Detroitský brankář Petr Mrázek čelí šanci Seana Monahana z Calgary.

Detroitský brankář Petr Mrázek čelí šanci Seana Monahana z Calgary. | foto: AP

Mrázek vychytal Detroitu výhru, Krejčí a Polák jednou asistovali

• 2
Po pěti zápasech v pozici náhradníka se do branky Detroitu vrátil český gólman Petr Mrázek a 28 zákroky přispěl k výhře 3:2 na ledě Calgary. Vítězství slavil i centr David Krejčí, jenž se jednou asistencí podílel na úspěchu Bostonu 3:2 z prodloužení v Pittsburghu. Asistenci si připsal i obránce Roman Polák, jeho Toronto ale padlo s Washingtonem vysoko 2:6.

Start ve středečním zápase na ledě Calgary byl pro talentovaného Mrázka v pořadí osmým v letošní sezoně NHL. Celkově z nich vychytal pět výher, tu poslední po výsledku 3:2.

Češi v NHL:

1. Jakub Voráček (PHI), 40z. - 48b.(15+33)
2. Jiří Hudler (CGY), 39z. - 38b.(13+25)
3. Ondřej Palát (TBL), 38z. - 32b.(9+23)
4. Radim Vrbata (VAN), 35z. - 29b.(16+13)
5. Tomáš Plekanec (MTL),40z. -26b.(11+15)
6. Jaromír Jágr (NJD), 41z. - 25b.(9+16)
7. Martin Hanzal (ARI), 31z. - 22b.(7+15)
8. Michael Frolík (WPG), 40z. - 20b.(8+12)
9. Marek Židlický (NJD), 42z. - 19b.(4+15)
10. Martin Erat (ARI), 39z. - 18b. (6+12)

Kryl 28 z 30 střel Flames, za které nenastoupil produktivní útočník Jiří Hudler (čeká s přítelkyní dítě) a ani obránce Ladislav Šmíd (stále se zotavuje ze zranění). Detroitu pro změnu chyběl zraněný zadák Jakub Kindl a tak byl Mrázek jediným zástupcem českého hokeje.

Vstup do utkání ostravskému rodákovi příliš nevyšel, když inkasoval už ve 3. minutě od Masona Raymonda. Krátce na to ale vyrovnal Riley Sheahan a po zranění domácího brankáře Karri Räma dvojice Henrik Zetterberg (odehrál svůj jubilejní 800. zápas v NHL) - Justin Abdelkader se v dalším průběhu proti střídajícímu Jonasi Hillerovi postarala o dvě trefy, které daly hostům klíčový náskok. Calgary totiž dokázalo již pouze snížit gólem Mikaela Backlunda z 46. minuty.

Cenné vítězství si ve středu připsali hokejisté Bostonu, když uspěli 3:2 po prodloužení na ledě Pittsburghu. Tým Sidney Crosbyho a Jevgenije Malkina prochází výsledkovou krizí poté, co z posledních osmi startů už šestkrát odcházel poražen.

To Boston sice bodoval už popáté v řadě, jen dvakrát ale naplno (tři zápasy nakonec prohrál v prodloužení či nájezdech). I tak to ale Bruins stačilo na návrat do elitní osmičky Východní konference, když na osmé pozici vystřídali Toronto.

U obou gólů Penguins v řádné hrací době figuroval aktivní Malkin (1+1), jenž s průběžným ziskem 45 bodů vyrovnal v tabulce produktivity Tylera Johnsona z Tampy Bay a Ryana Getzlafa z Anaheimu. Dané trio je tak v těsném závěsu za vedoucí dvojicí 47bodovým Tylerem Seguinem z Dallasu a 48bodovým Jakubem Voráčkem z Philadelphie.

Do sestavy Bruins se nevešel mladík David Pastrňák, jenž figuroval jen mezi nehrajícími náhradníky. Zkušený centr David Krejčí (čas na ledě 20:05, +/-: 0, 1 střela) se asistencí podílel na první trefě hostí z hole kapitána Zdena Cháry. Hlavní hvězdou duelu byl zvolen útočník vítězů Patrice Bergeron, jenž dvakrát skóroval včetně rozhodující trefy ze třetí minuty nastavení.

Po sedmi nezdarech z předešlých devíti zápasů v úterý vedení Toronta odvolalo hlavního trenára Randy Carlylea a na jeho pozici byl jmenován dosavadní asistent Peter Horachek. O den později pak Maple Leafs čekal první zápas po trenérské rošádě, když na domácím ledě přivítali Washington. Výprask 2:6 však změnu k lepšímu rozhodně nevěstil.

Obránce Roman Polák z Toronta si v duelu s Washingtonem připsal nejen asistenci, ale i bolestivý zásah pukem do obličeje.

Capitals po většinu duelu vedli a domácí tak jen dotahovali ztrátu. Dvakrát se za vítěze prosadili útočníci Marcus Johansson a Eric Fehr, hvězdný kapitán Alex Ovečkin se na výhře podílel svou jubilejní 20. trefou sezony.

Ruský reprezentant je tak průběžně šestým nejlepším kanonýrem soutěže, když ještě lepší bilanci mají 21brankoví Joe Pavelski (San Jose) a Steven Stamkos (Tampa Bay), ve 22 případech se prosadil další Rus Vladimir Tarasenko (St. Louis) a na čele se drží s 25 zásahy Rick Nash (Rangers) a 26 zásahy Tyler Seguin (Dallas).

U jedné ze dvou branek Toronta si asistenci připsal český obránce Roman Polák (14:30, +/-: +1), jehož v zápase postihlo nepříjemné krvavé zranění po zásahu pukem v obličeji. Domácí tak hráli v průběhu druhé třetiny chvíli pouze v pěti obráncích, než se Polák vrátil z ošetření zpátky do akce.

Výsledky NHL

Toronto - Washington 2:6 (0:1, 2:3, 0:2)
25. Winnik, 37. Smith (Polák) - 6. a 37. Johansson, 27. a 52. Fehr, 29. Laich, 60. Ovečkin. Střely na branku: 33:26. Diváci: 19 047. Hvězdy zápasu: 1. Fehr, 2. Johansson (oba Washington), 3. Smith (Toronto).

Pittsburgh - Boston 2:3 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
4. Bennett, 41. Malkin - 36. a 63. Bergeron, 18. Chára (Krejčí). Střely na branku: 39:24. Diváci: 18 650. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Rask (oba Boston), 3. Malkin (Pittsburgh).

Calgary - Detroit 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
3. Raymond, 46. Backlund - 8. Sheahan, 38. Zetterberg, 43. Abdelkader. Střely na branku: 30:22. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, inkasoval dvě branky z 30 střel a úspěšnost zásahů měl 93,33 procenta. Diváci: 19 154. Hvězdy zápasu: 1. Backlund (Calgary), 2. Zetterberg, 3. Abdelkader (oba Detroit).

Anaheim - NY Rangers 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)
51. Beauchemin - 30. Brassard, 43. Nash, 55. Zuccarello, 58. Moore. Střely na branku: 25:30. Diváci: 17 174. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Nash (oba NY Rangers), 3. Bryzgalov (Anaheim).