Vila ve Strašnicích, kterou koupil Vratislav Mynář. | foto: Michal Šula, MAFRA

Cena vily odpovídá jejímu stavu, hájí se Mynář. Hraje i o svou prověrku

  • 1187
Hradní kancléř Vratislav Mynář trvá na tom, že 5,5 milionu za vilu v pražských Strašnicích je adekvátní cena. Dům podle něj vyžaduje totální rekonstrukci, uvedl v ČT. K vysvětlení nákupu jej v úterý vybídl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Koupě může Mynářovi zkazit snahu o získání bezpečnostní prověrky.

Hradní kancléř v úterý nezvedal telefon. Odpoledne v České televizi uvedl, že nabídl o deset procent vyšší cenu, než za jakou dům koupil advokát Romana Janouška Vít Široký. Podle Mynáře cena odpovídá stavu objektu. Znalecký posudek, který by to potvrdil, však nechystá.

Vila podle něj i odborníků, se kterými koupi konzultoval, údajně potřebuje „totální rekonstrukci“. I proto prý objekt kupoval v podstatě za cenu pozemku. Mynář podotkl, že s Janouškem se neviděl nikdy a s jeho advokátem Širokým jen při podpisu smlouvy. Dům podle svých slov kupoval, aby zajistil rodinu. Vybíral z několika objektů.

Mynář podnikatel

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář se do podnikání pustil na konci 90. let, působil ve firmách, jež nakládají s nebezpečnými odpady. Poté založil mimo jiné firmu Europrofin, která nabízela zpracování žádostí o peníze z EU. V letech 2003 a 2006 postupně koupil v Praze dům za 12 milionů, který po znaleckém ocenění na 28 milionů vložil do společnosti VV Invest. V roce 2009 koupil společnost Clever Management, která v roce 2011 získala pětimilionovou dotaci z EU na penzion u lyžařského areálu v Osvětimanech.

Ovčáček v úterý před polednem na své pravidelné tiskové konferenci uvedl, že je na Mynářovi, aby „celou věc osvětlil“ a „pochybnosti vyvrátil“. „Věřím, že tak kancléř v nejbližších dnech učiní. Prezident je o celé záležitosti informován,“ řekl mluvčí, který je dle hradní hierarchie coby ředitel tiskového odboru Mynářovým přímým podřízeným.

Mynář koupil vilu od advokáta Širokého, který se k prodeji domu na dotaz iDNES.cz odmítl jakkoli vyjádřit, před necelým měsícem. Za památkově chráněnou vilu zaplatil 5,5 milionu korun. Vzhledem k lokalitě a rozloze - vila má dle katastru nemovitostí 141 metrů čtverečných, kolem domu je zahrada velká 591 metrů čtverečných - je cena velmi nízká (více o koupi zde).

Server Lidovky.cz navíc upozornil, že magistrát v roce 2005 vilu prodal za 8,25 milionu korun. Oslovení odborníci říkají, že při střízlivém odhadu je cena o polovinu nižší, než je v této lokalitě obvyklé.

Vše jsem řádně nahlásil, tvrdí Mynář

Navíc podle zjištění MF DNES si kancléř v případě, že vilu koupil pod cenou, zřejmě definitivně zavřel cestu k bezpečnostní prověrce, kterou by měl ve své funkci mít a na kterou už více než rok čeká.

„Pokud jde o výrazně jinou cenu, než je cena obvyklá, pak by se tím někdo mohl zabývat pro podezření z krácení daně z převodu nemovitosti,“ řekl MF DNES bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

Jeho slova v obecné rovině potvrzuje i mluvčí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Radek Holý. „Může to být důvod k tomu, že bychom prověrku neudělili, ale musí to být všechno prokazatelné a doložené,“ řekl Holý. „Určitě se tyto věci prověřují a zabýváme se jimi,“ dodal. Mynář musí každopádně svůj nákup NBÚ oznámit a podle mluvčího prezidenta tak i učinil.

Široký kromě Janouška hájí například také podnikatele Františka Savova. Podle Šándora však není údaj, od koho Mynář nemovitost koupil, pro udělení prověrky zásadní. „Nevidím v tom problém. Ani případná rizikovost daného člověka se na objekt nepřenáší. Pokud by šlo o nákup živé firmy, pak je to samozřejmě něco jiného,“ míní Šándor.

Ovčáček na otázku, zda si Mynář může zkomplikovat cestu k prověrce, odpovídat nechtěl. „Celý proces je v gesci Národního bezpečnostního úřadu, prezident do toho zasahovat nemůže a ani nechce. Prezident sleduje spekulace v médiích, ale jsou to jen spekulace,“ uvedl.

Sám Mynář se neobává, že by nákup nějak ohrozil bezpečnostní prověrku. „Vše jsem řádně nahlásil a nepřekročil jsem žádný zákon,“ řekl v ČT. 

Ani po roce, tedy době, v níž úřad o prověrce na stupeň přísně tajné jindy rozhoduje, není možné zjistit, v jaké fázi Mynářovo prověřování je. NBÚ průběh ani výsledek řízení komentovat nemůže a Hrad i Mynář tvrdí, že vše probíhá standardně.

Podívejte se na vilu, kterou koupil kancléř Mynář:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video