Hayat Boumeddieneová je na útěku.

Hayat Boumeddieneová je na útěku. | foto: Profimedia.cz

Kde je? Hledá se teroristova partnerka, která ráda střílí z kuše

  • 642
Nejdramatičtější okamžiky teroru ve Francii skončily, ale policie má stále mnoho práce. Bezvýsledně pátrá po Hayat Boumeddieneové, partnerce strůjce útoku z košer obchodu v Paříži. Agentury AFP a Reuters ale v sobotu večer uvedly, že žena v době útoku nebyla ve Francii.

Policejní zdroj agentury AFP uvedl, že žena odjela počátkem ledna do Turecka, informoval francouzský deník Le Point. Zdroj agentury Reuters seznámený se situací tvrdí, že hledaná opustila Francii minulý týden a odcestovala přes Turecko do Sýrie.

Šestadvacetiletá Boumeddieneová podle francouzských médií pochází z Alžírska. Když jí bylo šest let, zemřela jí matka. Otec se o rodinu nedokázal postarat a Boumeddieneová vyrůstala u pěstounů. Jméno si změnila kvůli tomu, aby lépe zapadla ve své nové domovině.

Teror v Paříži

Předtím, než se dala dohromady s pařížským útočníkem Amedym Coulibalym, pracovala jako pokladní. S novým partnerem však přišlo zradikalizování jejích názorů a nastoupení cesty extremistického islámu. Kvůli tomu, že začala nosit burku, muslimský oděv zahalující celé tělo i tvář, se musela své práce vzdát.

V roce 2009 se Boumeddieneové provdala za Coulibalyho při tajném církevním obřadu, který však francouzské úřady neuznávají, píše server The Independent. Když si Coulibaly odpykával trest za pomoc při plánování útěku z vězení teroristy Smaina Ali Belkacema, žila Boumeddieneové v jeho bytě. V tu dobu se také seznámila s bratry Chérifem a Saidem Kouachiovými, pozdějšími útočníky v redakci magazínu Charlie Hebdo.

Ti ji přivedli k následování odkazu extremisty Djamela Beghala, který plánoval teroristické útoky na americkou ambasádu ve Francii a podle deníku Le Monde svého času dozoroval nad výcvikem Kouachiových. Po propuštění Coulibalyho se Boumeddieneová oddávala společnému životu i častým výletům za město, kde oba partneři trénovali střelbu s kuše. Na snímcích publikovaných deníkem Le Monde Boumeddieneová míří nabitou zbraní přímo do objektivu.

09.ledna 2015 v 20:01, příspěvek archivován: 10.ledna 2015 v 15:14

Les selfies de Coulibaly et de sa compagne, arbalète à la main http://t.co/USqEhJmIr9 pic.twitter.com/rCgmKESaQA

Mladou Francouzku v roce 2010 dokonce vyslýchali členové protiteroristického útvaru. Při výsleších prý uvedla, že ji inspiruje její přítel a lidé muslimské víry, se kterými žije. Podle svých slov četla mnoho knih o náboženství. „Když jsem viděla masakry nevinných Palestinců, masakry v Iráku, Čečensku, Afghánistánu a všude tam, kam Amerika posílá své bombardéry...kdo je pak vlastně terorista?“ měla podle serveru Daily Mail před časem prohlásit Boumeddieneová.

Útok policie na obchod v Paříži zachytila kamera: 

S Coulibalym v minulých letech žili na jižním předměstí Paříže v oblasti Bagneux. Jejich sousedé je popsali jako tiché, pobožné a normální lidi. Oni však 7. ledna spolu s bratry Kouachiovými zosnovali dvojici teroristických útoků, které Francie dosud nezažila (vše o útocích se dočtete zde).

Francouzské bezpečnostní složky nyní pátrají nejen po Boumeddieneové, ale i po dalších možných komplicích. Podle ministr vnitra Bernard Cazeneuva se snaží zjistit, zda byla čtveřice teroristů součástí nějaké větší skupiny. V souvislosti s útoky je nyní ve vazbě pět lidí včetně příbuzných zastřelených teroristů.

Vláda v sobotu vyzvala obyvatele, aby v souvislosti s teroristickým i útoky zůstali ostražití. Kabinet na dopoledním mimořádném zasedání rozhodl, že nejvyšší stupeň ohrožení bude v pařížské oblasti platit ještě několik týdnů.

Příslušníci francouzských bezpečnostních složek se mají vyvarovat příspěvkům na sociálních sítích a mají neustále nosit zbraň. Teroristické organizace v zemi totiž aktivovaly své spící buňky. V sobotu večer o tom informovala CNN, která se to dozvěděla od zdroje z francouzské policie.

Lidé z okolí napadeného košer obchodu se bojí budoucnosti. Anketa iDNES.cz z Paříže:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue