Francie se bojí dalších útoků, pátrá po komplici a střeží židovské školy

  • 264
Francie mobilizovala kvůli hrozbě dalších útoků na 4 700 policistů na ochranu židovských škol a synagog. Od úterý bude 10 tisíc vojáků hlídat i další citlivá místa v zemi, informovala francouzská vláda. Policie také dál pátrá po komplici teroristů. V neděli jí kdosi zaslal nahrávku, na které hovoří jeden z útočníků.

Teror v Paříži

O mobilizaci bezmála pěti tisíc policistů a četníků k ochraně všech 717 židovských škol a synagog ve Francii informoval v pondělí ministr vnitra Bernard Cazeneuve po mimořádném zasedání vlády a šéfů státních bezpečnostních složek.

„Hrozby trvají a musíme se před nimi chránit,“ uvedl podle agentury Reuters ke zpřísněným bezpečnostním opatřením ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Jeho resort od úterka poskytne dalších deset tisíc vojáků, aby hlídali i další citlivá místa v zemi.

Francouzský premiér Manuel Valls v pondělí uvedl, že i nadále pokračuje pátrání po komplici Amedyho Coulibalyho a bratrů Chérifa a Saida Kouachiových, strůjců atentátů z minulého týdne v pařížském košer obchodě a na redakci týdeníku Charlie Hebdo.

Podle premiéra Vallse měl jeden z trojice útočníků zcela nepochybně komplice, uvedla agentura AFP. Který z nich to měl být, ovšem neupřesnil. Již od pátku ale policie pátrá po Coulibalyho partnerce, šestadvacetileté Hayat Boumeddieneové.

Teroristova družka odjela do Sýrie ještě před útokem

Ankara v pondělí potvrdila, že patrně nejhledanější žena Francie, partnerka a údajná komplicka teroristy z pařížského košer obchodu, nebyla v době útoku ve Francii. Počátkem ledna odjela do Turecka a den před řáděním svého druha překročila hranici do Sýrie.

Hayat Boumeddieneová je na útěku.

Šestadvacetiletá Hayat Boumeddieneová přicestovala přes Madrid do Ankary 2. ledna, tedy týden předtím, než její partner Amedy Coulibaly vtrhnul do pařížského košer obchodu a zajal tam několik rukojmí. Informoval o tom v pondělí podle turecké státní agentury Anadolu ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.

O odjezdu mladé ženy do Turecka již o víkendu spekuloval francouzský tisk. Ani Paříž, ani Ankara až dosud ovšem tuto zprávu nepotvrdily.

Cavusoglu upřesnil, že se mladá žena po příjezdu do turecké metropole ubytovala v hotelu. Den před útokem v obchodě, minulý čtvrtek, překročila hranici do Sýrie. Žádné další podrobnosti ministr nesdělil.

Coulibaly si vyzkoušel střelbu na běžci

Úřady mezitím podle francouzských médií zjistily, že Coulibaly v místě svého bydliště na jihopařížském předměstí Fontenay-aux-Roses vážně postřelil kondičního běžce. K útoku došlo ve středu večer, tedy po útoku na novináře a před vraždou policistky, které se Coulibaly dopustil ve čtvrtek.

Pachatel si podle všeho běžce vybral jako zkušební terč, než se naplno vrhl do vraždění. Policie našla ve Fontenay-aux-Roses pět nábojnic z pistole typu Tokarev, která byla nalezena v prodejně s košer potravinami, kde Coulibaly držel rukojmí a kde po zásahu policie byl zastřelen.

Francouzská policie podle nepotvrzených zpráv také pátrá po osobě, která měla v minulých dnech zaslat poštou nahrávku, na níž se Coulibaly vyznává z loajality k radikálnímu hnutí Islámský stát, které od loňského června ovládá rozsáhlá území v Iráku a Sýrii.

„To, co děláme, je zcela legitimní vzhledem k tomu, co dělají oni. Zaslouží si to už dlouho,“ říká Coulibaly na snímku natočeném předtím, než v pátek obsadil pařížský obchod, kde ho později při zásahu zastřelili příslušníci speciálních jednotek. „Útočíte na chalífát, útočíte na Islámský stát, my útočíme na vás. Nejde útočit a nedostat žádnou odplatu,“ namítá na videu terorista.

Coulibaly se na videu přihlásil k islámským radikálům:

Šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen v tentýž den, kdy Ankara potvrdila informaci o cestě Boumeddieneové, vyzval Turecko, aby účinněji bránilo extremistům v přechodech do Sýrie, kde se připojují k teroristickým organizacím. Podle Maassena je Turecko klíčovou zemí, protože přes 90 procent radikálů prý do krizové oblasti cestuje právě přes něj.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu ale namítl, že Ankaru za tento konkrétní případ nemůže nikdo vinit. Žena totiž přes Turecko cestovala ještě předtím, než její partner vraždy spáchal. I jinak podle něj Turecko dělá vše, co je v jeho silách a nechalo deportovat asi 1 500 až 2 000 osob, jejichž jména figurovala na seznamu potenciálních extremistů, které dodaly zahraniční rozvědky. Celkem podle Ankary tento seznam obsahuje na 7 000 jmen.

Mladá žena se radikalizovala po boku partnera

Šestadvacetiletá Boumeddieneová podle francouzských médií pochází z Alžírska. Když jí bylo šest let, zemřela jí matka. Otec se o rodinu nedokázal postarat a Boumeddieneová vyrůstala u pěstounů. Jméno si změnila kvůli tomu, aby lépe zapadla ve své nové domovině.

Předtím, než se dala dohromady s pařížským útočníkem Amedym Coulibalym, pracovala jako pokladní. S novým partnerem však přišlo zradikalizování jejích názorů a nastoupení cesty extremistického islámu. Kvůli tomu, že začala nosit burku, muslimský oděv zahalující celé tělo i tvář, se musela své práce vzdát.

V roce 2009 se Boumeddieneové provdala za Coulibalyho při tajném církevním obřadu, který však francouzské úřady neuznávají, píše server The Independent.

Když si Coulibaly odpykával trest za pomoc při plánování útěku z vězení teroristy Smaina Ali Belkacema, žila Boumeddieneová v jeho bytě. V tu dobu se také seznámila s bratry Chérifem a Saidem Kouachiovými, pozdějšími útočníky v redakci magazínu Charlie Hebdo.

Francouzská policie zveřejnila záběry z obléhání teroristů v pařížském obchodě a tiskárně:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue