Izrael pohřbil oběti teroru v Paříži, Francie vzdala hold policistům

  • 58
V Jeruzalémě proběhl pohřeb čtyř židovských obětí střelby v košer obchodě v Paříži. Příbuzní žádali o pohřeb na izraelské půdě a společně s těly obětí přiletěli do Izraele nad ránem. Pohřbu se zúčastnili i nejvyšší představitelé židovského státu. Ve Francii se mezitím konala tryzna za tři policisty, kteří zemřeli při útocích v Paříži.

Nejmladší obětí Amedyho Coulibalyho je jednadvacetiletý student Yoav Hattab, o rok starší byl dřívější pracovník supermarketu Yohan Cohen. Ten se zmocnil v obchodě zbraně a pokusil se útočníka zabít. Jenže zbraň nevystřelila a Coulibaly ho na místě usmrtil ranou do hlavy (více o jeho odvaze zde).

Mezi mrtvými je pětačtyřicátník Philippe Braham, který pracoval jako manažer IT společnosti. Nejstarší obětí je šestačtyřicetiletý François-Michel Saada.

Na začátku ceremonie, která začala v poledne místního času (v Izraeli je o hodinu více), vyjádřili soustrast rodinám manželé Netanjahuovi společně s prezidentem Reuvenem Rivlinem, píše Israel National News.

Pohřbu, který doprovázela zvýšená bezpečnostní opatření, se účastnili i ministři, rabíni, americký velvyslanec v Izraeli Dan Shapiro a francouzská ministryně pro ekologii, udržitelný rozvoj a energetiku Marie-Ségolène Royalové.

Po společných modlitbách za mrtvé promluvila vdova po Phillipovi Brahamovi. Neubránila se slzám, když mluvila o svém zesnulém manželovi, podle ní byl „perfektní a žil pro své děti“.

Svět musí bojovat proti antisemitismu, říkají politici

Po vdově se k řeči dostal prezident Rivlin. „Drahé rodiny, Yoavi, Yohane, Phillipe a François-Micheli, takto jsme vás v Izraeli přivítat nechtěli,“ řekl na začátek a upozornil, že všichni čtyři zemřeli, protože byli Židé.

„Zabiják se ubezpečil, že je v židovském obchodě a teprve pak spustil masakr,“ řekl Rivlin. Při svém projevu vyzval mezinárodní společenství, aby bojovalo proti antisemitismu. Zároveň vyslal zprávu francouzským Židům, že se mohou přestěhovat do židovského státu. Obdobně promluvil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Teror v Paříži

„Nebudu plýtvat slovy o teroristech. Myslím, že většina rozumí anebo začíná chápat, že za tento teror může extremistický islám, který je jasnou hrozbou pro světový mír, v kterém žijeme,“ upozornil Netanjahu.

Podle zpravodaje BBC čelní představitelé židovského státu chtěli poukázat, že mrtví jsou obětmi nejen antisemitismu, tak také islamistického extremismu.

Francie uctila tři mrtvé policisty

Zároveň se smuteční ceremonií v Izraeli se na pařížské prefektuře konala tryzna na počest tří policistů zabitých při atentátech. Přítomen byl prezident François Hollande, premiér Manuel Valls, zástupci parlamentu, pařížská starostka Anne Hidalgová a policejní ředitel. Po nastoupení policejních jednotek a hymně na nádvoří stráž přinesla rakve s oběťmi, jimž Hollande posmrtně udělil Řád čestné legie.

„Sešli jsme se, abychom vzdali čest Clarisse Jeanové-Philippeové, Ahmedovi Merabetovi a Franckovi Brisolarovi, kteří zemřeli střelami teroristů. Zemřeli při své práci s odvahou, statečností a ctí. Celá Francie s vámi sdílí váš zármutek,“ řekl Hollande na úvod.

„Zemřeli, abychom my mohli žít svobodně. A to chtěly vyjádřit stovky Francouzů shromážděných v neděli. Vyjádřili vděk policejním silám. Francie fanatikům ukázala svou sílu, ukázala jednotu před těmi, kteří rozdělují, solidaritu s oběťmi terorismu,“ upozornil Hollande, který pak připomenul život každého z mrtvých.

Devětačtyřicetiletý Brinsolar a čtyřicetiletý Merabet zemřeli minulou středu při útoku bratrů Kouachiových na redakci týdeníku Charlie Hebdo. Merabet bude pohřben v úterý na muslimském hřbitově v Bobigny. 

Sedmadvacetiletou policistku Jeanovou-Philippeovou původem z  Martiniku zastřelil na pařížském předměstí Montrouge o den později Amedy Coulibaly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue