Francois Hollande poděkoval muslimům za vyjádření solidarity po útocích na...

Francois Hollande poděkoval muslimům za vyjádření solidarity po útocích na redakci Charlie Hebdo. | foto: AP

Obětí islámského fanatismu jsou hlavně muslimové, vzkázal Hollande

  • 137
Oběťmi islámského fanatismu, fundamentalismu a netolerance ve světě jsou v první řadě muslimové. Při projevu v pařížském Institutu arabského světa to prohlásil francouzský prezident François Hollande. Ve Francii mezi tím padají tvrdé tresty za projevy sympatií k islamistům. Ve čtvrtek pokračuje také pohřbívání zesnulých karikaturistů.

Ve snaze uklidnit muslimskou obec v zemi prezident dále řekl, že islám je slučitelný s demokracií a že je nutné nesměšovat fakta s nepravdou a tu odmítat. „Francouzi muslimského vyznání mají stejná práva, stejné povinnosti, jako všichni občané. Musejí být chráněni,“ řekl Hollande. Zároveň upozornil, že „radikální islám se živil ze všech rozporů, všech vlivů, všech mizérií, všech nerovností a ze všech příliš dlouho nevyřešených konfliktů“. Hollande již dříve vyzval obyvatele, aby rozlišovali mezi radikálními a umírněnými muslimy, kterých je podle něj jasná většina, připomíná server BBC.

Teror v Paříži

Také vedoucí Institutu arabského světa a bývalý francouzský ministr kultury Jack Lang ujistil o celkové mírumilovnosti arabského světa. „Je nutné neslučovat nesourodé věci. Arabský svět jde kupředu, jeho společnosti jsou v pohybu. Sázejí na vzdělání a inovace,“ řekl Lang. Na fasádě sídla institutu na břehu Seiny byl v době návštěvy hlavy státu velký nápis ve francouzštině a arabštině „Všichni jsme Charlie“.

Francie minulý týden zažila dva teroristické útoky, při kterých zemřelo dohromady 17 lidí.  Ve středu 7. ledna bratři Chérif a Said Kouachiové zaútočili na redakci magazínu Charlie Hebdo a zabili 12 lidí (vše o útocích čtěte zde). V pátek jejich komplic Amedy Coulibaly vraždil v obchodě s košer potravinami v Paříži, kde vzal několik rukojmí (více zde).

Už ve středu byl pohřben první z tragicky zemřelých karikaturistů Charlie Hebdo Jean Cabut. Šestasedmdesátiletý Cabut, který za svou skoro 60letou kariéru nakreslil více než 35 tisíc obrázků, byl pohřben v pravé poledne v Châlons-en-Champagne 170 kilometrů východně od Paříže. Soukromého obřadu se zúčastnilo na 60 lidí z řad příbuzných, přátel a kolegů. Ve čtvrtek pak proběhly pohřby Georges Wolinského, Bernarda Verlhaca a Elsy Cayatové. Ještě dnes má být pohřben také ekonom a fejetonista Bernard Maris. V pátek budou smuteční obřady pokračovat pohřby Charbonniera, kreslíře Philippea Honorého a korektora Mustaphy Ourrada.

Tvrdé tresty za chválu islamistů

Ve Francii mezi tím budí polemiku tvrdé tresty za výroky, které místní justice považuje za protizákonné obhajování terorismu. Podle rozhlasové stanice RFI i dalších francouzských médií verdikty u některých lidí vyvolávají obavu, zda se ohledně svobody vyjadřování v zemi neuplatňuje dvojí metr.

Policie se zatím zabývala 54 podobnými verbálními případy, z nichž 38 začali řešit prokurátoři. Někteří obvinění již byli odsouzeni. Očekávají se další zatýkání a soudy. Vláda vyzvala bezpečnostní a justiční orgány, aby postupovaly přísně.

Německo a terorismus

Německo po teroristických útocích v Paříži zvýší rozpočet rozvědek, aby tajné služby dokázaly lépe reagovat na aktuální hrozby. Chce také tvrdě postupovat proti radikálním duchovním, kteří navádějí mladé muslimy k zapojení do teroristických aktivit, a zpřísnit tresty za financování terorismu. Ve Spolkovém sněmu to uvedla německá kancléřka Angela Merkelová. "Všemi prostředky, které nám náš právní stát dává, budeme bojovat proti kazatelům hlásajícím nenávist, proti zločincům, kteří své násilnosti zaštiťují islámem, i proti lidem, kteří působí v zákulisí mezinárodního terorismu," řekla Merkelová.

Merkelová ale zároveň upozornila, že nelze paušálně slučovat muslimy s teroristy. "Většina muslimů jsou slušní občané dodržující zákony a naše ústavou garantované hodnoty," řekla. Terorismus podle ní nemá oporu v islámu, teroristické činy kancléřka označila za rouhání proti Bohu.

Němečtí vyšetřovatelé ve čtvrtek oznámili, že podezřívají skupinu 50 mužů z Wolfsburgu z přípravy teroristického útoku. Skupina se hlásila k radikálnímu hnutí Islámský stát a v jejích řadách byli i navrátilci ze Sýrie. Státní zastupitelství neupřesnilo, zda skupina představovala bezprostřední nebezpečí.

Obavy některých obyvatel, že soudci po pařížských atentátech postupují přehnaně přísně, vyvolal mimo jiné případ 28letého muže, který je lékaři uznán za duševně zaostalejšího a jenž má jít na šest měsíců za mříže za pokřik, kterým podle justice také podpořil terorismus. „Zabili Charlieho, já jsem se dobře bavil,“ volal chorý muž na policisty ve východní Francii v narážce na masakr v redakci Charlie Hebdo.

Debatu vyvolalo také zatčení kontroverzního francouzského humoristy Dieudonného, který je obviněn z glorifikace terorismu a začátkem února ho čeká soud. „Vězte, že tento večer, co se mě týče, se cítím být Charlie Coulibaly,“ napsal v neděli na Facebooku Dieudonné v narážce na slogan „Jsem Charlie“, kterým lidé ve Francii i jinde ve světě vyjadřují solidaritu s redakcí Charlie Hebdo.

Někteří Francouzi podle rozhlasové stanice RFI začali odsuzovat to, co je podle nich „dvojí metr“ francouzské justice: prý nic nedělá, když jde o vysmívání se islámu, ale je nesmlouvavá v ostatních případech.

„Nemohu Dieudonného a jeho kliku ani cítit, ale zdá se, že svoboda vyjadřování má ve Francii dvojí výklad,“ soudí jeden z uživatelů Twitteru. „Svobodu projevu ano, ale ne příliš: (Benjamin) Netanjahu pochodující v Paříži a Dieudonné ve vazbě. Je opravdu krásná ta svoboda vyjadřování!“ uvedl jiný uživatel komunikační sítě v narážce na účast izraelského premiéra v nedělním mohutném pochodu na protest proti terorismu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video