Nové motory pro sekačky budou mít startér, cenu to příliš neovlivní

  • 26
Tradiční americký výrobce benzinových motorů Briggs & Stratton představil nový systém startování motorů InStart. Přizpůsobil se poptávce po motorech umožňujících pohodlnější elektrické startování.

I když se v posledních letech startování motorů usnadnilo, stále představuje oříšek například pro starší osoby. Problém je v tom, že sekačky s elektrickým startérem se na trhu sice vyskytují, ale zatím byly cenově hůře dostupné. 

Briggs & Stratton svým zařízením InStart chce cenově zpřístupnit tento nový trend, cena by se od „šňůrového“ startování měla lišit jen v několika málo procentech. „Nové řešení je přitom z uživatelského hlediska velmi jednoduché. Do motoru je integrovaná Lithium-Ionová baterie, motorek pak otočí motorem stejně, jako by se spustil šňůrou,“ popisuje Radovan Bureš ze společnosti Briggs & Stratton.

Baterii je možné uvést do plně nabitého stavu již za necelou hodinu díky superrychlému systému nabíjení. A kdyby se baterie náhodou zcela vybila během sekání, může být částečně nabita již za několik minut, aby mohlo být sekání trávníku úspěšně dokončeno.

Na českém trhu by se sekačky vybavené motory umožňujícími snadný start se systémem Briggs & Stratton InStart měly objevit již na sezonu 2015. „Uvidíme, jaký bude zájem od spolupracujících výrobců sekaček, první motory už ale v těchto chvílích začínají sjíždět z výrobních pásů. Takže letošní rok bude v podstatě zkušební a pak se uvidí,“ doplňuje Bureš.

Například Martin Morávek ze společnosti M&M technika potvrzuje zvýšený zájem zákazníků o startování pomocí elektrostartéru. „To, co chystají Briggsové, je sice chvályhodné, ale jako velkou inovaci to nevidím. Spíš dohánějí dluh. V poslední době se sem začínají hrnout čínské motory, které mají elektrické startování za babku, a lidi na to pochopitelně slyší,“ upozorňuje.

Nastražené uši má i Tomáš Nevečeřal z Husqvarny. „Pro nás je to zatím okrajová věc a uvidíme, až se nám motory dostanou do ruky. A pak samozřejmě záleží, jak se k tomu postaví v ředitelství firmy ve Švédsku. Víc informací zatím nemáme.“

Zato Filip Werner ze společnosti Mountfield už nový systém ohlašuje. „Elektrické startování chtějí hlavně ženy a starší lidé. Přece jen u silnějších motorů šňůra někomu může dělat problém. Systém InStart pro letošek budeme mít, zatím sice ještě není v regále, ale počítáme s tím, že dorazí než začne sezona,“ popisuje. 

Systém se mu líbí hlavně jednoduchostí. „Baterku vytáhnete z motoru, strčíte do kapsy, odnesete domů a dobijete stejně, jako když dobíjíte vrtačku nebo další spotřebiče,“ popisuje. A potvrzuje slova výrobce, že by elektrický startér by neměl nijak výrazně zdražit cenu sekačky, takže by se časem mohl stát standardem – pokud sami lidé o to budou stát. Stejně jako se dřív automobily startovaly klikou a dnes už na takové narazíte jen v muzeu. 

Podle dostupných informací firma nabízí na jedno nabití 75 startů, životnost Li-Ion akumulátoru je klasická, mluví se 1000 cyklech, podrobnější technické specifikace zatím nejsou k mání. Jakmile se sekačky objeví v obchodech, vyzkoušíme, jak se se systémem pracuje.

Dali byste přednost sekačce s elektrickým startérem, kdyby byla za rozumnou cenu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 22. ledna 2015. Anketa je uzavřena.

Rozhodně, startovat se šňůrou je otrava
Rozhodně, startovat se šňůrou je otrava 1202
Je to zbytečnost, která zvyšuje pravděpodobnost poruchy na sekačce
Je to zbytečnost, která zvyšuje pravděpodobnost poruchy na sekačce 611