Nesmíme polevit proti terorismu, říká premiér. Česko nepodcení radikály

  • 222
Je třeba nepolevit ve spolupráci zemí proti terorismu, reagoval český premiér Bohuslav Sobotka na masakr ve Francii. Vyjádřil soustrast rodinám obětí a solidaritu francouzské vládě po útoku na reakci francouzského satirického týdeníku, při němž zahynulo dvanáct osob. Soustrast Francie vyjádřil také prezident Miloš Zeman.

„Jsem hluboce zarmoucen zprávami z Paříže o teroristickém útoku proti redakci časopisu Charlie Hebdo. Přestože zatím neznáme úplné detaily, jako premiér České republiky plně odsuzuji jakýkoliv akt terorismu a násilí páchaného na nevinných lidech. Za vládu ČR bych chtěl vyjádřit soustrast a podporu rodinám obětí a solidaritu francouzské vládě. Teroristický útok v Paříži jasně ukazuje, že je třeba nepolevit v mezinárodním úsilí a spolupráci zemí v boji proti terorismu,“ reagoval Sobotka na teroristický útok v pařížské redakci.

Později po jednání vlády předseda vlády řekl, že česká vláda nepodceňuje možnost, že by radikálové mohli zaútočit i v České republice a svolal kvůli tomu mimořádnou poradu za účasti bezpečnostních složek.

Druhá generace přistěhovalců se přiklání k radikálnímu islámu

„Jsem dalek tomu, abych situaci bagatelizoval,“ řekl Sobotka. I při vědomí toho, že je v České republice velmi malá muslimská menšina a tím i nižší riziko, než jinde. Za problém označil, že zejména druhá či třetí generace muslimských přistěhovalců do Evropy hledá odpovědi na své otázky v příklonu k radikálnímu islámu. V řádu týdnů se bude podle premiéra zabývat vláda novelou zákona o Bezpečností informační služby.

„Česká republika nejostřeji odsuzuje vražedný teroristický útok, ke kterému došlo. Ten útok je projev nejhlubší neúcty vůči lidskému životu a zároveň projev pohrdání svobodou slova,“ odsoudil teroristický útok v Paříži i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. I on vyjádřil soustrast rodinám obětí.

Zaorálek: Česko ostře odsuzuje vražedný teroristický útok v Paříži:

„Česká republika bude pokračovat v té nejtěsnější spolupráci s Francií v tvrdém, zásadním boji s terorismem. “ napsal Zaorálek svému francouzskému protějšku Laurentovi Fabiusovi.  „Jedná se o obhajobu principů života, na kterých společně stojíme,“ řekl šéf české diplomacie. Věří, že pachatelé zločinu budou co nejdříve dopadeni. Útok je podle Zaorálka velmi pravděpodobně spojen s náboženským extrémismem a radikalismem.

„Já to vidím jako zásadní zápas o svobodu slova a že si nenecháme vnutit, že budeme mlčet o věcech, které se týkají literatury, reflexe světa kolem nás. Česká republika v těchto věcech stojí za Francií a budeme společně s ní svádět zápas o podobu života, který jsme si vytvořili v Evropě,“ uvedl Zaorálek.

Prezident Zeman vyjádřil soustrast francouzskému prezidentovi

Francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandovi napsal český prezident Miloš Zeman. „Vážený pane prezidente, s hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o teroristickém útoku na pařížskou redakci týdeníku Charlie Hebdo. Jsem rozhořčen tímto krvavým zločinem, který si dosud vyžádal dvanáct lidských životů a který vnímám jako výpad proti svobodě slova a základním hodnotám, na nichž stojí evropská společnost. Vážený pane prezidente, dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí,“ napsal do Francie Zeman.

Útočníci do sídla časopisu, který se proslavil karikaturami proroka Mohameda, vpadli vyzbrojení kalašnikovy. Stříleli kalašnikovem. Podle francouzské agentury AFP útočníci měli i granátomet. Někteří svědci tvrdí, že provolávali: „Alláhu akbar“. Podle médií jsou vrazi stále na útěku. (více zde)

Deset obětí teroristického útoku zemřelo v sídle novin a další venku. Další zaměstnanci se ukryli na střeše budovy. Mezi mrtvými jsou i dva policisté.

Je to útok na naše hodnoty a civilizaci, reagovali další čeští politici

„To, co se stalo v Paříži, je nelidský, barbarský útok proti lidem, kteří se nijak nemohli bránit. Je to útok na hodnoty demokracie a důkaz toho, že nebezpečí islámského terorismu nesmíme v Evropě podceňovat. Je jasné, že radikální islám se stává i naším problémem. Jsme součástí Evropské unie a svobodného světa,“ odsoudil masakr v Paříži šéf hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš.

„Pařížský teroristický čin je hnus. Závažné je, že jeho cílem zjevně je zaútočit na svobodu slova, základni právo, na němž stojí naše civilizace,“ reagoval na masakr ve francouzské redakci vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL.

„Naše myšlenky jsou nyní s novináři a policisty, s oběťmi teroru v Paříži. Je to útok na západní civilizaci, na naše hodnoty, na nás,“ uvedl předseda opoziční ODS Petr Fiala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue