 střel a domácímu Dallasu povolil jen jediný gól. Winnipeg tak hlavně jeho zásluhou zvítězil těsně 2:1 a zámořští novináři jej nemohli opomenout v hlasování o hvězdu večera.

„Ondřej odchytal neskutečný zápas. On je tím důvodem, proč si odvážíme dva body a nebyli jsme deklasováni. Předvedl výjimečný výkon a ukázal naplno svůj talent,“ nešetřil slovy chvály na konto českého gólmana kouč Jets Paul Maurice.

Kanadský celek poslal do vedení už ve 4. minutě Michael Frolík (18:28, +/-: +1, 3 střely) poté, co skvělým napadáním Jets udrželi puk v útočném pásmu a Mathieu Perreault našel českého útočníka v ideální pozici na zakončení. Stars vysílali na Pavelce jednu střelu za druhou, podruhé se ale skóre měnilo opět ve prospěch hostů. Na dvougólový rozdíl zvyšoval při hře v oslabení v 48. minutě Evander Kane.

Poslední slovo ovšem nakonec přeci jen patřilo Dallasu, když skvělého Pavelce připravil o čisté konto v čase 58:44 obránce Trevor Daley.

Po dvou dvougólových zápasech tentokrát vyšel mladý útočník David Pastrňák (15:12, +/-: +1, 1 střela) bodově naprázdno, důvod k oslavě mu ovšem znova nechyběl. Jeho Boston totiž na domácím ledě uspěl 3:0 nad Rangers a 18letý talent z Havířova se navíc dozvěděl skvělou novinu, že i po zbytek sezony zůstává v NHL.

„Zůstane v prvním týmu. Jsme rádi, že jsme se takhle mohli rozhodnout. Díváme se na to jako na krok k dalšímu rozvoji, který už jsme v minulosti s několika mladými hráči udělali. Samozřejmě to neznamená, že má napořád jisté místo v sestavě,“ uvedl v rozhovoru se zámořskými novináři po první třetině utkání s Rangers generální manažer týmu Peter Chiarelli.

Finský gólman Tuukka Rask pochytal Rangers všech 30 střeleckých pokusů a hostujícího Cama Talbota překonali Patrice Bergeron, Loui Eriksson a David Krejčí (18:38, +/-: +1, 2 střely), jenž tak bodoval už v pátém startu za sebou.

Přestože mají v sestavě hned dva hráče z elitní desítky bodování NHL (1. Voráček, 5. Giroux), nevstřelili hokejisté Philadelphie gól už ve druhém zápase za sebou. Po středeční prohře fotbalovým výsledkem 0:1 z Washingtonu o den později neuspěli ani doma proti Vancouveru po skóre 0:4.

Jakub Voráček (16:04, +/-: 0, 2 střely) tak stále zůstává na 52 bodech (17+35) a před druhým mužem produktivity NHL Jevgenijem Malkinem (49 bodů) z Pittsburghu má náskok tří zápisů. Třetí Tyler Seguin z Dallasu ve stejný hrací den pro změnu nepřidal žádný k dosavadním 48 bodům poté, co jeho pět střeleckých pokusů vychytal Voráčkův kladenský kamarád Ondřej Pavelec.

Na průběžných 3:0 pro Canucks zvyšoval v přesilovce z 22. minuty střelec Radim Vrbata (14:38, +/-: 0, 3 střely), pro kterého to byla v pořadí 17. trefa sezony. V tabulce českých kanonýrů se tak vyrovnal vedoucímu Voráčkovi.

Výsledky NHL

Boston - NY Rangers 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
5. Bergeron, 23. Krejčí, 50. Eriksson. Střely na branku: 32:30. Diváci: 17 565. Hvězdy utkání: 1. Rask, 2. Krug, 3. Campbell (všichni Boston).

Buffalo - Minnesota 0:7 (0:2, 0:3, 0:2)
6. Parise, 20. Vanek, 27. Brodziak, 30. Dumba, 39. Spurgeon, 45. Cooke, 59. Haula. Střely na branku: 18:37. Diváci: 18 963. Hvězdy utkání: 1. Pominville, 2. Parise, 3. Vanek (všichni Minnesota).

Philadelphia - Vancouver 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)
7. Bonino, 14. H. Sedin, 22. Vrbata, 22. Jansen. Střely na branku: 30:22. Diváci: 19 571. Hvězdy utkání: 1. H. Sedin, 2. D. Sedin, 3. Miller (všichni Vancouver).

Ottawa - Montreal 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
2. Zibanejad, 17. Pageau (M. Michálek), 23. Karlsson (M. Michálek), 60. Condra - 15. Pacioretty (Plekanec). Střely na branku: 35:26. Diváci: 19 893. Hvězdy utkání: 1. Pageau, 2. Anderson, 3. Karlsson (všichni Ottawa).

Florida - Colorado 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
6. Ekblad, 34. Barkov - 3. Barrie, 34. Landeskog, 52. Holden, 60. Iginla. Střely na branku: 32:29. Diváci: 9 584. Hvězdy utkání: 1. Holden, 2. Barrie (oba Colorado), 3. Ekblad (Florida).

St. Louis - Detroit 2:3 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 0:1)
44. Backes, 60. Steen - 39. Andersson, 40. Tatar, 65. Dacjuk. Branář Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 27 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,6 procenta. Střely na branku: 27:24. Diváci: 18 543. Hvězdy utkání: 1. Tatar, 2. Andersson (oba Detroit), 3. Backes (St. Louis).

Dallas - Winnipeg 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
59. Daley - 4. Frolík, 48. E. Kane. Brankář Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 47 střel inkasoval jeden gól a úspěšnost zásahů měl 97,9 procenta. Střely na branku: 47:22. Diváci: 16 221. Hvězdy utkání: 1. Pavelec, 2. Stuart (oba Winnipeg), 3. Daley (Dallas).

Arizona - Calgary 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
33. Boedker - 22. Backlund, 45. Jones, 56. Giordano, 59. Monahan. Střely na branku: 28:25. Diváci: 12 982. Hvězdy utkání: 1. Jones, 2. Monahan, 3. Backlund (všichni Calgary).

Tampa Bay - Edmonton 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
42. a 52. Palát, 28. Stamkos - 14. a 40. Pouliot. Střely na branku: 19:32. Diváci: 18 609. Hvězdy utkání: 1. Palát, 2. Johnson (oba Tampa), 3. Pouliot (Edmonton).

San Jose - Toronto 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)
9. Kennedy, 10. Marleau, 60. Wingels - 12. R. Polák. Střely na branku: 42:25. Diváci: 17 562. Hvězdy utkání: 1. Braun, 2. Marleau (oba San Jose), 3. Reimer (Toronto).